Մարտի 27-ին ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում տեղի ունեցավ «ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքականությունը և արևմտահայությունը (19-րդ դար-1914 թ.)» գրքի շնորհանդեսը: Գրքի հեղինակն է պատմ. գիտ. դոկտոր, պրոֆեսոր, Ավստրիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Ջոնի Կիրակոսյանը:
Գրքի շնորհանդեսին ներկա էին ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, ֆակուլտետների դեկաններ, պրոֆեսորադասախոսական կազմի և դիվանագիտական ոլորտի մի շարք ներկայացուցիչներ, գիտնականներ, ուսանողներ և այլ հյուրեր:
«Այսօր, հիրավի, նշանակալի օր է բոլորի համար: Մեծանուն պատմաբանի այս աշխատությունը մեծ դեր ու նշանակություն ունի ոչ միայն Հայաստանի արտաքին քաղաքականության և դիվանագիտության ոլորտում, այլև կրթական գործընթացում, քանի որ այն ապագա պատմաբանների և դիվանագետների համար որպես դասագիրք է ծառայելու»,- իր ողջույնի խոսքում նշեց Արամ Սիմոնյանը:
Այնուհետև Արման Կիրակոսյանի մենագրությունը ներկայացրեց, առավել կարևոր հատվածներն ընդգծեց ու մեկնաբանեց ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի դեկան Գեղամ Պետրոսյանը:
«Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված այս աշխատությունն անվանի պրոֆեսորի, պատմաբանի և միջազգայնագետի հերթական ծանրակշիռ գիրքն է, որը լրացնում է այն բացը, ինչն առկա է ՀՀ արտաքին քաղաքականության տվյալ ժամանակահատվածը ներկայացնող նյութերի շարքում»,- ասաց Գեղամ Պետրոսյանը:
Աշխատության մեջ հեղինակը վերլուծել է ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքականության ընդհանուր սկզբունքները, Օսմանյան կայսրության հետ հարաբերությունների ձևավորումն ու զարգացումը, միսիոներական շարժման սկիզբն ու աշխատանքի ուղղությունները, ամերիկյան դիվանագետների և բողոքական առաքելությունների գործողությունները:
Պրոֆեսորը լուսաբանել է նաև արևմտահայության իրավիճակին, դիվանագետների և միսիոներների՝ 1894-1896 և 1909 թթ. կոտորածներին վերաբերող վկայությունները, ամերիկյան հասարակության արձագանքներն ու տուժած հայերի համար օգնության կազմակերպումը:
Գրքի պատմական, դիվանագիտական և կրթական արժեքների մասին խոսեցին նաև ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը, ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դեկան Էդիկ Մինասյանը, ՀՀ ԱԳՆ Սահմանակից երկրների վարչության պետ Արսեն Ավագյանը, Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի քաղաքագիտության և իրավունքի պատմության ամբիոնի վարիչ Լևոն Շիրինյանը և ուրիշներ:
Արման Կիրակոսյանն էլ, շնորհանդեսին մասնակցելու և գիրքն արժևորելու համար շնորհակալություն հայտնելով գործընկերներին և ուսանողներին, նշեց, որ իր համար պատիվ է համալսարանի ամբիոնից ներկայացնել իր աշխատանքը:
«Բավականին երկար եմ աշխատել՝ գրեթե 8 տարի, և ուրախ եմ, որ գործը հաջողությամբ ավարտին եմ հասցրել: Ուրախալի է նաև այն փաստը, որ տվյալ աշխատությունը ոչ միայն պատմության և դիվանագիտության ոլորտում մեծ դերակատարում կունենա, այլև ուսանողներին օգտակար կլինի: Դա շատ կարևոր է ինձ համար»,- ասաց պրոֆեսորը և երիտասարդ համալսարանականներին հորդորեց շատ կարդալ, քանի որ պետության վաղվա օրը հենց երիտասարդ սերնդից է կախված:
Ի դեպ, բանախոսներն ընդգծում էին պրոֆեսորի և մեծ դիվանագետի ոչ միայն մասնագիտական հմտությունները, այլև մարդկային արժանիքները՝ նրան բնորոշելով որպես աշխատասեր և նպատակասլաց անձնավորություն:
«Չնայած զբաղվածությանն ու ծանրաբեռնվածությանը՝ Արման Կիրակոսյանը հավատարիմ է մնում գիտնականի և նամանավանդ պատմաբանի իր կոչմանը և գրիչը երբեք վայր չի դնում, ինչի համար շնորհակալ ենք նրան և հույս ենք հայտնում, որ մոտ ապագայում նոր գրքի շնորհանդեսի մասնակիցը կլինենք»,- հավելեց Արամ Սիմոնյանը:
Հարկ է նշել, որ ԵՊՀ հրատարակչության ջանքերով լույս տեսած աշխատությունը նախատեսված է պատմաբանների, թուրքագետների, քաղաքագետների, դիվանագետների, ուսանողների, ինչպես նաև հանրապետության և Սփյուռքի ընթերցողների լայն շրջանակի համար:

On March 27, YSU Faculty of International Relations hosted the presentation of the book “US Foreign Policy and Western Armenians (19th century -1914)”, written by Doctor of History, Professor, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to Austria Arman Kirakosyan.
The event was attended by YSU Rector Aram Simonyan, deans, professors and representatives of the diplomatic corps, academics, students and other guests.
“This is a truly remarkable day for all of us. The work of this great historian has a great significance not only for Armenian foreign policy and diplomacy, but also the entire educational process, as it will serve as a textbook for future historians and diplomats,” - said Aram Simonyan.
Then Dean of the Faculty of International Relations Gegham Petrosyan presented the monograph and focused on the most important parts of this work.
“This work, dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide, is another important book authored by the distinguished professor, historian and expert in the international relations. It fills the gap which exists in the area of articles in the foreign policy of that period,” - said Mr. Petrosyan.
The author of the work has analyzed US foreign policy principles, development of relations with the Ottoman Empire, beginning of the missionary movement, American diplomats’ and Protestant missions’ actions.
The professor also covers the situation of Western Armenians, evidences of diplomats and missionaries about the massacres in 1894-1896 and 1909, the American public responses and the assistance to the victims of the Genocide.
Speeches were made by the Director of the NAS RA Institute of Oriental Studies Ruben Safrastyan, Dean of the Faculty of History Edik Minasyan, Head of the Department of Armenia’s Neighboring Countries of the RA MFA Arsen Avagyan, Head of Chair of History of Political Science and Law of the Armenian State Pedagogical University Levon Shirinyan and others.
The author of the book expressed his gratitude for this presentation and all those who attended it.
“I have worked quite long on this work, almost 8 years, and I am glad I managed to complete the work successfully. And it is great this work will not only play great role in the fields of history and diplomacy, but also will be useful to students. It is very important to me,” - said the Professor.
The speakers highlighted not only professional skills, but also human values of the great diplomat and professor, characterizing him as a hard-working and purposeful person.
“Although he is a very busy person, he remains committed to his mission of scientist and historian, and never puts down the pen, for which we thank him and we hope that in the near future we will be present at the presentation of another book,” - said Aram Simonyan.
It should be noted that the book, published by the efforts of YSU Publishing House, is intended for historians, turkologists, politicians, diplomats, students and the Diaspora, as well as wide range of readers.