ԵՊՀ պամության ֆակուլտետի հայոց պատմության ամբիոնի նախկին վարիչ Պետրոս Հովհաննիսյանի հիշատակը հարգելու և նրա գիտական վաստակը գնահատելու էին եկել նրա գործընկերները, հարազատներն ու ուսանողները:
Միջոցառմանը ներկա էին ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան Էդիկ Մինասյանը, ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը և ուրիշներ: Սիրված դասախոսին նվիրված հուշ-ցերեկույթին մասնակցելու էին եկել նաև Էջմիածնի Գևորգյան հոգևոր ճեմարանի ներկայացուցիչներ:
«1972 թ.-ին այս դահլիճում առաջին անգամ ծանոթացա Պետրոս Հովհաննիսյանի հետ, ով արդեն ասպիրանտ էր: Նա վառ անհատականություն էր, դասախոս, գործընկեր, ում սիրում ու հարգում էին անխտիր բոլորը: Պրոֆեսորը ոչ միայն կատարելապես տիրապետում էր այն առարկաներին, որոնք դասավանդում էր, այլև կարողանում էր դրանք հրաշալի մատուցել ուսանողին: Հենց նա մոռացության փոշուց հանեց մեծ հայագետի՝ Նիկողայոս Ադոնցի այս արժեքավոր աշխատությունները, որոնց 7-րդ հատորի շնորհանդեսին, ցավոք, չկարողացավ ներկա գտնվել»,- ասաց Արամ Սիմոնյանը:
Էդիկ Մինասյանն էլ ներկայացրեց պրոֆեսորի կյանքն ու գործունեությունը՝ ընդգծելով, որ ճանաչված պատմաբանի, սիրված դասախոսի ու ազնիվ քաղաքացու հիշատակը միշտ վառ կմնա բոլորի սրտերում:
«Պրոֆեսորը ԵՊՀ տարբեր ֆակուլտետներում դասավանդել է «Հայ ժողովրդի պատմություն», «Հայկական գաղթավայրերի պատմություն», «Սփյուռքի պատմություն», «Աղբյուրագիտություն» առարկաները և մի շարք այլ հատուկ դասընթացներ: Մանկավարժական աշխատանքը զուգակցել է գիտական-ստեղծագործական բեղուն աշխատանքին,ինչպես նաև մեծ աշխատասիրությամբ խմբագրել և լույս ընծայել բազմաթիվ արժեքավոր գրքեր: Պետրոս Հովհաննիսյանը լուրջ ներդրում է ունեցել նաև մատենագրության ոլորտում»,- նշեց ֆակուլտետի դեկանը:
Այնուհետև Պատմության ֆակուլտետի հայոց պատմության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, պրոֆեսոր Արտակ Մովսիսյանը ներկայացրեց երջանկահիշատակ Պետրոս Հովհաննիսյանի ջանքերով խմբագրված Նիկողայոս Ադոնցի «Երկեր»-ի 7-րդ հատորը, որը հրատարակել է ԵՊՀ հրատարակչությունը:
«Պրոֆեսորի հետ մոտ 26 տարվա հարազատության ու բերակամության ճամփա ենք անցել: Պատիվ եմ ունեցել նախ նրա ուսանողը, այնուհետև կրտսեր գործընկերը լինելու: Նա ոչ միայն փայլուն գիտնական ու հմուտ մանկավարժ էր, այլև բավականին արտիստիկ կերպար, ում հատուկ էր դասախոսություն վարելու միայն իրեն բնորոշ ոճը, ինչի շնորհիվ, ի դեպ, ուսանողները շատ ավելի լավ էին յուրացնում ներկայացվող նյութը»,-ասում է Արտակ Մովսիսյանը:
Ելույթներից հետո Պետրոս Հովհաննիսյանի գործընկերներն ու հարազատները միջոցառման մասնակիցներին պատմեցին պրոֆեսորին առնչվող մի շարք հետաքրքրաշարժ պատմություններ և հուշեր:

Colleagues, family members and students had come to pay tribute to the beloved pedagogue, researcher and man.
The event was attended by YSU Rector Aram Simonyan, Dean of the Faculty of History Edik Minasyan, Director of the Institute of History of the National Academy of Sciences of the RA Ashot Melkonyan and others. Representatives of Etchmiadzin Gevorgyan Seminary were also present at the commemoration ceremony.
“This was in 1972 when I first met with Petros Hovhannisyan in this hall, who was a PhD student. He was a bright personality, lecturer and colleague, respected by all without exception. The professor was not only perfectly mastered in the subjects that he taught, but was a unique pedagogue. The 7th volume of the “Works” by Nicholas Adonts, authored by him, is presented today, but, unfortunately, he is not present now here,” - said Aram Simonyan.
Edik Minasyan presented the professor’s life and work, stressing that the memory of this talented historian, lecturer and honest citizen will always remain in our hearts.
“The professor taught at different faculties “Armenian History”, “History of Armenian Communities”, “Diaspora History”, “Source Studies” and a number of other subjects, special courses. Scientific-pedagogical work was combined by him with a creative work. He has edited and published many books. He has serious contribution in the field of bibliography, too,” - said the dean.
Then, the Acting Head of the Chair of Armenian History, Professor Artak Movsisyan presented the 7th volume of the above mentioned work which was published by YSU Publishing House.
“Our friendship with Mr. Hovhannisyan has lasted for about three decades. He was not just a brilliant scholar and pedagogue, but a man, whose contribution in the field of the education of generations is really invaluable,” – said Artak Movsisyan.
After the speeches colleagues and relatives of Mr. Hovhannisyan presented the participants of the meeting a number of interesting stories and episodes form the professor’s life.