Այսօր հոբելյանական միջոցառումների շրջանակներում ԵՊՀ հրատարակչության նախաձեռնությամբ Մայր բուհում կազմակերպվել էր գրքի տոնավաճառ:
ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքի բակում ցուցադրված էին ԵՊՀ, «Անտարես», «Էդիթ Պրինտ», «Զանգակ-97», «Փրինթինֆո», «Մանմար» հրատարակչությունների, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակի հրատարակած գրքերը, իսկ գրադարանի մասնաշենքի ճեմասրահում այցելուները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու ԵՊՀ-ի մասին հրատարակված աշխատություններին:
ԵՊՀ հրատարակչության տաղավարում ներկայացված էր հրատարակչության ջանքերով և «Գալուստ Գյուլբենկյան» հիմնարկության օժանդակությամբ վերջին տարիներին լույս տեսած մի շարք գրքեր, այդ թվում՝ մենագրություններ, բառարաններ, ուսումնամեթոդական ձեռնարկներ և դասագրքեր: Այդ գրքերի շարքում են այնպիսի արժեքավոր աշխատություններ, ինչպիսիք են Նիկողայոս Ադոնցի, Հրաչյա Աճառյանի, Հակոբ Մանանդյանի, Մանուկ Աբեղյանի, Հրաչիկ Սիմոնյանի հատորյակները, ինչպես նաև հայ գրականության հանճարների գործերը:
Հիշեցնենք, որ Մայր բուհի 95-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում իրականացված գրքերի նվիրատվության արարողությունը մեկնարկել էր դեռևս մայիսին, մասնավորապես ՀՀ մարզային բուհերի, ԵՊՀ Իջևանի մասնաճյուղի, Արցախի պետական համալսարանի, ՀՀ ՊՆ ռազմական բուհերի և Երևանի քաղաքային գրադարանները համալրվեցին տասնյակ արժեքավոր գրքերով:
«ԵՊՀ-ն հետազոտական համալսարան է, և դա արտացոլված է մեր ռազմավարական ծրագրերում ևս: Եվ քանի որ գրահրատարակչությունն այս պարագայում ամենակարևոր բաղադրիչներից է, ուստի այսօրվա միջոցառումը շատ հատկանշական է: Հրատարակչության ոլորտում մենք առաջատար ենք, քանի որ դեռևս 1920 թ-ից հրատարակչական գործունեություն ենք իրականացնում»,- ասաց ԵՊՀ հրատարակչության տնօրեն Կարեն Գրիգորյանը և հավելեց, որ այսօր Մայր բուհը համախմբել է հիմնականում ուսումնագիտական գրականություն ներկայացնող առաջատար հրատարակչություններին:
Կարեն Գրիգորյանը նշեց նաև, որ նախաձեռնությունը հաջողված է, այցելուները բավականին ակտիվ են ու հետաքրքրված, քանի որ ի պատիվ միջոցառման մասնակից հրատարակչությունների՝ հանրությանը բավականին որակյալ, հետաքրքիր ու բացառիկ գրքեր են ներկայացվել:
Ստորև ներկայացնում ենք գրքերի տոնավաճառի մասնակիցների կարծիքներն ու բարեմաղթանքները:
««Զանգակ-97» հրատարակչությունը ԵՊՀ 95-ամյակին ներկայացել է վերջին երկու տարվա ընթացքում հրատարակած գրականությամբ, որոնց մի մասը վերջերս տեղի ունեցած «Գրքարվեստ» մրցանակաբաշխությունում տարբեր մրցանակների է արժանացել: Ուրախ ենք, որ մասնակցում ենք տոնավաճառին: Կարծում ենք, որ նմանաբնույթ միջոցառումների միջոցով այցելուները հնարավորություն կունենան ծանոթանալու նոր հրատարակություններին: Մայր բուհին մաղթում ենք մշտատև գործունեություն, թող ուսանողները միշտ էլ փայլեն իրենց կայուն գիտելիքներով»:
Լեյլա Առաքելյան
«Զանգակ-97» հրատարակչության ծրագրերի ղեկավար
«Պետք է ասեմ, որ բոլոր տաղավարներում էլ շատ հետաքրքիր գրականություն է ներկայացված: Գրականություն, որը կհարստացնի յուրաքանչյուր ընթերցողի գրադարանը: Իսկապես շատ մեծ ու ողջունելի նախաձեռնություն է, նույնիսկ ավելին՝ միջոցառումների շարքում ամենանշանակալի ու հիմնարար իրադարձությունը: Մեր Մայր բուհին ուզում եմ մաղթել շարունակական հաջողություններ, որակյալ մասնագիտական կրթություն: Համալսարանն այն օջախն է, որը յուրաքանչյուրիս կյանքում մի ուրույն տեղ է գրավում: Ամեն անգամ համալսարան մտնելիս անկեղծ ակնածանք եմ ապրում»:
