ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի հայոց պատմության ամբիոնի ասպիրանտ և դասախոս, «Քվանտ» վարժարանի պատմության ուսուցիչ Միքայել Մալխասյանը միջոցառման ընթացքում հյուրերին ներկայացրեց իր «Պատմաժողովրդագրական ուսումնասիրություններ» և «Կարսի մարզի բնակչությունը (1877-1917 թթ.)» նոր գրքերը, որոնք հրատարակվել են ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի գիտական խորհրդի երաշխավորությամբ և ԵՊՀ հրատարակչության կողմից:
«Պատմաժողովրդագրական ուսումնասիրություններ» գրքում ներկայացված են հեղինակի հրատարակած ավելի քան 40 հոդվածներից 21-ը, որոնք առնչվում են Հայաստանի պատմական ժողովրդագրությանը, արդի ժողովրդագրական գործընթացներին, Հայ սփյուռքի պատմությանը և աշխարհագրության հիմնախնդիրներին:
«Կարսի մարզի բնակչությունը» մենագրության մեջ ներկայացված են Կարսի՝ Ռուսական կայսրության կազմում գտնվելու ժամանակահատվածում (1877-1917 թթ.) բնակչության թվի և ազգային կազմի փոփոխությունները:
Միջոցառմանը ներկա էին ԵՊՀ դասախոսներ, ուսանողներ, «Քվանտ» վարժարանի ուսուցիչներ, աշակերտներ և շրջանավարտներ:
Բացման խոսքով ելույթ ունեցավ ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության ֆակուլտետի սերվիսի ամբիոնի և «Քվանտ» վարժարանի աշխարհագրության ամբիոնի վարիչ, աշխարհ. գիտ. թեկնածու, դոցենտ Սեյրան Սուվարյանը՝ նշելով, որ Միքայելն իր բազմաշնորհ գիտական կարողություններով աչքի է ընկել դեռևս վարժարանում ուսանելու տարիներին՝ արդեն 10-րդ դասարանում հրատարակելով «Հայերն աշխարհում» և «Օշական» աշխատությունները:
ԵՊՀ գիտական քարտուղար, պատմ. գիտ. թեկնածու, դոցենտ Մենուա Սողոմոնյանն իր խոսքում բարձր գնահատեց Միքայել Մալխասյանին` որպես շատ երիտասարդ, սակայն կայացած գիտնական, ում աշխատանքների գիտականությունն անմիջապես նկատելի է եղել առաջին իսկ զեկուցման ժամանակ: Մենուա Սողոմոնյանը կարևորեց նաև ԵՊՀ ուսանողական գիտական ընկերությունում նախագահելու տարիներին Միքայել Մալխասյանի դերն ու կատարած հսկայական աշխատանքը ընկերության կայացման ու բարգավաճման գործընթացում:
Միջոցառման ընթացքում ներկայացվեց նաև Միքայել Մալխասյանի համահեղինակած «Գիտահետազոտական աշխատանք կատարելու հիմնական սկզբունքները. մեթոդական ցուցումներ» մեթոդական ձեռնարկը:

PhD student and lecturer at the Chair of History of the Armenian People of the Faculty of History of YSU, tutor at the gymnasium “Quantum” Mikayel Malkhasyan presented during the event his new books “Historical and ethnographic researches” and “Population of Kars region (in 1877-1917)”, which were published by YSU Publishing House on the recommendation of the Scientific Council of the Faculty of History of YSU.
21 articles of more than 40 articles of the author are presented in the book “Historical and ethnographic researches”, which concern the Armenian historical ethnography, modern ethnographic processes, as well as problems of history and geography of the Armenian Diaspora.
The movements of population in the period when the Kars region was part of the Russian Empire are presented in the book “Population of Kars region (in 1877-1917)”.
The event was attended by YSU lecturers, students, teachers and pupils of “Quantum.
A welcoming speech was made by the Head of Service Department of the Faculty of Geography and Geology of Yerevan State University, Head of the Department of Geography of this gymnasium Candidate of Geographical Sciences, Associate Professor Seyran Suvaryan. He noted that Mr. Malkhasyan used to be smart and industrious student in his years in “Quantum”, who has published books “Armenians in the world” and “Oshakan” in the 10th form.
Scientific Secretary of Yerevan State University, Candidate of History, Associate Professor Menua Soghomonyan praised the work of Mr. Malkhasyan, whose researches are already quite noticeable. Menua Soghomonyan emphasized the role of Mikayel Malkhasyan in the development of YSU Student Scientific Society.
The handbook authored by Mikayel Malkhasyan, “The basic principles of writing scientific research: guidelines”, was also presented in the framework of this event.