Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Մայնի Ֆրանկֆուրտ քաղաքում անցկացվող գրքի համաշխարհային խոշորագույն միջոցառումն այս տարի իրականացվում է հոկտեմբերի 11-15-ը:
Ամեն տարի ավելի քան 7300 մասնակիցներ աշխարհի 100 երկրներից, ավելի քան 275 հազար այցելուներ, չորս հազար և ավելի միջոցառումներ, տասը հազարից ավելի լրագրողներ միասին կազմում են միջազգային հրատարակչական շուկայի ամենամեծ միջազգային տոնավաճառը:
Այս տարի միջազգային տոնավաճառի բացման արարողությանը ներկա էին Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուիլ Մակրոնը: Տեղեկացնենք, որ տոնավաճառի պատվավոր հյուրն այս տարի Ֆրանսիան է։
Գրքի միջազգային տոնավաճառի նպատակն է աշխարհին ներկայացնել մասնակից երկրների գրահրատարակչական արտադրանքը: Ցուցահանդեսի ժամանակ հայաստանյան հրատարակիչները վաճառում են ժամանակակից հայ գրողների՝ օտար լեզուներով հրատարակության իրավունքները, ձեռք են բերում այլազգի գրողների գրքերը հայերենով լույսընծայելու թույլտվություններ:
Ֆրանկֆուրտի՝ գրական աշխարհում ամենահեղինակավոր և ծավալով ամենամեծ տոնավաճառին Հայաստանի մասնակցությունն այս տարի նվիրված է առաջիկայում կայանալիք Հայաստանի առաջին Հանրապետության 100-ամյա և Էրեբունի-Երևանի 2800-ամյա հոբելյաններին:
Ցուցահանդեսի հայկական տաղավարում իրենց հրատարակությունները, բացի ԵՊՀ հրատարակչությունից, ներկայացնում են նաև «Անտարես», «Զանգակ» հրատարակչությունները:
Մեզ հետ զրույցում ԵՊՀ հրատարակչության տնօրեն Կարեն Գրիգորյանը փաստեց, որ այս տարի հայաստանյան տաղավարը հաճելիորեն փոխվել էր. «Վերջապես մենք ունենք ավելի ճաշակով և պրոֆեսիոնալ տաղավար, որի համար ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ՀՀ մշակույթի նախարարությանը»:
Կարեն Գրիգորյանը նշեց նաև, որ հոկտեմբերի 12-ին ԵՊՀ հրատարակչությունը մասնակցել է նաև Համալսարանական հրատարակիչների եվրոպական ասոցիացիայի նիստին, որի ընթացքում հաստատվել է ասոցիացիայի եկամուտների և ծախսերի տարեկան նախահաշիվը, խորհրդի նոր կազմը, և առաջիկա երեք տարիների համար ընտրվել է նոր նախագահ:
ԵՊՀ հրատարակչության տնօրենը փաստեց նաև, որ տոնավաճառի ընթացքում միջադեպ է գրանցվել. «Հոկտեմբերի 12-ին Ֆրանկֆուրտի գրքի տոնավաճառում Հայաստանի տաղավար են մտել երկու ադրբեջանցի, վերցրել գրադարակին ծալված վիճակում դրված Հայաստանի և Արցախի մի քանի քարտեզ ու Արցախի թեմայով քաղաքական վանկարկումներով տարել են իրենց հետ: Անմիջապես տաղավար են հրավիրվել ցուցահանդեսի անվտանգությունը և ոստիկանությունը, նաև ցուցահանդեսի փոխտնօրեն Թոբիաս Վոսը և այլ պատասխանատուներ: Ոստիկանությունն այս ամենն արձանագրել է և խոստացել միջոցներ ձեռնարկել»:

The world’s largest book event, held in Frankfurt am Main, is being held this year on October 11-15.
More than 7300 participants from over 100 countries, more than 275 thousand visitors, more than ten thousand journalists make up the largest international publishing fair in the world.
German Chancellor Angela Merkel and French President Emmanuel Macron attended the opening ceremony of the international fair this year. Let us inform that this year France is the honorary guest of the fair.
The book fair aims to present to the world the publishing products of participating countries. At the exhibition, Armenian publishers sell the rights of modern Armenian writers to publish in foreign languages, and obtain permits to publish books by foreign writers in Armenian.
This year, Armenia’s participation in the largest and most prestigious book fair in Frankfurt is dedicated to the 100th anniversary of the first Armenian Republic and the 2800th anniversary of Erebuni-Yerevan.
Their publications in the Armenian pavilion, besides YSU publishing house, also had “Antares” and “Zangak” publishing houses.
YSU Publishing House Director Karen Grigoryan said in a conversation with us that this year the Armenian pavilion had been pleasantly changed: “Finally, we have a more tasteful and professional booth for which I would like to thank the RA Ministry of Culture.”
Karen Grigoryan also mentioned that on October 12, YSU Publishing House participated in the meeting of the European Association of University Publishers, during which the annual estimate of the Association’s revenues and expenditures, the new staff of the Association was approved, and the new President was elected for the next three years.
The director of YSU Publishing House also stated that an incident was registered during the fair: “On October 12, two Azerbaijani men entered the Armenian pavilion at the book fair in Frankfurt, took several maps of Armenia and Nagorno-Karabakh from the bookshelf with exclamations on political topics on Artsakh. The security of the exhibition and police, as well as Tobias Voss, deputy director of the exhibition, were invited to the pavilion. The police have recorded all this and promised to take actions.”