Այսօր ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքի գիտխորհրդի դահլիճում ԵՊՀ հրատարակչության կողմից Հայոց մեծ եղեռնի տարելիցի առթիվ հրատարակված գրքերի շնորհանդես էր: Միջոցառումը նվիրված էր նաեւ Հայ տպագրության 500-ամյակին, ինչպես նաեւ 2012 թ-ին Երեւանը գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակելուն:
Հրատարակված գրքերի շարքում են «Թուրքերը թուրքերի մասին» քառահատոր աշխատությունը, Յակոբ Քյունցլերի «Արյան եւ արցունքի երկրում» գիրքը, Հովհաննես Շիրազի «Անի» պոեմը, Զորավար Անդրանիկի «Առաքելոց Վանքի կռիվը» հուշերը, թյուրքագետ Ալեքսանդր Սաֆարյանի «Զիյա Գյոքլափը եւ «Թյուրքագիտության հիմունքները»» եւ Լուսինե Սահակյանի «Համշենի մանրատեղանունները» գրքերը:
Շնորհանդեսի մասնակիցներին նախ ողջունեց ԵՊՀ գիտական քաղաքականության եւ միջազգային համագործակցության գծով պրոռեկտոր Գեղամ Գեւորգյանը, ով կարեւորեց այսպիսի աշխատությունների նշանակությունն ու դերը ոչ միայն Հայոց դատի լուսաբանման, այլեւ ապագա սերնդի դաստիարակման գործում:
«Վերջին տարիներին Մայր բուհի հրատարակչությունը շատ ակտիվ գործունեություն է ծավալում՝ մեկը մյուսի հետեւից հրատարակելով հայագիտության բնագավառի եւ մեր պատմության ամենաողբերգական էջերին ու դրանց հաջորդող պատմական շրջանին վերաբերող բավականին արժեքավոր գրականություն»,- ասաց Գեղամ Գեւորգյանը: Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ԵՊՀ հրատարակչության տնօրեն Պերճ Ստեփանյանը, ով հատուկ շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ Կառավարությանը, մասնավորապես ՀՀ մշակույթի նախարարությանը՝ ի դեմս նախարար Հասմիկ Պողոսյանի, ինչպես նաեւ ԵՊՀ ղեկավարությանը՝ ազգանվեր ու յուրաքանչյուր հայի համար անչափ կարեւոր աշխատանքին աջակցելու համար:
Պերճ Ստեփանյանը, նախատեսված գրքերից բացի, ներկայացրեց նաեւ Հայոց եղեռնի տարելիցի առիթով տպագրված մի շարք այլ աշխատություններ: Իրենց աշխատությունների մասին խոսեցին նաեւ գրքի հեղինակները՝ հակիրճ ներկայացնելով գրքերում զետեղված տեղեկատվությունը, դրանց սկզբնաղբյուրները եւ կատարված վերլուծությունները: Միջոցառմանը ներկա էին նաեւ ֆակուլտետների դեկաններ, պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ եւ այլ հյուրեր:

Today, a presentation of books, published by YSU Publishing House, was organized at YSU. The event was dedicated to the 500th anniversary of the Armenian printing, as well as the proclamation of Yerevan World Book Capital 2012.
Among the books published were: four-volume The Turks about Turks, a book by Jacob Kyuntsler In the Country of Blood and Tears, a poem by Hovhannes Shiraz Ani, memoirs by Zoravar Andranik Battle of the Monastery Arakelots, a book by Turkologist Alexander Safaryan, Ziya Gokalp and Basics of Turkish Studies, Lusine Sahakyans Toponyms of Hamshen.
The participants were welcomed by YSU Vice-rector on Scientific Policy and International Cooperation Gegham Gevorgyan, who highlighted the importance of such works and their role not only in the process of the dissemination of information on the Armenian Case, but also in the education of future generations.
In recent years, YSU Publishing House is engaged in very serious activities, issuing numerous valuable books on Armenology, its most tragic pages and the following periods, - said Gegham Gevorgyan.
A welcoming speech was also made by the Director of YSU Publishing House Perch Stepanyan, who expressed special gratitude to the Government of Armenia, in particular the Ministry of Culture in the person of Hasmik Poghosyan, as well as the management of YSU for the assistance in such an important matter for every Armenian.
Perch Stepanyan, alongside with the scheduled publications, also presented a number of other works, which have been published on the anniversary of the Armenian Genocide.
The authors of books also spoke about their works, briefly presenting the enclosed information in the books, sources, the implemented researches.