Էդիկ Մինասյան
ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան
«Շատ ուրախ ենք, որ նմանաբնույթ միջոցառում է կազմակերպվել, լավ հնարավորություն է ներկայանալ համալսարանականներին, մասնավորապես երիտասարդներին: Բավականին աշխույժ են, մոտենում են, հետաքրքրվում, ինչը, անկասկած, ուրախալի է: Օրվա ընթացքում գուցե ժամանակ չեն ունենում գրախանութ մտնել, իսկ այսօրվա միջացառումը կարող է լրացնել այդ բացը: Մի խոսքով՝ լավ ու դրական մթնոլորտ է: Թող համալսարանականները միշտ բարձր պահեն իրենց բուհի պատիվը: Եվ եթե նույնիսկ արտերկրում իրենց ուսումը շարունակեն, անպայման վերադառնան և իրենց ներդրումն ունենան Մայր բուհի զարգացման գործում»:
Նարե Աթոյան
«Անտարես» հրատարակչության աշխատակից
«Շատ հետաքրքիր նախաձեռնություն է, իսկապես հրաշալի միտք էր սա: Ինձ համար կրկնակի տոն է, քանի որ ինքս համալսարանական եմ: Պետք է նշեմ, որ հաճույքով ենք մասնակցում, միշտ պատրաստ ենք համատեղ միջոցառումներին մեր մասնակցությունն ունենալ: Ներկայացնում ենք գեղարվեստական գրականությունը, քանի որ բուհի համար, կարծում եմ, ավելի հետաքրքիր է: Նաև մանկական գրականություն ունենք հատուկ համալսարանական ծնողների համար: Մայր բուհին մաղթում եմ հետագայում էլ շարունակի իր առաքելությունն անթերի իրարականացնել, այն է՝ բացի գիտելիքներից՝ ուսանողին ներշնչել նաև հայրենասիրական զգացողություններ, որոնք ամենաճիշտ արժեքներն են իսկական քաղաքացի դառնալու համար»:
Շավարշ Կարապետյան
«Էդիթ Պրինտ» հրատարակչության մարքեթինգի բաժնի տնօրեն
«Հիրավի, ողջունելի նախաձեռնություն է: Իհարկե ուսանողների և ընդհանրապես այցելուների հոսքը սպասվածից քիչ է, սակայն կարծում եմ՝ նմանաբնույթ միջոցառումներին մասնակցելը դրական կանդրադառնա թե՛ հրատարակչությունների, թե՛ համագործակցության հեռանկարների զարգացման գործընթացի վրա: Մայր բուհին կմաղթեմ նոր զարգացումներ, նոր ճանապարհներ դեպի ժամանակակից կրթական համակարգ: Ներկայիս վիճակն այնքան էլ գոհացնող չէ, սակայն վստահ եմ, որ այդ ներուժն ունենք և կարող ենք ավելին անել ու ավելի լավ արդյունքներ գրանցել»:
Միհրան Բարսեղյան
«Մանմար» հրատարակչության ներկայացուցիչ
«Շատ գեղեցիկ միջոցառում է: Այցելուները բավականին աշխույժ են, մոտենում են, գրականությունը վերցնում, ինչն ուղղակի ուրախալի է: Մենք ներկայացնում ենք բավականին արդիական հարցերին վերաբերող գրականություն, ինչպիսիք են միգրացիան կամ թրաֆիկինգը: Հրաշալի է, որ հնարավորություն է ընձեռվել մասնակցելու այս միջոցառումներին: ՄԱԿ-ի և ԵՊՀ-ի համագործակցությունը բավականին բազմաշերտ է, և հետագայում էլ, վստահ եմ, որ մեր բարեկամությունը շարունակական կլինի: Պետք է նշեմ, որ ԵՊՀ-ում միշտ էլ բարձր է եղել կրթական մակարդակը, և համոզված եմ, որ այդ ցուցանիշը պահպանվելու է: Ես ինքս համալսարանական եմ և հպարտ եմ դրանով»:

The participants were YSU Publishing House, "Antares", "Edit Print", "Zangak 97", "Printinfo", "Manmar", as well as the UN Yerevan Office. The books were exhibited in the courtyard of YSU Main Building. And in the library building foyer visitors had the opportunity to see the books about YSU.
