Ապրիլի 22-ին ԵՊՀ hայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի (ՀՀԻ) քննարկումների սրահում տեղի ունեցավ Գերմանիայում Յոհաննես Լեփսիուսի տան տնօրեն Ռոլֆ Հոսֆելդի «Մահ անապատում. Հայոց ցեղասպանությունը» գրքի շնորհանդեսը:
Միջոցառմանը մասնակցում էր հենց ինքը՝ գրքի հեղինակ Ռոլֆ Հոսֆելդը, ով շեշտեց, որ իր համար շատ ուրախալի փաստ է, որ ԵՊՀ հրատարակչությունը բավականին արագ է արձագանքել գրքի հայերեն տարբերակի հրատարակության առաջարկին: Հեղինակը հատուկ շնորհակալություն հայտնեց նաև ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտին սերտ համագործակցելու համար:
ԵՊՀ ՀԻԻ փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը ողջունեց հյուրին և նշեց, որ Մայր բուհը ՀԻԻ ցեղասպանագիտության բաժնի աջակցությամբ արդեն իսկ սկսել է գրքի հայերեն թարգմանությունը, որը ԵՊՀ հրատարակչության ջանքերով լույս կտեսնի տարեվերջին:
Ռոլֆ Հոսֆելդի կյանքն ու գործունեությունը ներկայացրեց ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դասախոս, ՀՀԻ-ի աշխատակից Աշոտ Հայրունին:
«Գրքի գերմաներեն տարբերակը լույս է տեսել այս տարվա փետրվարին և պետք է ասել, որ այն բավականին բուռն արձագանքի արժանացավ հանրության և ԶԼՄ-ների կողմից: Ուրախությամբ պետք է նշեմ նաև, որ այս տարի գերմանական գրեթե բոլոր լրատվամիջոցներն արտակարգ և աննախադեպ հետաքրքրություն են դրսևորում Հայոց ցեղասպանության և ընդհանրապես հայկական խնդիրների հանդեպ»,- ասաց Ռոլֆ Հոսֆելդը և հույս հայտնեց, որ առաջիկայում Ֆրանկֆուրտում կայանալիք գրքի միջազգային տոնավաճառում հանրության լայն շրջանակին կներկայացվի «Մահ անապատում. Հայոց ցեղասպանությունըե գրքի արդեն հայերեն տարբերակը:
Հայագետն ընդգծեց նաև, որ Գերմանիան մոտ օրերս կքննարկի Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևը, որի վերջնական տարբերակն արդքան էլ գոհացնող չէ, սակայն դա լուրջ քայլ է Օսմանյան Թուրքիայի երբեմնի դաշնակից Գերմանիայի կողմից:
Գրքի շնորհանդեսին ներկա էին նաև ԵՊՀ հրատարակչության տնօրեն Կարեն Գրիգորյանը, գրքի թարգմանիչ Էվելինա Մակարյանը, Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի դեկան, պրոֆեսոր Գեղամ Պետրոսյանը, Սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի դեկան, պրոֆեսոր Արթուր Մկրտիչյանը, Պատմության ֆակուլտետի սփյուռքագիտության ամբիոնի վարիչ Արման Եղիազարյանը, պրոֆեսորադասախոսական կազմի մի շարք ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ՀՀԻ-ի «Ցեղասպանագիտություն» և «Հայագիտություն» մագիստրոսական ծրագրերի ու Ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի ուսանողները:
Գերմանական և ավստրիական պատմագրության մեջ մինչ այժմ ի հայտ չէր եկել այնպիսի աշխատություն, որում Հայոց ցեղասպանության ամբողջական ներկայացման հետ մեկտեղ հանգամանալից լուսաբանվեր նաև Գերմանիայի և Ավստրիայի համապատասխանատվության խնդիրը: Ռոլֆ Հոսֆելդի «Մահ անապատում. Հայոց ցեղասպանությունըե գիրքը լրացնում է այդ բացը: 10 տարի առաջ հրատարակված «Նեմեսիսի օպերացիան» գրքից հետո սա Հոսֆելդի երկրորդ ծավալուն աշխատությունն է Հայոց ցեղասպանության թեմայով:
Հեղինակը գրքում ներկայացրել և արժևորել է նաև Ցեղասպանությանը վերաբերող միջազգային կարևորագույն գիտական ուսումնասիրությունները: Աշխատությունը բաղկացած է մոտ 300 էջից, որոնցից գրեթե 50-ը հատկացված են սկզբնաղբյուրներին և մասնագիտական գրականությանը, Ցեղասպանությունը ներկայացվում է ժամանակագրական հաջորդականությամբ բնութագրվող տասը գլուխներով, որոնցից յուրաքանչյուրը խնդրո առարկա թեմայի քննության հետ մեկտեղ բովանդակում է դրան վերաբերող՝ ժամանակակիցների արժեքավոր վկայություններ և հարկ եղած դեպքում նաև վերջիններիս նպատակային մեկնաբանությունները:
Հանգամանալից պարզաբանվում է նաև Հայոց ցեղասպանության նախապատմությունը, ծրագրայնությունը, թուրքական կառավարող ռեժիմի կողմից դրա իրագործման հետևողականությունը: Պարզաբանվում են համիդյան և երիտթուրքական ռեժիմների հաջորդափոխման հանգամանքները: Հինգ գլուխներում լուսաբանվում է Մեծ եղեռնը «Թեշքիլաթը Մահսուս» կազմակերպության ստեղծումը, թուրքական բանակ զորակոչված հայ զինվորականության զինաթափումն ու զանգվածային սպանդը, հայ մտավորականության ձերբակալումն ու ոչնչացումը և ապա պետության ողջ հայ բնակչության տեղահանությունը և բնաջնջումը: Եզրափակիչ՝ 10-րդ գլխում լուսաբանվում է պատերազմի ավարտից հետո երիտթուրքական կառավարողների փախուստը:
