ԵՊՀ պատվիրակության կազմում էին Հայ բանասիրության ֆակուլտետի դեկան Արծրուն Ավագյանը, Հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչության պետ Կարեն Գրիգորյանը, Հայ գրականության ամբիոնի վարիչ Սամվել Մուրադյանը, Ուսանողների հետ տարվող աշխատանքների բաժնի վարիչ Վահագն Վարագյանն, Ուսանողական խորհրդի նախագահ Ռաֆֆի Քարամյանն ու այլ համալսարանականներ:
«Նմանաբնույթ միջոցառումները լավ առիթ են բուհերի միջև համագործակցությունն էլ ավելի սերտացնելու համար: Հետագա փոխգործակցության ամրապնդմանն ուղղված այս քայլը հատկանշական է նաև նրանով, որ այս տարի նշվում է Մ. Նալբանդյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտի 80-ամյակը»,- նշեց ԵՊՀ ուսանողների, շրջանավարտների և հասարակայնության հետ կապերի գծով պրոռեկտոր Ռուբեն Մարկոսյանը:
Նշենք, որ ԵՊՀ հիմնադրման 95-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների շրջանակներում մայիս ամսվա ընթացքում կկազմակերպվի ԵՊՀ հրատարակչության կողմից հրատարակված մի շարք գրքերի նվիրատվություն ՀՀ մարզային բուհերի, ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի, Արցախի պետական համալսարանի, ՀՀ ՊՆ ռազմական բուհերի և Երևանի քաղաքային գրադարաններին:
Նախաձեռնության նպատակն է մարզային բուհերի և ռազմական ուղղվածության կրթական հաստատությունների սաների համար հասանելի դարձնել ցանկացած կրթօջախի, ինչպես նաև գրադարանների համար անփոխարինելի այս գրականությունը: Մինչ նվիրատվությունը ԵՊՀ հրատարակչությունը նշված բուհերում կանցկացնի նաև ցուցահանդեսներ, որոնք բուհերի պրոֆեսորադասախոսական կազմին և ուսանողներին թույլ կտան ծանոթանալ գրադարանները համալրող գրականությանը:
Առաջին ցուցահանդես-նվիրատվությունը կազմակերպվեց Մ. Նալբանդյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտում, որտեղ համալսարանականները ներկայացրին և բուհի գրադարանին հանձնեցին շուրջ 300 կտոր գիրք:
«Հիմնականում ուսումնագիտական գրականություն ենք նվիրել, որոնց մեծ մասը լույս է տեսել Գալուստ Գյուլպենկյանի հիմնադրամի աջակցությամբ: Վստահ ենք, որ նշված գրքերն անհրաժեշտ են մասնավորապես մարզային բուհերի գրադարանների համար»,- ասաց Կարեն Գրիգորյանը և հավելեց, որ ԵՊՀ պատվիրակությունն այսօր կայցելի նաև Վանաձորի Հ. Թումանյանի անվան պետական համալսարան:
Ցուցահանդես-նվիրատվության արարողություններ կկազմակերպվեն նաև Գավառի պետական, Գորիսի պետական համալսարաններում, Մայր Աթոռ Սուրբ էջմիածնի մատենադարանում, Ավ. Իսահակյանի անվան կենտրոնական գրադարանում, ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական, ՀՀ ՊՆ Արմենակ Խանփերյանցի անվան ռազմական ավիացիայի ինստիտուտներում, ինչպես նաև ՀՀ ՊՆ Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանում:
Վերջին տարիներին ԵՊՀ հրատարակչության ջանքերով և Գալուստ Գյուլպենկյան հիմնարկության օժանդակությամբ լույս են տեսել հարյուրավոր գրքեր, այդ թվում՝ մենագրություններ, բառարաններ, ուսումնամեթոդական ձեռնարկներ և դասագրքեր: Այդ գրքերի շարքում են այնպիսի արժեքավոր աշխատություններ, ինչպիսիք են Նիկողայոս Ադոնցի, Հրաչյա Աճառյանի, Հակոբ Մանանդյանի, Մանուկ Աբեղյանի, Հրաչիկ Սիմոնյանի հատորյակները, ինչպես նաև հայ գրականության հանճարների այլ գործեր:
Հավելենք, որ նվիրատվության համար նախատեսված ավելի քան հարյուր անուն գրքերի ցանկում կան նաև ռուսերեն, անգլերեն լեզվով աշխատություններ:
Վերջին նվիրատվությունը տեղի կունենա մայիսի 30-ին Ավ. Իսահակյանի անվան կենտրոնական գրադարանում:
Ի դեպ, վերջին երկու տարիներին Մայր բուհը գրադարանի տնօրենության կողմից հաղթող է ճանաչվել «Ամենակարդացող բուհ» անվանակարգում: Կենտրոնական գրադարանի այցելուներից 4000-ը համալսարանականներ են:

YSU delegation was composed of the Director of YSU Publishing House Karen Grigoryan, Dean of the Faculty of Armenian Philology Artsrun Avagyan, Head of Chair of Armenian Literature Samvel Muradyan, Head of the Division on Student Affairs Vahagn Varagyan, Chairman of YSU Student Council Raffi Karamyan and others.
“Such events are an excellent opportunity to strengthen the cooperation between universities. This step, directed to the strengthening of partnership, is remarkable by the fact that this year Gyumri State Pedagogical Institute celebrates its 80th anniversary of foundation,” - said Vice-rector on Students, Alumni and Public Relations Ruben Markosyan.
It should be noted that in the framework of the anniversary events, scheduled for May, donations of literature, published by YSU Publishing House, are envisaged. This literature will be donated to the RA regional libraries, YSU Ijevan Branch, Artsakh State University, military institutes of the RA Ministry of Defense and the libraries of our capital.
This initiative is aimed to the availability of literature at the regional universities and military-oriented educational institutions. Exhibitions are also expected in these institutions, which will introduce the visitors this literature.
The first exhibition-donation was organized at the Gyumri State Pedagogical Institute, where our delegation presented about 300 pieces of literature.
“We have generally donated guides, manuals and textbooks, most of which were published with the support of the Galust Gyulbenkyan Foundation. We are sure these books are of great importance for the regional libraries,” – said Karen Grigoryan and added that our delegation will also visit Vanadzor State University after H. Tumanyan.
Exhibition-donation ceremonies will be also held in Gavar State University, Goris State University, Matenadaran of Mother See of Holy Echmiadzin, Central Library after Av. Isahakyan, RA MD Military Institute after Vazgen Sargsyan, RA MD Military Aviation Institute after Armenak Khanperyants, as well as RA MD Military and Sports College after Monte Melkonyan.
In recent years, with the efforts of YSU Publishing House and support of Galust Gyulbenkyan Foundation hundreds of books have been published, including monographs, dictionaries, textbooks, manuals and guides. Here we should note about the valuable works by Nicholas Adonts, Hrachya Atcharyan, Hakob Manandyan, Manuk Abeghyan, Hrachik Simonyan, as well as other works by the Armenian writers.
We should add that about 100 books in Russian and English languages are also included in the list of donation.
The last donation will take place on May 30 at the Central Library after Av. Isahakyan.
By the way, in the period of the last two years, YSU has been recognized as the “Most Reading HEI” by the management of the Central Library after Av. Isahakyan and received the corresponding certificate. This library has about 4000 readers from YSU.