The pavilion of YSU Publishing House presented books, published in the recent years with its efforts and the support of Galust Gulbenkian Foundation. Here we should note about monographs, dictionaries, textbooks, educational manuals and guides. Among these publications there are valuable works of Nicholas Adonts, Hrachya Atcharyan, Hakob Manandyan, Manuk Abeghyan, Hrachik Simonyan, as well as works by the outstanding Armenian writers.
We should note that the project “Donation of Books”, which was included in the anniversary events, was launched by YSU Publishing House still in May. Library stocks of regional universities of Armenia, YSU Ijevan Branch, Artsakh State University, military universities of the RA Ministry of Defense and Yerevan public libraries were replenished by many valuable books.
“YSU is a research university and this is reflected in our strategic plans. And as Publishing House is one of the most components in this context, today’s event is of great importance. We have got a leading position in the publishing industry, as our publishing activities go back to the early 1920-s,” – said Director of YSU Publishing House Karen Grigoryan and added that the participants of this Book Fair are mainly publishers of scientific-educational literature.
Karen Grigoryan said that the initiative is successful. The visitors are very active and satisfied as our publishing houses have exhibited good quality, interesting and unique books.
Here are the opinions and wishes of the participants of the Book Fair.
““Zangak 97” Publishing House has presented today the literature, published in the period of last two years, the part of which has recently received various awards during the award ceremony “Book Art”. We are happy we are participating in the fair. We believe through such events visitors will have the opportunity to learn about new publications. We wish YSU success, and let your students always shine with their knowledge.”
Leila Arakelyan
Project Manager of “Zangak-97” Publishing House
“I have to say all the pavilions are full of very interesting literature, which will enrich every reader’s library. This is really a great and praiseworthy initiative, even more; it is the most significant and fundamental among the anniversary events. I would like to wish YSU success, quality education. University is the center which has a special place in everyone’s life. Every time I come here, I experience genuine awe.”
Edik Minasyan
Dean of the Faculty of History
“We are very happy that such an event has been organized, this is a good opportunity to introduce ourselves the university, in particular young people. Everyone is quite active, which is undoubtedly very good. Maybe people might not have time to enter the bookstore during the day, and today’s event is to fill this gap. So, here is a very good and positive atmosphere. Even if YSU students continue their studies abroad, let them return and have their contribution to the development of YSU.”
Nare Athoyan
Employee at “Antares” Publishing House
“It is a very interesting initiative, a really wonderful idea. For me this is a double celebration, as I am YSU alumnus. I should note we participate with great pleasure, always ready to participate in the joint upcoming events. We present fiction literature, as I think this is more interesting for the HEI. We also have a special children’s literature for parents. I wish YSU to continue its mission, in addition to training specialists to inspire students with patriotic feelings, which are the best values for becoming a citizen.”
havarsh Karapetyan
Director of marketing of “Edit Print” Publishing House
“Indeed, we welcome this initiative. The number of visitors and students is less than expected, but I think participating in such events will have a positive impact regarding the cooperation development. I wish YSU new developments. The current situation is not very satisfactory, but I am sure that the potential we have can help us do more and achieve better results.”
Mihran Barseghyan
Representative of Publishing House “Manmar”
“This is a very nice event. The visitors are quite active, which is very good. We present literature on very topical issues, such as migration or trafficking. It is wonderful to have the opportunity to participate in these events. The cooperation between the UN and YSU is quite effective, and I am sure our cooperation will be continued. I should note that the level of education has always been high at YSU, and I am sure it will be high in future, too. I am YSU alumnus and I am proud of it.”