Միջոցառմանը ներկա էին Յոհաննես Լեփսիուսի թոռ Մանֆրեդ Աշեկը, ԵՊՀ ուսումնական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Մենուա Սողոմոնյանը, Գիտական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության գծով պրոռեկտոր Արսեն Բաբաջանյանը, գիտական քարտուղար Լևոն Հովսեփյանը, Միջազգային համագործակցության վարչության պետ Ալեքսանդր Մարգարովը, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Հայրունին, Պատմության ֆակուլտետի դեկան Էդիկ Մինասյանը, Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի ցեղասպանագիտության բաժնի վարիչ, պատմ. գիտ. թեկնածու Սուրեն Մանուկյանը, դասախոսներ և ուսանողներ ԵՊՀ մի շարք ֆակուլտետներից:
Ներկաներին ողջունեց Մենուա Սողոմոնյանը՝ ներկայացնելով հյուրերի գործունեության կարևորությունը:
Պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Հայրունին ողջունեց ներկաներին. «Պարոն Հոսֆելդի դասախոսությունը վերաբերելու է 1915 թվականի ամռանն ի նպաստ հայերի Լեփսիուսի գործադրած ջանքերի լուսաբանմանը: Նա անդրադառնալու է մի շարք հետաքրքիր հարցերի: Թեման շատ կարևոր ու արդիական է»:
«Lepsiushaus»-ի տնօրեն Ռոլֆ Հոսֆելդն իր զեկուցման մեջ անդրադարձավ Լեփսիուսի գործունեությանը՝ սկսած համիդյան կոտորածների ժամանակներից: Նա խոսեց նաև Հայոց ցեղասպանության ժամանակ նրա ակտիվ աշխատանքի, արխիվներից գերմանական փաստաթղթերը հանելու և հրատարակելու մասին, ինչպես նաև անդրադարձավ գերմանական հասարակությանը Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկելու Լեփսիուսի ջանքերին:
Ելույթից հետո Մենուա Սողոմոնյանը շնորհակալություն հայտնեց զեկուցման համար՝ շեշտելով դրա կարևորությունը:
Մանֆրեդ Աշեկը, ուրախություն հայտնելով ուսանողներին հանդիպելու հնարավորության համար, նշեց, որ օրը խորհրդանշական է՝ այսօր Երևանում Լեփսիուսի անվան պուրակ է բացվում: Նա վերհիշեց իր առաջին այցը Հայաստան, որը 1989 թվականին էր:
Մանֆրեդ Աշեկը խոսեց նաև Յոհաննես Լեփսիուսի գործունեության մասին, որի շնորհիվ արձանագրվեցին թուրքական ոճրագործությունները: Նա նշեց, որ Լեփսիուսի հրատարակումների արժեքայնությունը ոչ միայն փաստերի արձանագրման, այլ նաև խորքային վերլուծության մեջ է:
Աշոտ Հայրունին ներկայացրեց Լեփսիուսի աղջկա հուշերը հոր գործունեության մասին: 1916 թ. տպագրված «Տեղեկագիր հայ ժողովրդի կացության մասին Թուրքիայում» երկը պետք էր շատ արագ տարածել, քանի դեռ գրաքննությունը չէր արգելել այն, և հայրը պատվիրում է աղջկան դրանք արագ տարածել քաղաքի փոստարկղերում:

Johannes Lepsius’s grandson Manfred Ashek, YSU Vice-Rector on Academic Affairs Menua Soghomonyan, the Vice-Rector on Scientific Policy and International Cooperation Arsen Babajanyan, Scientific Secretary Levon Hovsepyan, the head of the Department of International Cooperation Alexander Markarov, Doctor of History, Professor Ashot Hayruni, the Dean of the Faculty of History Edik Minasyan, the head of the Genocide division of the Institute of Armenian Studies, Suren Manukyan, lecturers and students were present at the event.
Menua Soghomonyan greeted those present and stressed the importance of the activity of the guests.
In his report the director of Lepsiushaus Rolf Hosfeld presented the activity of Johannes Lepsius since the Hamidian massacres. He also spoke about his active work during the Armenian Genocide, taking German documents from archives and their publication, as well as touched upon Lepsius’s efforts to make German society aware of the Armenian Genocide.
Manfred Ashek spoke about Lepsius’s activities due to which Turkish crimes were registered. Mr. Ashek also expressed delight with the meeting and stressed that the day is symbolic as the park after Lepsius is opening in Yerevan today. He recollected his first visit to Armenia which was in 1989.
Professor Hayruni presented the memories of Lepsius’s daughter about her father’s activity. The “Reference on the Life of Armenians in Turkey” work published in 1916 was to be spread rapidly as the critics could ban it, and the father told his daughter to spread it as soon as possible in the mailboxes of the city.
The students present at the event had the opportunity to address questions to Manfred Ashek and Rolf Hosfeld.