Հայաստանի Հանրապետությունն այս հեղինակավոր միջազգային տոնավաճառին մասնակցում էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի աջակցությամբ:
Հայկական տաղավարում ցուցադրված էր արտերկրում և Հայաստանում պետական պատվերով և մասնավոր հրատարակչությունների տպագրած շուրջ 250 անուն գիրք: Գեղարվեստական, պատմական, արվեստաբանական, գիտահանրամատչելի գրականությունն այնտեղ ներկայացված էր հայերենով, անգլերենով, ֆրանսերենով:
Հայկական տաղավարում ԵՊՀ-ի հրատարակած գրքերի շարքում ներկայացվել են Հասմիկ Ստեփանյանի «Հայերի ներդրումն Օսմանյան կայսրությունում» (հայերեն և թուրքերեն տարբերակները), Անրի Բարբիի «Սարսափների երկրում նահատակ Հայաստանը», Ռոզ Լամբերթի «Հաճնը և հայկական կոտորածները» և Ռենե Պինոնի «Հայերի բնաջնջումը. գերմանական մեթոդ, թուրքական աշխատանք» գրքերը և այլն:
«Շատ ենք կարևորում օտար լեզուներով գրականության ստեղծումը հատկապես հիմա, երբ Հայոց ցեղասպանության թեման շատ է քննարկվում համաշխարհային մակարդակով: Եվ շատ կարևոր է, որ մեր գրահրատարակչական ոլորտը ներկայանա օտարալեզու գրքերով, որոնցում Ցեղասպանությունը կներկայացվի բոլոր կողմերով»,- նշեց ԵՊՀ հրատարակչության տնօրեն Կարեն Գրիգորյանը:
ԱՄՆ-ի տարբեր քաղաքներից ժամանած գրողները ներկայացրել են իրենց գրքերն ու նախագծերը, նաև տեղի են ունեցել օտարերկրացի մի շարք հայ հեղինակների գրքերի շնորհանդեսներ:
Հավելենք, որ ԵՊՀ հրատարակչությունն իր տպագրած գրքերը 2014 թ.-ի հոկտեմբերին ներկայացրել է Ֆրանկֆուրտի, նոյեմբերին՝ Ստամբուլի, իսկ 2015 թ.-ի մարտին՝ Փարիզի գրքի միջազգային տոնավաճառներում:

The Republic of Armenia took part in this prestigious international book fair with the support of the State Commission Coordinating the Events, Dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide.
The Armenian pavilion exhibited over 250 books published by state and private offices. This was the literature in historical, artistic, scientific genres in Armenian, English and French.
Among the books, published by YSU, we should highlight about “Contribution of Armenians to the Ottoman Empire” by Hasmik Stepanyan (Armenian and Turkish versions), “Martyr Armenia in the Country of Terror” by Henri Barbie, “Hachen and Armenian Massacres” by Rose Lambert and “Extermination of Armenians: German Method, Turkish Work” by Rene Pino.
“The availability of literature especially now is very important, as the issue of the Armenian Genocide is being discussed on a global level. And most importantly, our book publishing sector should focus on the genocide from different sides,” - said Karen Grigoryan, the Director of YSU Publishing House.
Writers from different cities of the USA presented their books and projects, some of which were being presented for the first time.
We should add that the books, published by YSU Publishing House, were presented at the Frankfurt International Book Fair in October of 2014 and in November in Istanbul, as well as at Paris Book Fair in March of 2015.