Դոնի Ռոստովի «Նոր Նախիջևան» հայկական համայնքի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Սայադովը, երկար տարիներ զբաղվելով 18-19-րդ դարերի պատմության խնդիրների հետազոտմամբ, ռուս պատմաբան Սերգեյ Գլինկայի աշխատանքների ուսումնասիրությամբ, այսօր ներկայացրեց իր նոր մենագրությունը:
«Գրքի հրապարակումը նման է երեխայի ծնունդի, և ես ուզում եմ իմ ուրախությամբ կիսվել ձեզ հետ»,- ասաց հեղինակը:
Ինչպես գրքի շնորհանդեսի բացման խոսքում նշեց ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը, այս գիրքը նշանակալից է ոչ միայն իր պատմագիտական արժեքով, այլև այն հանգամանքով, որ Ռուսաստանի հայագետների հետ համագործակցության երկարատև դադարից հետո, սա, թերևս, կարևոր քայլ էր այն վերսկսելու համար:
«Մեզ համար կրկնակի ուրախություն է, որովհետև այն հայագիտական կենտրոնը, որը ղեկավարում է պարոն Սայադովը, հիմնադրել է ԵՊՀ-ն Ռոստովի «Նոր Նախիջևան» համայնքի հետ: Այսօր մենք ներկայացնում ենք այդ կենտրոնի առաջին արդյունքները»,- ասաց Մհեր Հովհաննիսյանը:
Սերգեյ Սայադովը նշեց, թե ինչպես է իրեն զարմացրել ամբողջ կյանքում ռուսական պատմությունն ուսումնասիրած պատմաբան Գլինկայի գրած հիանալի պատմությունը հայ ազգի մասին, նաև ներկայացրեց, թե ինչպես է ինքը չորս տարի ուսումնասիրել այդ թեման և արխիվներում փնտրել Գլինկայի ու Լազարյանների կապը:
«У истоков русского арменоведения: историографический обзор» մենագրությունից բացի՝ այսօր ներկայացվեց նաև «Собрание актов, относящихся к обозрению истории армянского народа» գիրքը, որը կազմել է Սերգեյ Սայադովը, իսկ խմբագիրը ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանն է: Սա առաջին հատորն է հայտնի եռահատորյակի, որը Լազարյանների պատվերով պատրաստել էր Գլինկան՝ այն դարձնելով Ռուսաստանի պատմության հայկական բաժնի փաստավավերագրական ամենախոշոր հավաքածուներից մեկը: Փաստաթղթերի հավաքածուն, լույս տեսնելով 1830-ական թվականներին, այլևս չէր հրատարակվել: Առայժմ հրատարակվել է եռահատորյակի միայն առաջին հատորը:
«Այս աշխատությամբ գիտական նոր շրջան է սկսվել ռուսական հայագիտության համար: Մինչ այս այն տարբեր բաժիններով էր ներկայացվում, իսկ սա համընդգրկուն մի աշխատություն է, որում կոնկրետ ներկայացված են նաև աղբյուրները: Երբ գիրքը ներկայացրի Արամ Սիմոնյանին, վերջինս, իմանալով, որ Հայաստանում այս գրքից ոչ մի օրինակ չկա, միանգամից հանձն առավ հրատարակման աշխատանքները»,- ասաց Սերգեյ Սայադովը:
Գրքի շնորհանդեսի ավարտին ներկաներն իրենց շնորհակալությունը հայտնեցին Սերգեյ Սայադովին կատարած հիանալի աշխատանքի համար:
«Իմ մեծ հիացմունքն եմ հայտնում այս շատ արժեքավոր գրքերի լուսընծայման առթիվ: Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ մեր սիրելի Սայադովին վիթխարի աշխատանքի ու հայագիտության մեջ իր ներդրման համար»,- նշեց ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան Էդիկ Մինասյանը:
Նշենք, որ գրքերը Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի նախաձեռնությամբ հրատարակել է ԵՊՀ հրատարակչությունը:

Executive Director of the Armenian community of Rostov “New Nakhichevan” Russian historian Sergei Sayadov for many years has been engaged in the study of historical issues of 18-19 centuries and today he presented this all in his new monograph.
“Publication of the book is like a birth of a child, and I want to share my joy with you,” - said the author.
Deputy Director of the Institute for Armenian Studies of Yerevan State University Mher Hovhannisyan pointed out in his welcoming remarks that this book is very significant because of not only its historiographical value, but also this is an important step after many years of interruption of cooperation with the Russian experts in the area of Armenian Studies.
“Today we have a double joy, because the Armenian Studies Centre, which is headed by Mr. Sayadov has been founded by YSU together with the community “New Nakhichevan”. Today we see the first results of the work of this Centre,” - said Mher Hovhannisyan.
Sergei Sayadov noted how he was surprised by the history of the Armenian people, written by historian Glinka, who has been engaged in the studies of Russian history his entire life. Mr. Sayadov also said that for 4 years he has studied the archives to find the links between Glinka and Lazaryans.
In addition to this monograph today there was also presented the book “Collection of acts relating to the Review of history of the Armenian people”, composed by Sergei Sayadov, editor of the book became YSU Rector Aram Simonyan. This is the first volume of the famous three-volume edition, prepared by Glinka at the order of Lazaryans. Work of Glinka became one of the largest documentary collections of the Armenian part of Russian history. Published in 1830, the collection was no longer published. So far, the first volume of the collection has been only published.
“This work gave a start to a new period of research of Armenian studies in Russia. This book is a comprehensive work, rich in sources. When I showed the book Aram Simonyan, he knew there is no sample of this book in Armenia, and immediately ordered to begin works on its publication,” - said Sergey Sayadov.
After the presentation of the book, everybody thanked Sergey Sayadov for this wonderful work.
“I want to express my admiration for the publication of valuable books. Once again, I congratulate our Mr. Sayadov for his contribution to the Armenian studies,”- said the Dean of YSU Faculty of History Edik Minasyan.