Այս անգամ ԵՊՀ գիտխորհրդի հերթական նիստը սկսվեց նվերների հանձնմամբ: Նախ գիտխորհրդի բոլոր անդամներն իրենց սեղանին գտան Վարդ Բդոյանի «Ջավախքի հայոց ազգագրությունը և ժողովրդական բանարվեստը» գիրքը, որը Հովհ. Թումանյանի ծննդյան և գիրք նվիրելու օրվա կապակցությամբ նրանց նվիրել էր ԵՊՀ հրատարակչությունը: Այնուհետև Շմավոն Շմավոնյանի գեղանկարների «Արարատ» ալբոմը որպես նվեր ստացան ԵՊՀ 8 ուսանողներ, ովքեր վերջերս հաղթող էին ճանաչվել հանրապետական «Լավագույն ուսանող» մրցույթում: Նիստի ընթացքում հնչեցին նաև ԵՊՀ այն 26 գիտնականների անունները, ովքեր ընդգրկվել են 2014 թ-ի ամենաարդյունավետ գիտնականների 100-յակում:
Այնուհետև գիտխորհուրդն անցավ օրակարգային հարցերին, որոնցից առաջինը 2014-2015 ուստարվա 2-րդ կիսամյակի ժամանակացույցի հաստատումն էր:
Օրակարգային հաջորդ հարցը վերաբերում էր ամբիոնի վարիչի, պրոֆեսորադասախոսական և գիտական համակազմի պաշտոնների ընտրությանը: Գիտխորհուրդը փակ գաղտնի քվեարկությամբ հաստատեց ֆակուլտետներում անցկացված ընտրությունների արդյունքները: Ըստ այդմ՝ 18 հոգի ընտրվեցին ամբիոնի վարիչ, 33-ը ստացան պրոֆեսորի գիտական կոչում, 9 հոգի էլ համալրեցին ԵՊՀ գիտական համակազմի շարքերը:
«Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի՝ համալսարանի ստորաբաժանումներից առաջադրված թեկնածուների ընտրությունը ևս կայացավ: ՀՀ Կառավարության որոշմամբ` ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհուրդը պետք է բաղկացած լինի 32 հոգուց (8-ը պետք է լինեն պրոֆեսորադասախոսական կազմի, 8-ը` սովորողների, 8-ը` հիմնադրի, 8-ը` լիազոր մարմնի ներկայացուցիչներ): Այսօր բաց քվեարկությամբ ընտրվեցին այն 8 թեկնածուները, ովքեր ներկայացնում են պրոֆեսորադասախոսական կազմը: Նրանք են՝
- Նազիկ Հարությունյանը (Մանկավարժության ամբիոնի վարիչ)
- Մարգարիտա Ապրեսյանը (Անգլերենի թիվ 1 ամբիոնի վարիչ)
- Էդուարդ Հարությունյանը (Սոցիալական փիլիսոփայության և բարոյագիտության ամբիոնի վարիչ)
- Գևորգ Հաջյանը (Ալիքային պրոցեսների տեսության և ֆիզիկայի ամբիոնի դոցենտ)
- Ռուբեն Հարությունյանը (Բջջաբանության և գենետիկայի ամբիոնի վարիչ)
- Արթուր Վաղարշյանը (Պետության և իրավունքի տեսության ու պատմության ամբիոնի վարիչ)
- Արթուր Աթանեսյանը (Կիրառական սոցիոլոգիայի ամբիոնի վարիչ)
- Սամվել Շուքուրյանը (Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կրթական և հետազոտական կենտրոնի գիտական ղեկավար)
Հոգաբարձուների խորհրդի կազմը, լիազոր մարմնի ներկայացմամբ, հաստատում է ՀՀ վարչապետը:
Նիստի ընթացքում հաստատվեց նաև ԵՊՀ-ում կոռուպցիոն երևույթների դեմ պայքարի՝ 2015-2018 թթ. համալիր միջոցառումների ծրագիրը: Այն մշակվել և քննարկվել է ԵՊՀ հակակոռուպցիոն միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովի կողմից:
«Գիտեք, որ մեր նախորդ հակակոռուպցիոն ծրագրի ժամկետը լրացավ 2014 թ-ին: Այս ծրագիրն ունի 3 հիմնական մաս՝ խնդիրները, միջոցառումները և արդյունքները: Բնականաբար յուրաքանչյուր կետ պետք է ունենա իր պատասխանատու անձանց շրջանակը և ժամկետները»,- նշեց ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը:
ԵՊՀ-ում ստացած կրթությունից շրջանավարտների բավարարվածության վերաբերյալ 2011-2013 թթ. հարցման արդյունքները ներկայացրեց պրոռեկտոր Ալեքսանդր Գրիգորյանը: Նշենք, որ ուսանողական հարցումներն անցկացվում են 2008 թ-ից: Վերջին տարիների արդյունքները համադրելով` պարոն Գրիգորյանը նշեց, որ աստիճանաբար նվազում է այն շրջանավարտների թիվը, ովքեր ցանկանում են կրթությունը շարունակել մագիստրատուրայում:
