ISBN 978-5-8084-2755-6
Քրեական դատավարություն դասագիրքը պատրաստվել է ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի քրեական դատավարության և կրիմինալիստիկայի ամբիոնի պրոֆեսորադասախոսական կազմի կողմից։ Այն շարադրված է 2022 թ. հուլիսի 1-ից ուժի մեջ մտած ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի ընդհանուր դրույթներին և մինչդատական վարույթի կառուցվածքին համապատասխան։ Այստեղ լուսաբանված են մինչդատական վարույթի բովանդակությունը կազմող բոլոր հարցերը «ՀՀ քրեական դատավարություն-1» դասընթացի ծրագրին համապատասխան։
Դասագրքում մանրամասն վերլուծության են ենթարկվել օրենսգրքում տեղ գտած բոլոր սկզբունքային նորամուծությունները, ՀՀ Սահմանադրական դատարանի որոշումները, ինչպես նաև ՄԻԵԴ-ի և ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի նախադեպային որոշումները։
Դասագրքի հիմքում տրված են ժամանակակից քրեական դատավարության տեսության նվաճումները, քրեական դատավարության օրենսդրությունը և դրա կիրառման պրակտիկան։
Նախատեսված է իրավագիտության ֆակուլտետների ուսանողների, ասպիրանտների, հայցորդների և դասախոսների, ինչպես նաև իրավապահ և դատական համակարգի աշխատողների և քրեական դատավարության հիմնախնդիրներով հետաքրքրվողների համար։

Criminal Procedure of the Republic of Armenia. Part I
The “Criminal Procedure” textbook was prepared by the professorial staff of the Chair of Criminal Procedure and Criminalistics of the YSU Faculty of Law. It is written in accordance with the general provisions and the structure of pre-trial proceedings of the Criminal Procedure Code of the Republic of Armenia, which entered into force on July 1, 2022. It covers all issues constituting the content of pre-trial proceedings in alignment with the “RA Criminal Procedure-1” course curriculum.
The textbook provides a detailed analysis of all fundamental innovations within the Code, the decisions of the RA Constitutional Court, as well as the precedential rulings of the ECHR (European Court of Human Rights) and the RA Court of Cassation.
The textbook is based on the achievements of modern criminal procedure theory, criminal procedure legislation, and the practice of its application.
It is intended for students, PhD students, and lecturers of law faculties, as well as for employees of the law enforcement and judicial systems, and those interested in the fundamental problems of criminal procedure.