ԵՊՀ հրատարակչության կողմից լույսընծայված «Հայ հերոսուհի կանայք» և «Հայ կանայք 19-րդ դարավերջի և 20-րդ դարասկզբի հերոսամարտերի տարիներին» գրքերում ներկայացված են հայոց պատմության տարբեր ժամանակաշրջաններում, այդ թվում՝ ինքնապաշտպանական հերոսամարտերի տարիներին սխրանքներով աչքի ընկած հայուհիների գործունեությունը, ինչպես նաև 19-րդ դարավերջին և 20-րդ դարասկզբին հայ ազգային-ազատագրական պայքարին մասնակցած հերոս հայուհիների կյանքը և քաջագործությունները:
ԵՊՀ «Վարդանանք» ռազմահայրենասիրական դաստիարակության ակումբի նախաձեռնությամբ կազմակերպված միջոցառմանը ներկա էին ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան, պրոֆեսոր Էդիկ Մինասյանը, գեներալ-մայոր Արկադի Տեր-Թադևոսյանը (Կոմանդոս), «Ազատամարտիկ կանայք» հասարակական կազմակերպության նախագահ Աիդա Սերոբյանը, «Անահիտ» ջոկատի ղեկավար Անահիտ Մարտիրոսյանը, «Վարդանանք» ակումբի նախագահ Սաթենիկ Աբրահամյանը, փոխնախագահ Ռուզաննա Կրպեյանը, ակումբի անդամներ և ուրիշներ:
«Հայ կանանց հերոսական գործունեության օրինակով մենք նոր սերունդ կդաստիարակենք: Այսօր բանակում ծառայության մեջ ընդգրկված շատ աղջիկներ կան, որոնք ոգևորիչ դեր են կատարում: Ծրագրում նոր գրքեր հրատարակելու մտադրություն ևս ունենք, որոնցում կներկայացվեն նորօրյա հերոսուհիները»,- նշեց Էդիկ Մինասյանը:
Ներկաները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու հետաքրքիր և արժեքավոր գրքերի ստեղծման պատմությանը, լսելու հեղինակի մեկնաբանությունները:
«Մեր պատմության էջերից մենք միայն մի մասը գիտենք, և կան հատվածներ, որ նոր ենք իմանում կամ դեռ պիտի իմանանք: Այս գրքերը շատ օգտակար են: Մեր հայ կանանց, նրանց հերոսական կերպարների մասին մենք պետք է միշտ կարդանք և խոսենք»,- կարևորեց Արկադի Տեր-Թադևոսյանը:
Հանդիպման ընթացքում «Վարդանանք» ռազմահայրենասիրական դաստիարակության ակումբի սաները ընթերցեցին գրքերից հատվածներ, ինչպես նաև ներկայացան հայրենասիրական երգերի կատարումներով:

The books “The Armenian Heroine Women” and “Armenian Women in the Years of the Heroic Battles in the End of the 19th Century and Early 20th Century” show the different periods of history, including self-defense and heroic deeds of the women, as well as the Armenian national liberation struggle in the late 19th century and early 20th century.
The event, organized by YSU Military-patriotic Club “Vardanank” was attended by the Dean of the Faculty of History, Professor Edik Minasyan, Major General Arkady Ter-Tadevosyan (Commandos), Chairman of the “Freedom Fighter Women” NGO Aida Serobyan, “Anahit” squadron leader Anahit Martirosyan, Chairman of “Vardanank” Club Satenik Abrahamyan, Deputy Chairman Ruzanna Krpeyan, club members and others.
“We will educate the new generation on our women’s heroic example. Today, there are more girls enrolled in the army, who play inspiring role. We intend to publish new books, which will tell us about the heroines of our days,” - said Edik Minasyan.
Attendees had the opportunity to learn about how these books were written and also the author’s comments.
“We know only a part of the pages of our history, and there are parts that still should be learnt by us. These books are very useful,” - said Arkady Ter-Tadevosyan.
Members of “Vardanank” Club students read excerpts from books, as well as sand patriotic songs during the meeting.