Գիրքն ավարտվում է հայ վրիժառու Սողոմոն Թեհլերյանի դատավարության ներկայացմամբ, որի ընթացքում ներկայացվում են դատավարության դիտորդ Ռոբերտ Քեմպների արտահայտած նկատառումները: Մանրամասն անդրադարձ կա նաև Սողոմոն Թեհլերյանի դատավարության ազդեցությունը մեծապես կրած Ռաֆայել Լեմկինին:

The presentation of the book “Death in the desert: Armenian Genocide”, written by the renowned scientist, was held at YSU Institute for Armenian Studies.
The author said that he was very pleased with the fact that YSU Publishing House gave a pretty quick response to the proposal on the publication of the Armenian version of the book. The author also expressed special thanks to the Institute for Armenian Studies for close cooperation.
Deputy Director of the IAS Mher Hovhannisyan welcomed the guest and noted that the translation of the book is already in process and it will be published at YSU Publishing House by the end of the year.
The life and activities of Rolf Hosfeld were presented by the IAS researcher, lecturer at the Faculty of History Ashot Hayruni.
“The German version of the book was published in February of this year and it received a very good response from the public and the media. I should also mention that this year almost all the German media show an extraordinary and unprecedented interest towards the Armenian Genocide and Armenian issues in general,” - said Rolf Hosfeld and expressed hope that the Armenian version of his book will be available at the Frankfurt International Book Fair.
The Armenologist also stressed that the resolution condemning the Armenian Genocide, will be discussed in Germany in coming days. He says its final version is not so satisfactory, but it is a major step taken by the former ally of the Ottoman Turkey - Germany.
The event was also attended by the Director of YSU Publishing House Karen Grigoryan, translator of the book Evelina Makaryan, Dean of the Faculty of International Relations Gegham Petrosyan, Dean of the Faculty of Sociology Arthur Mkrtichyan, Head of the Chair of Diaspora Studies Armen Yeghiazaryan, representatives of the professorial staff, as well as students.
There have not been up now any works in the German and Austrian historiography which, along with the full presentation of the Armenian Genocide, would have the detailed description of the responsibility of Germany and Austria regarding this issue. And the monograph of Rolf Hosfeld fills this gap. His first extensive work on the Armenian Genocide – “Operation Nemesis” was published 10 years ago.
Author of the book has included the most important international researches on the Armenian Genocide. The work has ten chapters and consists of about 300 pages, 50 of which are allocated to the primary sources and literature related to this issue, the Genocide is presented in chronological sequence, here are also valuable evidences of the contemporaries and, if necessary, also comments.
The background of the Armenian Genocide and the consistency of its implementation by the Turkish are also presented in this work. The details of the Hamid and the Young Turk regimes are largely focused on, too. Five chapters are devoted to the organization “Teshkilateshi Mahsus”, the disarmament and mass slaughter of the Armenians who served in the Turkish army, the arrests and massacre of the Armenian intellectuals and the deportation and extermination of the Armenian population. The last chapter is about the escape of the rulers of the Young Turks after the war.
The book ends with the presentation of the trial of the avenger Soghomon Tehleryan, where he presents the considerations of the observer of the trial Robert Kempner. A detailed focus is also made on Raphael Lemkin, who was greatly influenced by this trial.