ԵՊՀ հիմնադրման 100-ամյակին նվիրված պաշտոնական միջոցառումների ծրագիրը մեկնարկելու է սեպտեմբերի 23-ին:
Պաշտոնական միջոցառումների առաջին օրը՝ սեպտեմբերի 23-ին, ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքի 3-6-րդ հարկերում տեղի են ունենալու՝
- ԵՊՀ դասախոսների և ուսանողների ձեռագործ աշխատանքների ցուցահանդեսը,
- ԵՊՀ պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ Գրիգոր (Գրիշա) Ղարիբյանի գեղանկարների ցուցահանդեսը,
- ԵՊՀ պրոֆեսոր, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից Գրիգոր (Գրիշա) Ղարիբյանի անհատական հավաքածուի ցուցադրությունը:
- ԵՊՀ հրատարակած գրքերի և ԵՊՀ գրադարանում պահվող հնատիպ գրքերի ցուցադրությունը ԵՊՀ գրադարանի ճեմասրահում:
Սեպտեմբերի 26-ին՝
- Առավոտյան ԵՊՀ ռեկտորի աշխատասենյակում օտարերկրյա հյուրերի ընդունելություն՝ ըստ պատվիրակությունների:
- Հյուրերի այցելություն Լյուդվիգ Ղարիբջանյանի անվան ԵՊՀ պատմության թանգարան:
- Մասնակցություն սեպտեմբերի 23-ին մեկնարկած ցուցադրություններին:
- ԵՊՀ գիտական խորհրդի հանդիսավոր նիստ, որի ժամանակ ակադեմիական ազատության մասին հռչակագրի ընդունում, ինչպես նաև պարգևատրման արարողություն:
- Օտարերկրացի հյուրերի այցելություն Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ և Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ:
- Հյուրերի կողմից եղևնու տնկում Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի հիշողության պուրակում:
- Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնի կողմից բեմադրված Տ. Չուխաջյանի «Կարինե» օպերետի ցուցադրություն:
Սեպտեմբերի 27-ին՝
- ԵՊՀ գիտխորհրդի նիստերի դահլիճում «Բարձրագույն կրթությունը, հետազոտությունը և նորարարությունը 21-րդ դարում» խորագրով միջազգային խորհրդաժողով:
- Խորհրդաժողովից հետո՝ ժամը 16:00-ին, համալսարանականների և հյուրերի հանդիսավոր քայլերթ դեպի Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոն:
- Ժամը 17:00-ին Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում հանդիսավոր նիստ և հոբելյանական համերգ:
Սեպտեմբերի 28-ին՝
- Օտարերկրյա հյուրերի այցելություն Գառնիի հեթանոսական տաճար, Գեղարդի վանական համալիր և Երևանի կոնյակի գործարան:
- Ժամը 20:00-ին ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքի բակում առաջինկուրսեցիների երդման արարողություն և ուսանողական մեծ համերգ-դիսկոտեկ, որին ելույթներով հանդես կգան հայտնի երգիչներ Գոռ Սուջյանը և Արամ MP3-ը, ինչպես նաև DJ Շանթը:
- Համերգի ավարտին տոնական մեծ հրավառություն:
- Միջոցառման ընթացքում կլինի նաև հյուրասիրություն, որի կազմակերպիչներն են ԵՊՀ շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնի գործընկեր կազմակերպությունները՝ «Նոյան» հյութերի և պահածոների գործարանն ու «Մեգաֆուդ» ընկերությունը։ «Մեգաֆուդ» ընկերությունը ներկայացնում է Հայաստանում «Վդախնավենիա» ապրանքանիշը:

The program of official events dedicated to the 100th anniversary of YSU foundation will start on September 23.
On September 23, the first day of official events will take place in the 3-6th floors of YSU Central Building:
- Exhibition of handmade works of YSU lecturers and students
- Exhibition of Paintings by YSU Professor, Corresponding Member of NAS RA Grigor (Grisha) Gharibyan
- Exhibition of personal collection of YSU professor, correspondent of NAS RA Grigor (Grisha) Gharibyan.
- Exhibition of books published by YSU and antique books kept at YSU Library in the lobby of YSU Library.
On September 26:
- In the morning reception of foreign guests at YSU Rector's office by delegation.
- Visiting guests at YSU History Museum after Ludwig Gharibjanyan.
- Participation in events started from September 23.
- Solemn session of YSU Academic Council, during which the adoption of the Declaration on Academic Freedom, as well as the awarding ceremony.
- Visit of foreign guests to the Research Institute of Ancient Manuscripts after Mesrop Mashtots and the Armenian Genocide Museum-Institute.
- Planting of fir trees by the guests at the Armenian Genocide Memorial Park.
- At the National Academic Theater after Sundukyan Exhibition of Choukhajyan's "Karine" operetta staged by YSU Cultural Center.
On September 27:
- International Conference on "Higher Education, Research and Innovation in the 21st Century" at YSU Academic Conference Hall.
- After the conference, at 4 pm, a solemn march of students and guests to A. Spendiaryan National Academic Opera and Ballet Theater.
- At 17:00 A.M. National Academic Opera and Ballet Theater after Spendiaryan and solemn concert.
On September 28:
- Foreign guests visit Garni Pagan Temple, Geghard Monastery Complex and Yerevan Brandy Factory.
- At 20:00 in the yard of YSU Central Building the freshmen oath and a big student concert-disco will be performed by famous singers Gor Sujyan and Aram MP3, as well as DJ Shant.