Հայաստանի Հանրապետությունն այս հեղինակավոր միջազգային տոնավաճառին մասնակցում էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի աջակցությամբ: Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Ներսես Տեր-Վարդանյանը:
Հայկական տաղավարում ցուցադրված էր Հայաստանում պետական պատվերով և մասնավոր հրատարակչությունների տպագրած շուրջ 200 անուն գիրք: Գեղարվեստական, պատմական, արվեստաբանական, գիտահանրամատչելի գրականությունն այնտեղ ներկայացված էր հայերենով, անգլերենով, ֆրանսերենով: Առանձին բաժին էր հատկացված Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված գրքերին: ԵՊՀ հրատարակչությունը տոնավաճառում ներկայացրել էր հենց այս թեմային վերաբերող գրքերը:
Լեոյի «Հայկական հարցի վավերագրերը» (վերատպվել է 1915 թ.-ին լույս տեսած գիրքը), Ալեքսեյ Ջիվիլեգովի «Թուրքիան և հայկական հարցը» հոդվածների ժողովածուն, Արման Կիրակոսյանի «ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքականությունը և արևմտահայությունը (19-րդ դար-1914 թ.)» մենագրությունը, Լևոն Հովսեփյանի «Թուրքիայի պաշպանական համակարգի արդիականացումն ու անվտանգության ոլորտի բարեփոխումները», Ջուլիա Եսայանի «Հայոց տեղանունները և դրանց թուրքական այլափոխումները», Սեդա Գասպարյանի «The Armenian Genocide a Linguocognitive Perspective». Այս և ԵՊՀ-ում հրատարակած այլ գրքեր էին հայկական տաղավարում ներկայացված:
«Շատ ենք կարևորում օտար լեզուներով գրականության ստեղծումը հատկապես հիմա, երբ Հայոց ցեղասպանության թեման շատ է քննարկվում համաշխարհային մակարդակով: Եվ շատ կարևոր է, որ մեր գրահրատարակչական ոլորտը ներկայանա օտարալեզու գրքերով, որոնցում Ցեղասպանությունը կներկայացվի բոլոր կողմերով»,- նշեց ԵՊՀ հրատարակչության տնօրեն Կարեն Գրիգորյանը:
Հայկական հրատարակությունների կողքին ցուցադրված էր նաև ֆրանսիահայ հրատարակիչների և գրողների` ֆրանսերենով տպագրված գրականությունը։
Փարիզի գրքի տոնավաճառի ավարտին հայկական տաղավարի ծրագիրն ամփոփվել էր «Մտավորականության դերը ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում» խորագրով կլոր սեղանով, որին մասնակցում էին հայ և ֆրանսիացի մտավորականները:
Հավելենք, որ ԵՊՀ հրատարակչությունն իր տպագրած գրքերը 2014 թ-ի հոկտեմբերին ներկայացրել է Ֆրանկֆուրտի, իսկ նոյեմբերին՝ Ստամբուլի գրքի միջազգային տոնավաճառներում:

The Republic of Armenia took part in this prestigious international event with the support of the Commission Coordinating the Events Commemorating the Centennial of the Armenian Genocide. The delegation was headed by Deputy Minister of Culture of the RA Nerses Ter-Vardanyan.
The Armenian pavilion exhibited around 200 books, published by state and private publishing houses, including fiction, historical, artistic, scientific literature in Armenian, English and French languages. A separate section was allocated to the Armenian Genocide thematic. YSU had also exhibited books, dedicated to this issue.
Among the books, published by YSU we should note about Leo’s “The documentaries of the Armenian Question” (republished version of published in 1915 book), Alexei Jivilegov’s “Turkey and the Armenian Question”, monograph of Arman Kirakosyan “US Foreign Policy and Western Armenians (19th century-1914), Levon Hovsepyan’s “Turkey’s defensive system modernization and reform of the security sector”, Julia Yesayan’s “Armenian toponyms and the changes made by Turks”, Seda Gasparyan’s “The Armenian Genocide a Linguocognitive Perspective”.
“We pay great attention to the literature in foreign languages especially now, when the Armenian Genocide issue is debated at the global level. And our publishing sphere should focus on foreign language books, where all aspects of the Armenian Genocide will be presented,” - said Director of YSU Publishing House Karen Grigoryan.
The books in French language, issued by French publishers, were next to the Armenian books.
The program of the Armenian pavilion came to its finish line with the round table “The role of the intelligentsia in the prevention of genocides” with the participation of the Armenian and French intellectuals.
In October and November of 2014 YSU Publishing House participated in the book fairs of Frankfurt and Istanbul respectively.