Հայաստանը նույնպես առանձին տաղավարով մասնակցում է աշխարհի ամենահեղինակավոր ցուցահանդեսին, որտեղ ներկայացվում է մեր երկրի՝ վերջին մի քանի տարվա օտարալեզու և հայալեզու գրահրատարակչական արտադրանքը:
Ֆրանկֆուրտի տոնավաճառին Հայաստանը ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ ներկայացնում են երեք հեղինակավոր հրատարակչություններ՝ «ԵՊՀ», «Անտարես» և «Զանգակ» հրատարակչությունները: Միջազգային տոնավաճառին որպես գրական ընկերություններ ներկա են Առաջին գրական գործակալությունը, Հայ գրականության հիմնադրամը և «ԱՐԻ» գրական գործակալությունը։ Ցուցահանդեսի շրջանակներում հայկական տաղավարում կանցկացվեն նաև գրքերի շնորհանդեսներ:
ԵՊՀ հրատարակչությունը կներկայացնի ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի կողմից կազմված «Հայոց ցեղասպանության ատլաս» (անգլերեն ատլասի) ազդօրինակը, որում քարտեզների միջոցով և անգլերեն նկարագրություններով ներկայացված է Հայոց ցեղասպանության ամբողջ պատմությունը՝ Աբդուլ Համիդյան ջարդերից մինչև Սումգայիթյան դեպքեր, ինչպես նաև պատմաբան Արտակ Մովսիսյանի «Հայոց 5000-ամյա պետականությունը» գիրքը, որը նվիրված է ՀՀ անկախության 25-ամյակին:
Այս տարի գրքի միջազգային տոնավաճառի պատվավոր հյուրը Նիդերլանդներն է: Հատկանշական է, որ աշխարհի ամենահեղինակավոր իրադարձությանը մասնակցում են ավելի քան 100 երկրից 7100 ցուցադրողներ, այս հինգ օրերի ընթացքում անցկացվելու է շուրջ 4000 միջոցառում, իսկ ահա այն լուսաբանելու համար հավատարմագրվել է ավելի քան 10.000 լրագրող, որոնցից 2.000-ը բլոգերներ են: Ընդհանուր առմամբ՝ տոնավաճառը կունենա շուրջ 275.000 այցելուներ:
Տեղեկացնենք, որ 2016 թ.-ին ԵՊՀ հրատարակչությունը դարձել է եվրոպական համալսարանների հրատարակչությունների ասոցիացիայի լիիրավ անդամ, և այս տարի առաջին անգամ Գերմանիայում մասնակցել է ասոցիացիայի տարեկան համաժողովին, որի ընթացքում քննարկվել են հրատարակչության ոլորտին առնչվող որոշ հարցեր, ինչպես նաև համատեղ կատալոգ ստեղծելու և հրատարակելու խնդիրը:
Ըստ ԵՊՀ հրատարակչության տնօրեն Կարեն Գրիգորյանի՝ ինչպես ասոցիացիայի անդամ երկրների հրատարակչությունների, այնպես էլ եվրոպական և ամերիկյան հրատարակիչների հետ մի շարք պայմանավորվածությունների արդյունքում հնարավոր կլինի թարգմանել և հրատարակել նաև վերջին տարիներին լույս տեսած դասագրքերը, ինչը, ըստ Կարեն Գրիգորյանի, կարևոր է համալսարանի ուսանողների համար: ԵՊՀ հրատարակչությունը լուրջ աշխատանքներ կիրականացնի այդ ուղղությամբ:
Այն հարցին, թե միջազգային տոնավաճառին Հայաստանը հիմնականում ինչ բնույթի գրքերով է ներկայացել, ԵՊՀ հրատարակչության տնօրենը պատասխանեց. «Հայոց ցեղասպանության, հայկական հարցին և հայոց պատմությանը նվիրված 35 անուն գիրք է ներկայացվել: Բայց սա դեռ քիչ է: Շատ են, օրինակ, թարգմանական գրքերը: Մենք պետք է հաջորդ տարի վերանայենք ցանկը՝ պարզելու համար, թե հատկապես որ գրքերը պետք է ներկայացվեն, որպեսզի արտասահմանյան երկրների այցելուները պատկերացում կազմեն մեր երկրի պատմության մասին: Առհասարակ, այս բնույթի գրքերը պետք է դառնան տոնավաճառի ներկայացման պարտադիր պայմաններից մեկը»:
Կարեն Գրիգորյանը գրքերի բովանդակության որակի և արտաքին ձևավորման հետ կապված որևէ խնդիր չի տեսնում՝ համեմատելով այլ երկրների հրատարակչությունների աշխատանքների հետ: Փոխարենը՝ նա լուրջ խնդիրներ է տեսնում ծավալների հետ կապված հարցերում (Հայաստանումգրքերըլույսենտեսնումհիմնականումմինչև 1000 օրինակտպաքանակով):

Armenia also participates with its separate pavilion at the international exhibition. Our side presents the literature in native and foreign languages, published in the period of previous several years.
Three prestigious publishing houses, “YSU”, “Antares” and “Zangak”, participate in the Frankfurt Fair with the support of the RA Ministry of Culture. We should also note about the First Literary Agency, Fund for the Armenian Literature and Literary Agency “ARI”. Book presentations will also be held in the frames of this event.
YSU publishing house will present “The Atlas of the Armenian Genocide” (in English) drawn up by the Institute for Armenian Studies, which via maps and descriptions in English shows the chronology of the Armenian Genocide beginning with Abdul Hamid massacres up to Sumgait Pogroms. The book by historian Artak Movsisyan “The 5000-year-old state”, which is dedicated to the 25th anniversary of Armenia’s independence, is also included in our exhibition list.
The Netherlands and Flanders are the guest of honor at the Frankfurt Book Fair 2016. The world’s most prestigious event is attended by more than 7100 exhibitors from 100 countries. About 4000 events are expected in these five days. More than 10,000 accredited journalists, 2,000 of whom are bloggers, will work here. Overall, the fair will take around 275,000 visitors.
In 2016 YSU Publishing House became a full member of the Association of European University Presses, and this year for the first time participated in the Association’s annual meeting in Germany, during which the parties discussed some issues related to the publishing industry, as well as the problem of creating and publishing a joint catalog.
According to the Director of YSU Publishing House Karen Grigoryan, as a result of a number of agreements with the publishers, representing member countries of the association (European and American), it will be possible to translate and publish the textbooks published in recent years, which, according to Karen Grigoryan, is important for students. YSU publishing house will carry out serious work in this direction.
Mr. Grigoryan also noted which topics were selected for the participation in this event: “35 books related to the history of the Armenian Genocide and the Armenian question will be shown here. But this is not enough. There are many, for example, translated books. We need to review the list next year, to see which books are especially important for the foreign visitors, to provide them with the opportunity to learn more about our country. In general, such books should become one of the mandatory conditions for the participation in the fair.”
Karen Grigoryan book does not see any problem with the external design and content quality, comparing our books with the publications of other countries. Instead, he sees serious problems regarding the volume (of up to 1,000 copies are mainly published only).