Ընթերցողների դատին հանձնվեց 90-ամյա կրթօջախի անցած ուղին ամփոփող միանգամից մի քանի աշխատություն: Դրանց թիվը մեկ տասնյակից ավելին է, որոնցից 9-ը ներկայացվեցին հենց այդ օրը:
«Անցած 2 տարիների ընթացքում համալսարանում ռեկորդային թվով` 320-ից ավելի, գրքեր են լույս տեսել: Այսօր վստահությամբ կարող ենք ասել, որ ոչ մի արժեքավոր աշխատություն այլեւս չի մնում անտիպ: Իսկ այսօր ներկայացվելիք բոլոր գրքերն առանձնակի շուք են տալիս 90-ամյա ԵՊՀ-ի հոբելյանին»,-բացման խոսքում նշեց ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը:
«Երեւանի պետական համալսարան» գիրք-ալբոմում ներկայացված են ԵՊՀ բոլոր ֆակուլտետների ու տարբեր ստորաբաժանումների, գիտական կենտրոնների պատմությունն ու գործունեությունը: Գիրք-ալբոմում տեղ են գտել լուսանկարներ, որոնք առաջին անգամ են տպագրվում: «Վերջապես այս գրքով կարող ենք պարզ ճակատով ներկայանալ եւ ԵՊՀ-ն ներկայացնել համալսարանականներին եւ արտասահմանյան հյուրերին»,-հպարտությամբ նշեց ԵՊՀ հասարակայնության հետ կապերի եւ լրատվության վարչության պետ Կարեն Գրիգորյանը: «Երեւանի պետական համալսարան. տարեգրություն» աշխատությունը համալսարանի առաջին ամբողջական պատմությունն է, որը ներառում է 1919-2009 թթ ժամանակահատվածը:
«Այս գրքում տեղ են գտել փաստեր, որոնք երկար տարիներ իրենց վրա են կրել գաղտնիության դրոշմը, փաստեր, որոնք հպարտություն են ներշնչում յուրաքանչյուր համալսարանականի»,-ասում է ԵՊՀ թանգարանի տնօրեն Ժակ Մանուկյանը: Գրքի տպագրությունը ֆինանսավորել է «Արդշինինվեստբանկ» ՓԲԸ-ն: Մեկ այլ` մեծածավալ աշխատություն է իրենից ներկայացնում «Երեւանի պետական համալսարան. Կենսագրական հանրագիտարան»-ը, որը ներառում Մայր բուհի նախկին եւ ներկա անվանի համալսարանականների, պրոֆեսորադասախոսական կազմի կենսագրական տվյալները:
ԵՊՀ ռեկտորներ, պրոռեկտորներ, առաջին սերնդի հրավիրյալ դասախոսներ, ԵՊՀ ներկայիս դեկաններ. թվով 525 կենսագրություն է տեղ գտել այս հանրագիտարանում: «Երեւանի պետական համալսարանը վավերագրերում» գրքում են հավաքված բոլոր այն պաշտոնական կարեւոր փաստաթղթերը, որտեղ հիշատակվում է ԵՊՀ-ն: «Սրտի խոսք» ժողովածուն ներառում է տարբեր հայտնի մարդկանցª Համալսարանին ուղղված խոսքերն ու ելույթները, դե իսկ «Քնար Համալսարանի» գրական-գեղարվեստական ժողովածուի մեջ ընդգրկված են Երեւանի պետական համալսարանին ձոնված հիմներգերը, ներբողներն ու քնարական բանաստեղծությունները, որոնց հեղինակները համալսարանի տարբեր տարիների սաներն են:

Several works, telling us about the glorious way of 90 years old Alma Mater, were presented to the reader. More than ten books are published on this occasion and nine of them were presented today.
This is some kind of a record, as more than 320 books were published in YSU in these two years. Now we can say for sure that no valuable work can remain unreleased today. And these books provide this anniversary with unique magnificence, - said YSU Rector Aram Simonyan in his opening speech.
In the book-album Yerevan State University our reader can find the history and activities of YSU faculties as well as all departments and subdivisions. There are also previously unreleased photographs. This album is our pride. We can represent it to our universitarians and foreign colleagues, - said with great feeling of pride YSU Public Relations and Information Administration Head Karen Grigoryan.
Yerevan State University: Chronology includes the complete history of Alma Mater - 1919-2009. By the way, this work is unique, as Alma Mater complete history is presented in one book for the first time. Here are published facts, which used to be classified as secret for many years, the facts which inspire each Universitarian with infinite feeling pride,-said YSU Museum of History Director Zhak Manoukyan. The publication was sponsored by Ardshininvestbank CJSC.
Another splendid work is headed Yerevan State University: Biographical Encyclopedia. Here our reader can find complete biographical information about former and current outstanding representatives of YSU professorial staff, rectors, vice-rectors, first generation invited lectures, current deans. The total number of biographies is 525.
Yerevan State University in Chronicles includes all important official documents, where the focus is made on YSU. The book Word of the Heart includes the speeches and just warm words of famous personalities about YSU and Lyrics of University literary-artistic compilation includes anthems, odes and lyric poems about YSU, authors of which are Alma Mater scholars of different years.