Պետական, հասարակական գործիչ, հայոց նորագույն պետականության հիմնադիր Արամ Մանուկյանի (հեղափոխական անունն է 1904 թ.-ից, իսկ իսկական անուն-ազգանունը՝ Սարգիս Հովհաննիսյան) նամականու գրքի շնորհանդեսը կազմակերպվել էր ՀՀ հռչակման և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-րդ տարեդարձին նվիրված «Հայաստանի Հանրապետություն - 100» խորագրով միջազգային գիտաժողովի շրջանակում:
Նամակների ժողովածուն կազմել է անվանի հայ պատմաբան Երվանդ Փամբուկյանը՝ հավաքելով Բոսթոնի ՀՅԴ արխիվից Արամ Մանուկյանի և նրան ուղղված մեծամասամբ անհայտ նամակները՝ գրված 1904-1915 թթ.-ին:
_1.jpg)
Հյուրերին նախ ողջունեց ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը. «Աշխատությունն ընդգրկում է 20-րդ դարի սկզբի ազգային-քաղաքական ու պետական գործչի՝ Արամ Մանուկյանի շուրջ 325 անտիպ նամակներ, ինչպես նաև մի շարք փաստաթղթեր: Նախագիծը սկսվել է շուրջ 4 տարի առաջ: Տեղեկանալով նախաձեռնության մասին՝ ԵՊՀ-ն հանձն է առել տպագրել աշխատությունը՝ 1.000 օրինակ տպաքանակով: Նշեմ նաև, որ կազմել ենք 1904-1915 թթ.-ին Արևմտյան Հայաստանում Արամ Մանուկյանի ծավալած գործունեության քարտեզը»:
Գրքի ստեղծման պատմությունը, ինչպես նաև բովանդակային որոշ տվյալներ ներկայացրեց գրքի հեղինակ Երվանդ Փամբուկյանը:
«Գրքի ընթերցողը հնարավորություն կունենա հստակորեն պատկերացնելու Արամ Մանուկյանի կյանքի ու գործունեության այն դժվարին ժամանակաշրջանը, երբ Օսմանյան Թուրքիայի տիրապետության ճնշումների տակ գտնվող, փախստականի կարգավիճակում հայտնված և առողջական լուրջ խնդիրներ ունեցող գործիչը գծագրում էր հայոց պետականության վերականգման նախագիծը»,- նշեց Ե. Փամբուկյանը և շնորհակալություն հայտնեց նախաձեռնությանն աջակիցներին՝ ի դեմս ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանի և Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանի:
_11.jpg)
ԵՊՀ հրատարակչության ջանքերով հրատարակված նամականին նաև լույս է սփռում Արամ Մանուկյանի՝ ազգային-ազատագրական պայքարի մի մասը կազմող Վան-Վասպուրականի հայության ինքնապաշպանության գործընթացում ունեցած գործունեության վրա:
Հանդիպման ավարտին ԳԱԱ հայագիտության և հասարակական գիտությունների բաժանմունքի, Երևանի պետական համալսարանի և ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ կազմակերպված երկօրյա գիտաժողովն ամփոփեց ԳԱԱ հայագիտության և հասարակական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար Յուրի Սուվարյանն ու բաժանմունքների նախագահողները:

The presentation of the book of state, public figure, founder of the Armenian statehood Aram Manukyan (revolutionary name since 1904, real name Sargis Hovhannisyan) was organized in the framework of the international conference “The Republic of Armenia – 100” dedicated to the First Republic of Armenia and the 100th anniversary of the May battles.
The collection of letters was made by renowned Armenian historian Yervand Pambukyan, who collected them from the ARF archives in Boston, letters written by Aram Manukyan and addressed to him, written in 1904-1915._1.jpg)
YSU Rector Aram Simonyan first greeted the guests: “The work includes about 325 previously unreleased letters by national-political and state figure of the 20th century Aram Manukyan, as well as a number of documents. The project started four years ago. Getting acquainted with the initiative, YSU has undertaken to print the work (1,000 copies). Let us also mention that we compiled a map of Aram Manukyan’s activities in Western Armenia in 1904-1915.”
The author of the book Yervand Pambukyan presented the history of the book creation, as well as some content.
“The book will clearly the picture of the difficult period of Aram Manukyan’s life and activity when a figure with refugee status and serious health problems under the pressure of the Ottoman Empire was drawing the draft of the Armenian statehood restoration,” - Y. Pambukyan thanked the supporters of the initiative - YSU Rector Aram Simonyan and Deputy Director of the Institute for Armenian Studies Mher Hovhannisyan.
_11.jpg)
The letter, published by the efforts of YSU Publishing House, also sheds light on Aram Manukyan’s activities in the self-defense battles of Van-Vaspurakan, a part of the national liberation struggle.
In the end of the two-day conference, organized by the Department of Armenian Studies and Social Sciences of the National Academy of Sciences, with the support of Yerevan State University and the RA Ministry of Diaspora, the academician-secretary of the Department of Armenian Studies and Social Sciences of the National Academy of Sciences Yuri Suvaryan and the chairmen of the departments summed up the work done.