Նոյեմբերի 21-ին կայացած շնորհանդեսին ներկա էին ԼՂՀ ԱԺ պատգամավորներ, պատմաբաններ, ուսանողներ և այլք:
Գրքի շնորհանդեսը հենց Արցախում անցկացնելու ցանկությունը հեղինակինն էր: Նրա խոսքերով՝ քանի որ Հայաստանի երրորդ Հանրապետության ծնունդը հնարավոր չէ պատկերացնել առանց Արցախյան շարժման, հայկական երկու պետությունների պատմություններն էլ ընթացել են զուգահեռ, շատ խորհրդանշական էր գիրքն առաջինը Արցախում ներկայացնելը:
ԵՊՀ հրատարակչության ջանքերով տպագրված գրքում առաջին անգամ փորձ է արվել գիտականորեն ներկայացնել հայկական անկախ երկու հանրապետությունների հասարակական-քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական, մշակութային և այլ ոլորտների ձեռքբերումները, բացթողումներն ու թերությունները:
«Իսկապես շատ հետաքրքիր գիրք է, որովհետև հայոց պատմության տվյալ ժամանակահատվածի վերաբերյալ հրատարակվող գրքերի մեծ մասն անդրադառնում է այս կամ այն երևույթին, բայց շատ քչերին է հաջողվել համակարգված վերլուծել երրորդ հանրապետության քաղաքականությունը, և այդ քչերից մեկը Էդիկ Մինասյանն է»,- խոսելով գրքի մասին՝ նշեց ԼՂՀ ԱԺ կրթության և գիտության հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
Հեղինակն իր խոսքում նշեց, որ սա առաջին փորձն է, երբ գիտականորեն ներկայացվում է հայկական երկու հանրապետությունների հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտները՝ սկսած ներքին քաղաքականությունից և վերջացրած արտաքին ու միջազգային դրությամբ: Հեղինակի կարծիքով՝ հատկապես կարևոր է այն հանգամանքը, որ գիրքը շարադրված է ականատեսի կողմից:
«Նույնիսկ Խորենացին իր ժամանակին պատմությունը հասցնում էր մինչև իր ապրած ժամանակահատվածը, և դա էլ ավելի արժեքավոր էր դարձնում գիրքը: Արժեքավոր են համարվում պատմագրի ներկայացրած հատկապես այն հատվածները, որոնց վկան ժամանակակիցը ինքն է եղել և գրի առել»,- ասում է Էդիկ Մինասյանը:
ԼՂՀ ԱԺ պատգամավոր Վահրամ Բալայանն էլ մեծ գնահատանքի արժանացրեց հեղինակի կատարած գործը, կարևորեց նաև գրքի թարգմանության հարցը, ինչը հնարավորություն կստեղծի, որ այն հասանելի դառնա նաև միջազգային հանրությանը՝ աշխարհին ճանաչելի դարձնելով թե՛ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, թե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը:

On November 21, the presentation ceremony was attended by the NKR NA members of parliament, historians, students and others.
The idea to organize the presentation in Artsakh belonged to the author. He is sure the birth of the Third Republic of Armenia is impossible to imagine without the Karabakh Movement and the histories of the two Armenian states go in parallel.
The book was published by YSU Publishing House. For the first time an attempt was made to present scientifically the socio-political, socio-economic, cultural and other achievements, shortcomings and disadvantages of the two Armenian independent republics.
“It is a really very interesting book as most of the books about this period cover this or that phenomenon, but very few were able to analyze systematically the policy of the Third Republic of Armenia, and one of these few is Edik Minasyan,” - said the Chairman of the Commission on Educational and Scientific Affairs of the NKR National Assembly Armen Sargsyan.
The author noted this is the first attempt to present scientifically all spheres of social life of the two countries, focusing on both foreign and domestic policies. According to the author it is particularly important that the book was written by an eyewitness.
“Even Khorensatsi wrote history up to his days, and it makes it even more valuable. Especially valuable are the parts which the author has witnessed,” - said Mr. Minasyan.
Member of Parliament of the NKR Vahram Balayan also expressed his appreciation and highlighted the issue of translating the book, which will enable it to become available to the international community.