Հիշեցնենք, որ «Հայոց ցեղասպանության թեման իտալական գրականության մեջ» աշխատությունը հրատարակվել էր ամիսներ առաջ ԵՊՀ հրատարակչության կողմից:
Վենետիկի Կա Ֆոսկարի համալսարանի հայագիտության ամբիոնի դասախոս, բան. գիտ. դոկտոր, պրոֆեսոր Սոնա Հարությունյանի մենագրությունը գրված է հայոց լեզվով և ունի ծավալուն ամփոփում՝ անգլերեն և ռուսերեն լեզուներով: Այն արդյունք է գիտական մի ուսումնասիրության, որը կատարվել է 2013 թ.-ին Ֆրեզնոյի Կալիֆորնիայի պետական համալսարանում:
Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված այս գրքի հեղինակը, ուսումնասիրելով իտալական գրականությունը, անդրադարձել է հարցի և' լեզվական, և' գրականագիտական կողմերին: Շեշտը դրվել է վերապրածների նկարագրությունների լեզվական ընտրությունների վրա:
«Այն Իտալիային անդրադարձող առաջին համապարփակ աշխատությունն է և որպես այդպիսին` նշանակալից դեր ունի այս երկրում հանգրվանած հայ վերապրյալների և օտարազգի վկաների փորձառության ու հիշողության մասին մեր ըմբռնումը խորացնելու գործում»,- գրքի նախաբանում գրել է Կանադայի թագավորական ռազմական համալսարանի քաղաքագիտության պատվավոր պրոֆեսոր Ալան Ուայթհորնը:
Ուսումնասիրությունը ՀՀ Սփյուռքի նախարարության տրամադրած դրամաշնորհով կատարվել է «Գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության համար և կարևորագույն նշանակություն ունեցող կիրառական հետազոտություններ» ծրագրի շրջանակում:
«Իտալիայի հայ համայնքի հուշագրությունները տառապալից վկայություններն են այն սարսափների, որոնց միջոցով անցել են վերապրյալներն ու նրանց ընտանիքները: Այս հուշագրությունները, ի թիվս այլոց, կարևոր են՝ վառ պահելու համար ողբերգական իրադարձության այն հիշողությունները, որոնք իրենց դրոշմը թողեցին ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև ողջ մարդկության պատմության և դարի վրա՝ հայտնի որպես ցեղասպանությունների դարաշրջան»,- ասել է Սոնա Հարությունյանը:
Սոնա Հարությունյանը նաև արել է «Աստվածային կատակերգության» գրքի հայերեն տարբերակի թարգմանությունների լեզվական վերլուծություններ` հատուկ ուշադրություն դարձնելով բանավոր հաղորդակցությանը:

The monograph “The Issue of the Armenian Genocide in Italian Literature” has been published by YSU Publishing House a few months ago.
The monograph of the Doctor of Philology, Professor at the Chair of Armenian Studies at the Ca’Foscari University of Venice Sona Harutyunyan is written in the Armenian language and has an extensive summary in English and Russian. It is the result of a research that was carried out in 2013 atCaliforniaStateUniversity,Fresno.
The author of this book, studying the Italian literature, has considered both linguistic and literary issues. A special focus has been made on the linguistic choices of the descriptions of survivors.
“It is the first comprehensive work focusing on Italy and thoroughly shows us the memories of the survivors of the Armenian Genocide, who sheltered in this country,” – is written in the introduction of this book by the Honored Professor of the Royal Canadian Military University Alan Whitehorn.
The study is made in the framework of the grant “For scientific and scientific-technical activities and significant applied researches”, provided by the RA Ministry of Diaspora.
“The memories of the Italian Armenian Diaspora evidence about the terrible sufferings of the survivors and their families. These memories, among others, are essential for keeping alive the memories of the tragic events that have left their mark not only on the Armenian people but also the entire human history and the century, known as the age of genocides,” - said Sona Harutyunyan.
Sona Harutyunyan has also made the linguistic analysis of the Armenian translation of the “Divine Comedy”, with a special attention to verbal communication.