«Այնուամենայնիվ, շրջանավարտները ԵՊՀ-ից ստացած կրթությունը գնահատում են գերազանց, իսկ այն հարցին, թե խորհուրդ կտային իրենց հարազատին սովորել ԵՊՀ-ում, և՛ բակալավրիատի, և՛ մագիստրատուրայի շրջանավարտների շուրջ 90%-ը տվել է դրական պատասխան»,- նշում է պարոն Գրիգորյանը:
Պրոռեկտոր Գրիգորյանը ներկայացրեց նաև ուսանողների գնահատականները կրթական ծրագրերի բովանդակության, ուսուցման մեթոդաբանության, ուսումնական գործընթացի կազմակերպման վերաբերյալ, ինչպես նաև անդրադարձավ համակարգչային լսարանների, գրադարանից օգտվելու մատչելիության և այլ հարցերի:
Ուսումնամեթոդական վարչության պետ Հրանտ Ժամհարյանն էլ գիտխորհրդի հաստատմանը ներկայացրեց այս ուստարվա 2-րդ կիսամյակի անվանական կրթաթոշակ ստացող ուսանողների ցանկը: Այս տարի նրանք 56-ն են:
Ուսանողական գիտական ընկերության 2013-2014 ուստարվա գործունեությունը ներկայացրեց նախագահ Միքայել Մալխասյանը: Հաշվետու ժամանակահատվածում ՈՒԳԸ-ի ջանքերով տպագրվել են 3 հոդվածների ժողովածու, 1 թեզիսների ժողովածու, 113 գիտական հոդված, 2 ուսումնական ձեռնարկ, ինչպես նաև գործարկվել է կառույցի պաշտոնական կայքը: Ընդհանուր առմամբ կազմակերպվել է 484 միջոցառում՝ գիտաժողովներ, օլիմպիադաներ, դասընթացներ, դասախոսություններ, ճանաչողական էքսկուրսիաներ, կլոր սեղան-քննարկումներ, սեմինարներ և այլն:
Նիստի օրակարգային հարցերը եզրափակեց «Հայերենի գործածության կարգավորման խնդիրները» զեկույցը, որը ներկայացրեց գիտխորհրդին կից Հայերենի լեզվավիճակի ուսումնասիրման և զարգացման ուղիների մշակման ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ, ԵՊՀ հայոց լեզվի ամբիոնի վարիչ Յուրի Ավետիսյանը: «Իմ և գործընկերներիս դիտարկումները ցույց են տվել, որ կրթական համակարգում և լեզվի կիրառման այլ ոլորտներում ունենք մի շարք խնդիրներ, որոնք հրատապ լուծման կարիք ունեն»,- նշեց պարոն Ավետիսյանը՝ մատնանշելով այդ խնդիրները:
Հանձնաժողովը մինչև ուստարվա վերջ բոլոր դիտարկումներն ու առաջարկությունները կամբողջացնի մեկ փաստաթղթի մեջ, որպեսզի գիտխորհրդի միջնորդությամբ ներկայացնի ՀՀ Կառավարությանը:
Ընթացիկ հարցերը 2-ն էին: Գիտխորհուրդն իր համաձայնությունը տվեց ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում չինարեն լեզվի և մշակույթի կենտրոն ստեղծելու առաջարկությանը: Իսկ մեքսիկացի հայտնի հայ գիտնական Խոսե Սարուխանին շնորհվեց ԵՊՀ պատվավոր դոկտորի կոչում: Սարուխանը եղել է մեքսիկական ամենախոշոր բուհի` Մեքսիկայի ազգային ինքնավար համալսարանի ռեկտորը, մինչ օրս էլ մեծ աշխատանք է տանում աշխարհում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և Արցախյան հիմնախնդրի օբյեկտիվ ներկայացման հարցերում, կենսաբանության ու բնապահպանության բնագավառում էլ հայտնի են նրա բազմաթիվ գիտական աշխատությունները:

This time, the regular session of the Academic Council began with giving gifts. YSU Publishing House had prepared a surprise for the members of Academic Council on the Book Donation Day and birth anniversary of the Armenian outstanding writer Hovhannes Tumanyan. They received as a gift the book “Armenian Ethnology and Storytelling of Javakhk”, authored by Vard Bdoyan. Then eight students, who have recently won in the republican competition “Best Student”, received the album of paintings “Ararat” by Shmavon Shmavonyan. The names of the 26 scientists, who were included in the 2014 list of 100 most effective scientists, were also announced.
