Նիստի ընթացքում ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը ներկայացրեց 2011/2012 ուսումնական տարվա ԵՊՀ գործունեության վերաբերյալ հաշվետվությունը: ԵՊՀ ռեկտորը տարին համարելով իսկապես արդյունավետ` նշեց, որ անցած ուստարում զգալի աշխատանքներ են տարվել ԵՊՀ-ում կրթության որակի ապահովման ներքին մեխանիզմների ներդրման եւ որակի շարունակական բարելավման ուղղությամբ:
ԵՊՀ ռեկտորն անդրադարձավ համալսարանի 2011/2012 ուսումնական տարվա ԵՊՀ գործունեության հիմնական ուղղություններով կատարված աշխատանքներին: Ռեկտորի ներկայացրած հաշվետվության համաձայն` հաջողություններ են արձանագրվել նաեւ գիտահետազոտական ոլորտում: Ընդհանուր առմամբ ավելի քան 110 թեմաներով գիտահետազոտական աշխատանք է իրականացվել անցած ուստարվա ընթացքում:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ԵՊՀ-ում տպագրվել են 43 դասագիրք եւ 50-ից ավելի ուսումնական ձեռնարկներ, ինչպես նաեւ մոտ 80 ուսումնամեթոդական ձեռնարկ: Տպագրված գիտական հոդվածների թիվն անցնում է 1500-ը, ինչպես նաեւ տպագրվել է 80 մենագրություն եւ ավելի քան 400 զեկուցումների թեզիսներ: ԵՊՀ ռեկտորը հաշվետու ուստարվա կարեւորագույն ձեռքբերումներից համարեց համալսարանում սկսված ինստիտուցիոնալ հավատարմագրման գործընթացը, որն իրականացվում է միջազգային հավատարմագրող կազմակերպությունների եւ փորձագետների օժանդակությամբ:
ԵՊՀ-ն հաջողություններ է արձանագրել նաեւ միջազգային համագործակցության ոլորտում: Մայր բուհն ամրապնդել եւ շարունակում է իր միջազգային համագործակցությունն աշխարհի շուրջ 50 երկրների 200 համալսարանների, հաստատությունների եւ միջազգային կազմակերպությունների հետ: Հաշվետու ուստարում ստորագրվել է 11 նոր պայմանագիր: ԵՊՀ ռեկտորի վստահեցմամբ` ակտիվ գործունեություն են ծավալել ԵՊՀ ուսանողների շրջանում, հանրային կապերի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում աշխատանքներ իրականացնող ստորաբաժանումները:
Համալրվել է ԵՊՀ գրադարանային ֆոնդը` ըստ ուսումնական ծրագրերի եւ գիտական գործընթացի պահանջների: Անցած ուստարվա ընթացքում ԵՊՀ հրատարակչությունը հրատարակել է ավելի քան 130 անուն գիրք: Ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը ներկայացրեց ԵՊՀ 2010-2014 թվականների զարգացման ռազմավարական ծրագրի 2011/2012 ուստարում նախատեսված գործողությունների եւ ԵՊՀ-ում կոռուպցիոն երեւույթների դեմ պայքարի համալիր միջոցառումների ծրագրի կատարողականները:
Բացի վերը նշված հարցերից` նիստի ընթացքում ներկայացվեց ԵՊՀ 2012թ. եկամուտների եւ ծախսերի կատարողականը (11 ամիսների), որը կազմում էր 7.660.183.000 դրամ: ԵՊՀ ռեկտորի ներկայացրած հաշվետվության համաձայն` տնտեսական ոլորտում իրականացվել են հիմնանորոգման եւ վերանորոգման աշխատանքներ: Այս տարվա ընթացքում ավարտվել են 7-րդ մասնաշենքի հիմնանորոգման աշխատանքները, ինչպես նաեւ վերանորոգման աշխատանքներ են իրականացվել Կենտրոնական եւ Կիեւյան փողոցի մասնաշենքերում, Քիմիայի եւ Կենսաբանության ֆակուլտետներում:
Արամ Սիմոնյանը ներկայացրեց նաեւ ԵՊՀ 2013 թ. ֆինանսական տարվա եկամուտների եւ ծախսերի նախահաշիվը, որը կազմում է 8.761.000.000 դրամ: Նա նշեց, որ 2013 թվականին ԵՊՀ ծախսերի եւ եկամուտների նախահաշվում նախատեսված է աշխատավարձերի 15-20%-ի չափով աճ: Ռեկտորի զեկույցներից հետո բավականին բուռն քննարկումներ ընթացան խորհրդի անդամների միջեւ: Քննարկումներին ակտիվորեն մասնակցում էին նաեւ ուսանողները, ովքեր մի շարք հարցեր բարձրացրեցին՝ ակնկալելով ԵՊՀ խորհրդի նախագահ Սերժ Սարգսյանի աջակցությունը:
Քննարկվեցին նաեւ ընթացիկ մի շարք հարցեր, հնչեցին առաջարկներ, ինչից հետո օրակարգում ներառված բոլոր հարցերի վերաբերյալ ընդունվեցին առաջարկվող որոշումների նախագծերը (ռեկտորի հաշվետվությունը գնահատվեց բավարար, հաստատվեցին եկամուտների եւ ծախսերի կատարողականն ու 2013 թ. նախահաշիվը):
