Եվրոպական մի քանի տասնյակ բուհերի հրատարակչությունների ղեկավարներն ու ներկայացուցիչները հավաքվել էին քննարկելու ինֆորմացիոն դարաշրջանում իրենց նետված մարտահրավերներին դիմակայելու, նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառմամբ նոր լուծումներ գտնելու, ինչպես նաև փոխգործակցության վերաբերյալ հարցեր:
Աշխատաժողովի առաջին օրը մասնակիցներին ողջունեց Ստոկհոլմի համալսարանի պրոռեկտոր Աստրիդ Սյոդերբերգ Վիդդինգը՝ հույս հայտնելով, որ այս կոնֆերանսից օգտակար բան կքաղեն մասնակից բոլոր հրատարակչությունները: Դրան հաջորդեց նաև Հեղինակային իրավունքի եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ջոնաս Հոլմի ելույթը:
Այնուհետև մասնակից համալսարանների հրատարակչություններից յուրաքանչյուրը ներկայացրեց իր գործունեությունը, խնդիրները և դրանց հաղթահարման իրենց մեթոդներն ու տեսլականը:
ԵՊՀ հրատարակչության տնօրեն Կարեն Գրիգորյանը եվրոպացի գործընկերներին հակիրճ ներկայացրեց հրատարակչությունը, նրա անցած ուղին, առկա խնդիրներն ու մարտահրավերները:
«Այս աշխատաժողովը շատ լավ հարթակ էր մեր հրատարակչությունը ներկայացնելու, մյուսների գործունեությանը ծանոթանալու և գործընկերներ գտնելու տեսանկյունից: Այստեղ մեր արտադրանքն ու գործունեությունը ներկայացնելուց բացի՝ փորձում ենք ուսումնասիրել նաև մեր գործընկերների կողմից գործածվող նոր տեխնոլոգիաներն ու մեթոդները՝ ուղղված հրատարակչական գործի զարգացմանն ու տարածմանը, և ամենակարևորը՝ քննարկում ենք համագործակցության հնարավորությունները»,- ասում է Կարեն Գրիգորյանը:
Եռօրյա աշխատաժողովի ընթացքում մասնակիցներն առանձին աշխատանքային խմբերով քննարկում էին որակի, թվայնացման, առևտրայնացման, հրատարակչական ոլորտի ապագայի միտումներին վերաբերող հարցեր և ոչ միայն:
Նշենք, որ ԵՊՀ 97-ամյա հրատարակչությունը Եվրոպական համալսարանների հրատարակչությունների ասոցիացիայի անդամ է 2015 թ.-ից:

Heads and representatives of publishing houses of dozens of European universities gathered to discuss the challenges of the information era, how to find new solutions using the latest technologies, as well as issues of cooperation.
The Vice-Chancellor of the Stockholm University Astrid Söderbergh Widding made welcoming remarks on the first day of the event, expressing hope that all publishers participating in this conference will have new achievements and success. This was followed by the speech of the President of the European Copyright Commission Jonas Holm.
Then each of the participating publishing houses presented their activities, methods and vision on problems suggesting ways to overcome them.
Director of YSU Publishing House Karen Grigoryan presented European partners history of our publishing house, present problems and the challenges.
“This workshop was very good platform to present our publishing activities in terms of getting acquainted with others and find partners. Here, in addition to presenting our products and activities, we are also trying to explore new technologies and methods used by our partners, aimed at the development of the publishing business and, most importantly, we are discussing the possibility of cooperation,” - says Karen Grigoryan.
During three working days participants discussed issues and trends concerning the quality, digitization, commercialization, the future of the publishing industry in separate working groups.