Սոցիոլոգիայի պրոֆեսոր Մաչոտին դասավանդում է Հռոմի «Սապիենցա» համալսարանի քաղաքական գիտությունների, սոցիոլոգիայի, հաղորդակցման ֆակուլտետներում, ղեկավարում է ներգաղթյալների և փախստականների գծով մագիստրոսական ծրագիրը: Հումանիտար, արվեստի և միջավայրի գիտությունների դաշնային համալսարանի փոխնախագահն է:
Մաչոտիի «Հայոց ցեղասպանությունը պատմության և հիշողության մեջ» գիրքն Իտալիայում լույս է տեսել 2011 թ.-ին: Այն հայերեն թարգմանելու գործը նախաձեռնել է ԵՊՀ սոցիոլոգիայի ֆակուլտետը, որը պրոֆեսորի հետ համագործակցում է արդեն երկար ժամանակ: Գիրքը տպագրվել է ԵՊՀ հրատարակչության կողմից` Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի աջակցությամբ:
«Տարիների առաջ, երբ ուսումնասիրում էի փախստականների խնդիրները, դրանց մասին խոսել կարողանալու համար սկսեցի հետաքրքրվել հայկական ցեղասպանությամբ: Այդ ժամանակից ի վեր շարունակել եմ հետաքրքրվել Հայոց ցեղասպանությամբ, փորձել եմ նոր նյութեր, պատմագիտական ակնարկներ գտնել այդ թեմայով և այլն»,- այսպես է թեմայի նկատմամբ իր հետաքրքրությունը բացատրում տիկին Մաչոտին:
Հեղինակը գրքում փորձել է ներկայացնել Հայկական սփյուռքի ֆենոմենը, նրա խոսքով՝ եթե այլ դեպքերում մարդիկ երկրից փախչում են տնտեսական պատճառներով, ապա այս դեպքում խնդիրը բոլորովին այլ է:
«Իմ խնդիրը ոչ թե ցեղասպանության փաստն ապացուցելն է, այլ մարդկանց կարծիքն ուսումնասիրելը: Այսօր Իտալիայում, օրինակ, գիտնականները կարող են խոսել Հայոց ցեղասպանության մասին, բայց կառավարությունը լռում է: Պատմությունը նույնն է, ինչ 100 տարի առաջ. ամբողջ աշխարհը տեսնում էր հայերի ցեղասպանությունը, բայց ոչ ոք ձայն չէր հանում՝ ելնելով տնտեսական ու աշխարհաքաղաքական շահերից»,- ասում է պրոֆեսոր Մաչոտին:
ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտում կազմակերպված շնորհանդեսին մասնակցում էին Սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի դեկան Արթուր Մկրտիչյանը, Կիրառական սոցիոլոգիայի ամբիոնի վարիչ Արթուր Աթանեսյանը, Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը, դասախոսներ, ուսանողներ և ուրիշներ:
«Այս գրքի թարգմանությունը մեզ համար շատ կարևոր է, կարծում եմ՝ մեր ուսանողների համար շատ օգտակար կլինի: Այսօր մենք այնպիսի ժամանակներում ենք ապրում, որ Ցեղասպանության սոցիոլոգիական մոտեցումները գնալով կարևորվում են, քանի որ սերունդներ են փոխվում, պատկերացումներ են փոխվում: Ինչպես ենք մենք ընկալում ցեղասպանությունը, ինչպես կարող ենք այն դարձնել հաղորդակցության միջոց ու խոսել միմյանց և հաջորդ սերունդների հետ. այս ամենը պահանջում են սոցիոլոգիական մոտեցումներ»,- գրքի մասին խոսելիս նշեց Սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի դեկան Արթուր Մկրտիչյանը:
Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանն էլ հավելեց, որ գիրքը խիստ օգտակար կարող է լինել նաև «Ցեղասպանագիտություն» մագիստրոսական ծրագրի ուսանողների համար, ովքեր այդ տեսանկյունից ևս ուսումնասիրում են երևույթը: Այնուհետև նա տիկին Մաչոտիին պաշտոնապես հրավիրեց մասնակցելու այս տարվա աշնանը կայանալիք միջազգային գիտաժողովին, որը նվիրված է Հայոց ցեղասպանությանը:

Professor Macioti teaches sociology at the faculties of political science, communication and sociology of the “Sapienza" University in Rome, supervises the master programs on the immigrants and refugees affairs. She is the Vice-President of the Federal University of Humanities, Arts and Environment Sciences.
This book was published in Italy in 2011. The initiative to translate it into Armenian belongs to YSU Faculty of Sociology. The cooperation between the Italian professor and this faculty has got a rich background. The book was published by YSU Publishing House with the support of the Institute for Armenian Studies.
“Years ago, when I was studying the problems of refugees, I showed interest towards the Armenian genocide. Since then I started to collect new materials, historical reviews on this issue,” - she said.
Author of the book has made an attempt to present the Armenian Diaspora phenomenon. She says if in other cases people are leaving the country for economic reasons, in this case the problem is quite different.
“My problem is not to prove the fact of genocide but to study other people’s opinions. Today in Italy, for example, scientists can speak about the Armenian genocide, but the government is silent. The history is the same as 100 years ago. The whole world saw the Armenian Genocide, but no one would call out, based on economic and geopolitical interests,” - says Professor Macioti.
The presentation was attended by the Deputy Director of the Institute for Armenian Studies Mher Hovhannisyan, Dean of the Faculty of Sociology Arthur Mkrtichyan, Head of the Chair of Applied Sociology Arthur Atanesyan, lecturers, students, and others.
“This translation is very important for us, I think, it will be very useful for our students. Today the sociological approaches to the genocide are becoming more important as the perceptions of the coming generations are changing,” - said Arthur Mkrtichyan.
Mher Hovhannisyan added the book could be very useful for the master program “Genocide Studies”. Then he officially invited Maria Immacolata Macioti to participate in the international conference this autumn, which is dedicated to the Armenian Genocide.