Վերջինս ԵՊՀ-ի հրավերով երկշաբաթյա այցով Հայաստանում է Միգրացիայի միջազգային կազմակերպության «Մասնագիտական բարձր որակավորում ունեցող հայրենակիցների ժամանակավոր վերադարձ» ծրագրի շրջանակում:
Նոյեմբերի 9-ին ԵՊՀ Ե. Չարենցի անվան դահլիճում տեղի ունեցավ պրոֆեսոր Հարությունյանի «Հայոց ցեղասպանության թեման իտալական գրականության մեջ» գրքի շնորհանդեսը, որը հրատարակել է ԵՊՀ հրատարակչությունը: Միջոցառմանը ներկա էին Ռոմանագերմանական բանասիրության ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ, հրավիրյալ հյուրեր և ուսանողներ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ Ռոմանագերմանական բանասիրության ֆակուլտետի անգլիական բանասիրության ամբիոնի վարիչ, բան. գիտ. դոկտոր, պրոֆեսոր Սեդա Գասպարյանը: Նա կարևորեց Սոնա Հարությունյանի այցը Հայաստան և փաստեց, որ անցկացվող հանրային դասախոսություններն ու սեմինարներն օգնելու են ապագա թարգմանիչներին հետագայում նոր բացահայտումներ անելու հարցում:
Դասախոսության ընթացքում Սոնա Հարությունյանը գրական, լեզվաբանական ու հոգեբանական տեսանկյուններից վերլուծեց Հայոց ցեղասպանության վերապրյալների վկայությունները, ականատեսների հիշողություններն ու Իտալիայում լույս տեսած գեղարվեստական գրականությունը:
«Հպարտ ենք և ուրախ, որ տարիներ առաջ գերազանցության վկայականով ԵՊՀ-ն ավարտած Սոնա Հարությունյանը, մեկնելով Վենետիկ, կարողացել է շարունակել իր գիտական և մանկավարժական գործունեությունը` նպաստելով օտար հողում մեր լեզվի ու մշակույթի տարածանը, և այսօր այցելու դասախոսի կարգավիճակով վերադարձել է Մայր բուհ` ներկայացնելու իր` այս տարիների գիտական հետազոտությունների արդյունքներն ու նվաճումները»,- հանդիպման ավարտին ասաց հայագետ, Մոնրեալի համալսարանի պրոֆեսոր Դորա Սաքայանը:
Նոյեմբերի 10-ին էլ կրկին նույն դահլիճում տեղի ունեցավ Սոնա Հարությունյանի երկրորդ հանրային դասախոսությունը` «Հայկական հետքերը Վենետիկում» թեմայով: Գիտնականն անդրադարձավ Կիլիկիայի հայոց թագավորության և Վենետիկյան Հանրապետության միջև եղած փոխհարաբերություններին, Մարկո Պոլոյի Այաս կատարած ուղևորությանը, Հայաստանի վերջին թագուհի Կատերինա Կորներին, Հակոբ Մեղապարտին, Աբգար Դպիր Թոխատեցուն, Նոր Ջուղայից Վենետիկ հասած Շեհրիմաններին, Նապոլեոնի հրամանագրին, որով կայսրը հայտարարում էր, որ Վենետիկի Սուրբ Ղազար կղզու հայ վարդապետները պահպանում են իրենց կարգավիճակը, Բայրոնի հայերեն ուսումնասիրելուն և Մխիթար Սեբաստացուն:
«Վենետիկում հետևելով ժամանակի ընթացքում չջնջված այն բյուր հետքերին, անցնելով կալլեներով, մեծ ու փոքր հրապարակներով, ջրանցքներով, փորփրելով գրքերի ու փաստաթղթերի ստվար կույտերը` տեսնում ենք այն բազմաթիվ նպաստող հանգամանքները, որոնցով հայերը մասնակցել են ջրային քաղաքի առաջացմանը, ինչպես նաև զարգացրել են առևտուրն ու հարստացրել մշակույթը: Համոզվեցինք, թե ինչ ազդեցիկ ներկայություն են ունեցել մեր նախնիները դարեր ի վեր խոյացած, աշխարհին իր հմայքով գերած, անսանձելի զգացումներ արթնացնող այս ջրային քաղաքում: Ուստի զարմանալի չէ, որ Վենետիկը եղել և մինչ այսօր մնում է հայ արդի մշակույթի հորիզոնի վրա` իբրև լուսաշող մի փարոս, հայ ինքնության և եվրոպական քաղաքակրթության յուրահատուկ արժեքների միահյուսման մի խորհրդանիշ»,- իր ելույթը եզրափակեց Սոնա Հարությունյանը:
Նշենք նաև, որ հետագա օրերի ընթացքում Սոնա Հարությունյանը, ինչպես նաև նրա հետ Իտալիայից ժամանած մյուս մասնագետները թարգմանության և լեզվաբանության թեմաներով գիտական սեմինարներ են անցկացնելու Ռոմանագերմանական բանասիրության ֆակուլտետի իտալական, անգլիական բանասիրության և թարգմանչական բաժինների ուսանողների հետ:

Sona Haroutyunian, professor of Armenian language and literature and research fellow in linguistics at Ca’Foscari University of Venice is on a two-week visit to Armenia at the invitation of Yerevan State University within the project “Temporary Return of Qualified Nationals” of the International Organization for Migration.
On November 9, Sona Haroutyunian presented her recent book on “The Theme of the Armenian Genocide in the Italian literature” (YSU Press) at YSU Charents Hall. Professor Haroutyunian presented the Armenian Genocide survivor testimonies, witness accounts and artistic literature published in Italy. She provideed detailed analysis from literary, linguistic and psychological points of view. “This is the first such comprehensive account from Italy and, as such, provides a significant contribution to our understanding of the experiences and insights of the Armenian survivors and the foreign witnesses from that country. It is hoped that further volumes from other countries might be forthcoming and increasingly coordinated. In this way, the fragments of the Armenian Diaspora story can be woven together and help tell the story of the Armenian Genocide”,- wrote Alan Whitehorn, Emeritus Professor of Political Science at Royal Military College of Canada, in the introduction of Haroutyunian’s book.
On November 10, Sona Haroutyunian delivered her second public lecture on “Armenian Venice.” She spoke about the 16 centuries long relations between Venice and Armenians.
“We are proud that Sona Haroutyunian, who graduated from Yerevan State University with honors, continued her scientific and pedagogical activities, thus contributing to the promotion of our Armenian language, literature and culture abroad. Today she returned to Yerevan State University to share her research achievements, made over these years,” - said Dora Sakayan, professor of Armenian Studies at the University of Montreal at the end of prof. Haroutyunian’s lecture.
The events were attended by the representatives of the professorial staff of the Faculty of Romance and Germanic Philology, many other guests and students. The Head of Chair of English Philology of the Faculty of Romance and Germanic Philology, Doctor of Philology, Professor Seda Gasparyan emphasized the importance of Sona Haroutyunian’s visit to Armenia, stressing on the significance of these series of lectures and workshops.
In the following days, Sona Haroutyunian will face the challenge of multidisciplinary approach between Linguistics, Migration and Translation Studies by conducting scientific seminars for the students of the Faculty of Romance and Germanic Philology.