Դեռևս մեկ տարի առաջ, երբ լրանում էր գիտնականի 75-ամյակը, գործընկերները որոշել էին այդ կապակցությամբ գիտական հոդվածների ժողովածու հրատարակել: Նա, սակայն, չհասցրեց այդ ժողովածուն կենդանության օրոք տեսնել, և այն նվիրվեց իր հիշատակին: «Անտառ ծննդոց» ժողովածուի շնորհանդեսը տեղի ունեցավ սեպտեմբերի 28-ին ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետում, որտեղ ներկա էին հնագետի սերնդակից ու կրտսեր գործընկերները, ուսանողները, ընտանիքի անդամները և ուրիշներ:
«Վերջին հուշարձանը, որ նա պեղում էր, Երվանդաշատի պալատական համալիրն էր: Այդ հուշարձանի վերաբերյալ 2008 թ.-ին հոդված էր հրատարակել, որը որոշակի ճշտումներ մտցնելուց հետո մենք վերահրատարակեցինք այդ ժողովածուում: Եվս երկու հոդված կա Երվանդաշատի պեղումների մասին: Ժողովածուի անունն էլ ստացվեց «Անտառ ծննդոց», քանի որ հուշարձանը գտնվում է Խորենացու նկարագրած «Անտառ ծննդոցում»»,- ասում է գրքի պատասխանատու խմբագիր, Արվեստի պատմության և տեսության ամբիոնի դասախոս Լիլիթ Միքայելյանը:
Նշենք, որ գիրքը տպագրվել է ԵՊՀ հրատարակչությունում: Ժողովածուի մեջ ընդգրկվել են գիտական հոդվածներ, որոնք վերաբերում են հնագիտության, արվեստաբանության, ազգագրության ամենատարբեր ճյուղերին, պարունակում են ուսումնասիրություններ տարբեր պեղավայրերից: Այն նախատեսված է մասնագետների, ուսանողների, ինչպես նաև ընթերցողների լայն շրջանակի համար: 49 հեղինակներն էլ ոչ միայն ԵՊՀ-ից են, այլև ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայից և արտասահմանյան համալսարաններից:
«Ժողովածուն իսկապես արժեքավոր է իր ամբողջության մեջ: Ֆելիքս Տեր-Մարտիրոսովը իսկապես մեծ մտավորական էր, լավագույն գիտնականներից մեկը և մեծատառով մարդ: Ուսանողությունը նրան չափազանց սիրում էր իր աշխատանքի ու նվիրումի համար: Նա կարող էր ուսանողների հետ ժամերով աշխատել առանց տրտնջալու, հրավիրել նրանց մասնակցելու պեղումների և այդպես շարունակ: Նրան միշտ հիշելու ենք իր բարեկիրթ կեցվածքով»,- ներկայացնելով ականավոր գիտնականի գործունեությունը՝ նշեց ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան Էդիկ Մինասյանը:
Ֆելիքս Տեր-Մարտիրոսովը ծնվել է 1939 թ.-ին Թբիլիսիի հայաշատ Սոլոլակ թաղամասում: 14-15 տարեկան հասակում նա ծանոթացել է հնագետ Իոսիֆ Գզելիշվիլիի հետ և ամառային արձակուրդների ընթացքում նրա հետ մասնակցել է պեղումների, ինչն էլ պատանու մեջ հետաքրքրություն է առաջացրել հնագիտության նկատմամբ: Ուսանողական տարիներին Հայաստանում մասնակցել է Պիոտրովսկու ղեկավարած Կարմիր բլուրի պեղումներին, իսկ ավարտելուց հետո տեղափոխվել է Հայաստան:
Երկար տարիներ զբաղվել է հայաստանյան տարբեր հնավայրերի պեղումներով՝ Էրեբունու արգելոց, Բենիամին, Երվանդաշատ, Երերույքի բազիլիկ և այլն: Որպես փորձագետ՝ հանդես է եկել Փարիզի, Նանտի, Լիոնի, Ռենի հուշարձանների պահպանության վարչություններում, դասախոսություններ կարդացել Սորբոնի և մի շարք այլ հեղինակավոր համալսարաններում:

Last year marked the 75th anniversary of the scientist and his colleagues decided to publish his collection of scientific articles. He, however, did not see the collection during his lifetime, and it was dedicated to his memory. The presentation of the collection “Forest of Genesis” was held on September 28 at YSU Faculty of History, which was attended by the representative of archeologist’s generation and younger colleagues, students, family members and others.
“The last monument, which he excavated, was the palace complex of Yervandashat. He had published an article on this issue in 2008 which we reprinted in this collection after making some amendments. There are more two articles about the excavations in Yervandashat,” - says the book’s editor, lecturer at the Chair of History and Theory of Art Lilit Mikayelyan.
The book was published at YSU Publishing House. The collection includes articles that relate to archeology, art and ethnography in various sectors, including studies of different excavation sites. It is designed for professionals, students, as well as a wide range of readers. 49 authors represent not only YSU, but also the RA National Academy of Sciences and foreign universities.
“The collection is really valuable. Felix Ter-Martirosyan was a great intellectual, one of the best our scientists. The students loved him for his work and dedication. He could work with students for hours; invite them to participate in the excavations and so on. We will always remember him for his courteous manner,” – said Dean of the Faculty of History Edik Minasyan.
Felix Ter-Martirosyan was born in 1939 in Tbilisi. When he was 14-15 years old he got acquainted with the archaeologist Yosef Gzelishvili with him during the summer holidays took part in the excavations. This all raised interest in archeology. In his student years he participated in Piotrovsky’s excavations in Red Hill and after graduation moved to Armenia.
For many years he was engaged in various excavations in Erebuni national park, Benjamin, Yervandashat, etc. As an expert he has worked in Paris, Nantes, Lyon, Rein Monument Protection Departments, delivered lectures at Sorbonne University and a number of other prestigious HEI.