First issue on the agenda was the approval of the schedule for the 2nd semester of 2014-2015 academic year.
The next issue referred to the elections of the heads of chairs, lecturers and academic staff. The Academic Council via secret ballot approved the elections, held at the faculties. Accordingly, 18 people were elected head of chairs, 33 received academic rank of professor; nine people joined the academic staff.
The election of the candidates nominated by the subdivisions of YSU for the Board of Trustees of “Yerevan State University” Foundation was also held. According to the RA Government decision YSU Board of Trustees should be composed of 32 members (8 should represent professorial staff, 8 - students, 8 – authorized party and 8 - government). Via open vote, the names of the eight candidates, who represent professorial staff, were approved and submitted to the RA Government for the approval. These candidates are:
• Nazik Harutyunyan (Head of Chair of Pedagogy)
• Margarita Apresyan (Head of First Department of English Language)
• Eduard Harutyunyan (Head of Chair of Social Philosophy and Ethics)
• Gevorg Hajyan (Associate Professor at the Chair of Wave Process Theory and Physics)
• Ruben Harutyunyan (Head of Chair of Cytology and Genetics)
• Arthur Vagharshyan (Head of Chair of Theory and History of State and Law)
• Arthur Atanesyan (Head of Chair of Applied Sociology)
• Samvel Shukuryan (Scientific Supervisor of Information Technology Education and Research Centre)
The complex program for corruption combat in 2015-2018 was also approved during the session. YSU Anti-Corruption Commission has developed it.
“You know that our previous anti-corruption program expired in 2014. This program has three main parts - tasks, resources and purpose. Naturally, each expert, involved in these activities, should be aware of his scopes of responsibility and terms,” - said Aram Simonyan.
YSU Vice-rector on Educational Affair Alexander Grigoryan presented the results of the survey on the satisfaction with education, held among YSU alumni in 2011-2013. This survey was first held in 2008. Comparing the results of recent years, Mr. Grigoryan stated that the number of those wishing to receive master’s degree decreases.
“However, graduates assess the education received at YSU as excellent. 90% gave a positive response to the question whether they would advise their relatives or friends to enter YSU,” - says Mr. Grigoryan.
Mr. Grigoryan presented the assessments of the educational programs, teaching methodology and organization of educational process, made by students, as well as focused on the computer classrooms, library access and other issues.
Head of the Educational-methodological Department Hrant Zhamharyan submitted for the approval the list of students, who will receive nominal scholarships in the 2nd semester of current academic year. They are 56.
YSU SSS Chairman made a report on the activities of this student organization in 2013-2014 academic year. In this period, the SSS has published three collections of articles, one collection of abstracts, 113 scientific articles, 2 manuals, as well as the official website of the organization has been launched. 484 conferences, competitions, workshops, lectures, study tours, round-tables, seminars have been organized.
The last issue on the agenda was the scientific report “The regulation of usage of the Armenian Language”, prepared by the Head of Chair of Armenian Language Yura Avetisyan.
Current issues were two. YSU Faculty of International Relations received the approval for opening the Centre for Chinese language and culture. The well-known scientist of Armenian origin Jose Sarukhan from Mexico was awarded the title of YSU Honorary Doctor. He has served as the Rector of the National Autonomous University of Mexico (UNAM), which is one of the leading higher education institutions in Mexico. He has great contribution in the process of recognition of the Armenian Genocide worldwide and impartial presentation of the Nagorno-Karabakh conflict. He is also known for his numerous researches and works in the field of biology.