Տասնամյակների պատմություն ունեցող այս երկու կառույցների միջև համագործակցությունը պաշտոնական հիմքերի վրա դրվեց ԵՊՀ պատվիրության լիբանանյան այցի շրջանակներում:
Հուշագիրը կնքվեց նոյեմբերի 5-ին «Վահէ Սէթեան» հրատարակչատանը, որի մուտքի մոտ ցուցադրված էին նաև ԵՊՀ հրատարակչության՝ Հայոց ցեղասպանության մասին վերջին հրապարակումները:
«Այս երկու կառույցներին համախմբողը միայն գիրն ու գրականությունը չեն. 85 տարի առաջ այս երկու հաստատությունների հիմնադիրներից է եղել Հայաստանի Առաջին Հանրապետության կրթության և լուսավորության նախարար Նիկոլ Աղբալյանը: Եթե Հայաստան-Սփյուռք համագործակցությունն իրականացնենք մշակութային, կրթական և հրատարակչական ոլորտներում, Սփյուռքն ավելի կզորանա, Հայաստանն էլ ավելի կհարստանա»,- նշեց «Վահէ Սէթեան» հրատարակչատան տնօրեն Հակոբ Հավաթյանը:
Վերջինս նաև նշեց, որ թեպետ իրենք համալսարանի հետ համագործակցել սկսել են 2 տարի առաջ, բայց հաստատուն քայլերով առաջ են գնում. «Մենք հայաստանյան բազմաթիվ հրատարակչությունների հետ ենք աշխատում, համատեղ աշխատանքներ հրատարակում: Այսօր մեր գործընկեր հրատարակչություններին ավելանում է նաև ԵՊՀ հրատարակչությունը»:
Այնուհետև ԵՊՀ հրատարակչության տնօրեն Կարեն Գրիգորյանը հակիրճ ներկայացրեց համալսարանի հրատարակչական գործունեությունը՝ 1919 թ.-ից մինչև մեր օրերը:
«1920 թ.-ին համալսարանում տպագրվեց առաջին դասագիրքը, որը հոգեբանության վերաբերյալ էր: Այս տարի հրատարակչությունը նշում է 95-ամյակը, և տարիների ընթացքում աշխատանքները տարբեր ուղղություններով են ընթացել: Հրատարակվել են արժեքավոր բառարաններ, ինչպիսիք են «Հայկազեան բառարան»-ը, Մալխասյանի «Հայերենի բացատրական բառարան»-ը, Հրաչյա Աճառյանի «Արմատական բառարան»-ը, Աշոտ Սուքիասյանի «Հոմանիշների բացատրական բառարան»-ը, «Գրաբարի բառարան»-ը, «Արեւմտահայերենի բառարան»-ը և այլն: Վերջերս էլ լույս է տեսել Հայերեն-անգլերեն և անգլերեն-հայերեն ցեղասպանագիտության բառարանը»,- շեշտեց Կարեն Գրիգորյանը:
Նա հավելեց, որ իրենց գործունեության մեջ բավականին մեծ տեղ է զբաղեցնում նաև գեղարվեստական գրականության հրատարակումը, գրքերի թվայնացումն ու էլեկտրոնային գրքերի ստեղծումը: Նշենք, որ էլեկտրոնային գրքեր ստեղծելու ուղղությամբ համատեղ աշխատանք է նախատեսվում նաև «Վահէ Սէթեան» հրատարակչատան հետ: ԵՊՀ-ն սերտ կապեր ունի նաև Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության գրադարանի և հրատարակչության հետ, և առաջիկայում կերևան նաև այդ համագործակցության պտուղները:
«Փոխադարձ կապերի ամրապնդումը կողմերին թույլ կտա ծանոթանալ հայագիտության ոլորտում առկա խնդիրներին, որոնք տարեցտարի ավելանում են»,- կարևորելով հուշագրի ստորագրումը՝ նշեց ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը՝ առաջարկելով հետագայում անցնել նաև ոչ հայագիտական գրականության հրատարակմանը:

Long-term cooperation of these two structures has been put on a formal basis in the framework of the visit of the delegation of Yerevan State University to Lebanon.
The Memorandum was signed on November 5 at the Publishing House “Vahe Setean” at the entrance of which there were exhibited the latest publications of YSU Publishing House on the Armenian Genocide.
“These two structures are united not only by writing and literature. 85 years ago, one of the founders of the two structures was the Minister of Enlightening of the First Republic of Armenia Nikol Aghbalyan. If we pursue cooperation between Armenia and the Diaspora in the field of culture, education and publishing affairs, the Diaspora will further develop and Armenia - enrich,” - said the Director of the Publishing House “Vahe Setean” Hakob Avatyan.
He also noted that, despite the fact that the cooperation with YSU started 2 years ago, it has already registered success: “We work with many Armenian publishers. Today, YSU Publishing House joined our family.”
Then the Director of YSU Publishing House Karen Grigoryan briefly presented YSU Publishing House beginning with 1919 up to our days.
“In 1920, we published the first textbook. It was a textbook on psychology. This year marks 95th anniversary of the publishing house, over the years the work was carried out in different directions. We have published valuable dictionaries, such as the “Dictionary Haykazean”, “Dictionary of the Armenian language” by Malkhasyan, “The explanatory dictionary of synonyms” by Ashot Sukiasyan, “The Fundamental Dictionary” by Hrachya Acharyan and others. Recently we have published “Armenian-English, English-Armenian Dictionary on the Genocide Studies,”” - said Karen Grigoryan.
He added that the Publishing House also pays great attention to the publication of the fiction literature, digitization of books and the creation of electronic books. Cooperation in the area of making electronic books with “Vahe Setean” is also expected. YSU also has close ties with library and publishing house of the Catholicosate of the Great House of Cilicia.
“Strengthening of bilateral relations will allow to learn about the existing problems in the sphere of Armenian Studies, which increases from year to year,” - was noted the importance of signing the memorandum of cooperation by the Deputy Director of the Institute for Armenian Studies of YSU Mher Hovhannisyan, who proposed to make a focus on the publishing of different genres of literature.