Ի դեպ, ԵՊՀ ռեկտորի 2011/2012 ուսումնական տարում Երեւանի պետական համալսարանի գործունեության վերաբերյալ զեկույցին , ինչպես նաեւ 2011/2012 ուստարվա հաշվետվությանը, 2012 թ. 11 ամիսների եկամուտների եւ ծախսերի կատարողականին ու 2013 թ. եկամուտների եւ ծախսերի նախահաշվին կարող եք ծանոթանալ www.doc.ysu.am կայքում:

YSU Rector Aram Simonyan made the report on 2011/2012 academic year activities of YSU. YSU Rector, considering the year as a successful one, stressed on the fact that considerable work has been done in 2011/2012 academic year in the direction of the introduction of mechanisms for internal quality assurance and continuous improvement of quality. YSU Rector focused on the main areas of the activities in 2011/2012 academic year.
According to the report, achievements have been registered in the scientific-research area. In general, researches have been implemented in the area of more than 110 areas.
43 textbooks and more than 50 training manuals, as well about 80 methodological guides have been published in 2011/2012 academic year. The number of published scientific articles is around 1500. 80 monographs and more than 400 theses have been published, too.
According to YSU Rector one of the most important achievements is the launched process of institutional accreditation of YSU, which is implemented with the support of the international accrediting organizations and experts.
Achievements have also been registered in the sphere of the international cooperation. YSU continues to strengthen and develop international cooperation with more than 50 universities in 200 countries, as well as international organizations and institutions. 11 new agreements on cooperation have been signed in 2011/2012 academic year.
YSU Rector assured that large-scale activities have been implemented by the units of information technologies, public relations and student affairs. YSU Library stock has been replenished: here the requirements of the educational-research process have been taken into consideration. YSU Publishing House has published more than 130 books in 2011/2012 academic year.
YSU Rector Aram Simonyan presented the process of implementation of YSU Strategic Development Plan 2010-2014 and the performance of the complex program to combat corruption.
In addition to the above mentioned issues, YSU Revenue and Expenditure Performance 2012 (11 months), was presented, which was 7.660.183.000 AMD. According to the report reconstruction and renovation activities have been carried out. Renovation activities have been implemented in several buildings of YSU complex.
Aram Simonyan presented 2013 Financial Year Revenues and Expenditures Estimates, which is 8.761.000.000 AMD. He noted that 15-20% indexation of wages is included in 2013 Revenues and Expenditures Estimates.
The presentation of the report was followed by the discussions between members of the Board. It should be noted that students were actively involved in the discussions. They raised a number of issues, expecting the support of the Chairman of YSU Board Serzh Sargsyan.
A number of current issues were also discussed and proposals were made. Then the drafts on the proposed decisions on all the issues, included in the agenda, were adopted (Rectors report was assessed as satisfactory, 2013 Financial Year Revenues and Expenditures Estimates were approved).