Ինը հոգուց կազմված պատվիրակության այցի նպատակը լիբանանահայ կառույցների հետ համագործակցություն հաստատելը, փոխգործակցության նոր ուղղություններ գտնելը, հայ աշակերտներին հայրենիքում կրթություն ստանալու հնարավորությունների մասին պատմելը, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված հրատարակությունները ներկայացնելն է:
Պատվիրակության կազմում, որը ղեկավարում է ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանը, ընդգրկված են ԵՊՀ հրատարակչության տնօրեն Կարեն Գրիգորյանը, ինստիտուտի աշխատակիցներ, դասախոսներ, ուսանողներ:
Այցի հենց առաջին օրը՝ հոկտեմբերի 31-ին, համալսարանականներն այցելեցին Բիքֆայայի դպրեվանք, որտեղ «Նախամաշտոցյան Հայաստանի դպրությունը» թեմայով դասախոսությամբ հանդես եկավ ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի դասախոս Արտակ Մովսիսյանը: Իսկ հաջորդ օրը նրանց հյուրընկալեցին Զմմառի դպրեվանքում: Այնճարում էլ ծավալուն դասախոսություն ներկայացրեց նույն ֆակուլտետի դասախոս Գեղամ Բադալյանը:
Հաջորդ օրը՝ նոյեմբերի 2-ին, Ազգային առաջնորդարանի «Երջօ Սամուէլեան-Եռագոյն» սրահում Լիբանանի հայոց թեմի առաջնորդ Շահե եպիսկոպոս Փանոսյանի ջանքերով տեղի ունեցավ հանդիպում լիբանանահայ վարժարանների տնօրենների, համայնքի պատկան մարմինների ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպմանը բացման խոսքով հանդես եկավ Ազգային առաջնորդարանի տեղեկատվական բաժանմունքի պատասխանատու Րաֆֆի Տեմիրճյանը. «Մենք ակնկալում ենք, որ այս և հետագա հանդիպումները գործնական կլինեն, կողմերի միջև համագործակցությունը կդառնա մնայուն և տեսականից կանցնի գործնականի:
ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի փոխտնօրեն Մհեր Հովհաննիսյանն էլ խոսեց այցի նպատակների մասին: Վերջինս ներկայացրեց ԵՊՀ-ի կողմից արտաքին համագործակցության ուղղությամբ մինչ այժմ կատարված քայլերը, Սփյուռքի տարբեր հայկական համայնքների հետ գործնական կապերը, ինչպես նաև «Ցեղասպանագիտություն» և «Հայագիտություն» մագիստրոսական ծրագրերում սփյուռքահայ ուսանողներին ներգրավելու խնդիրը:
ԵՊՀ հրատարակչության տնօրեն Կարեն Գրիգորյանն էլ խոսեց 1920 թ.-ից մինչ այսօր ԵՊՀ-ում ծավալված հրատարակչական գործունեության մասին, որի արդյունքում հրատարակվել է շուրջ 5500 գիրք: Համազգայինի «Վահէ Սէթեան» հրատարակչատան հետ համագործակցությանն անդրադառնալիս Կարեն Գրիգորյանը հաստատեց, որ երկու կողմերի միջև պետք է համաձայնագիր կնքվի, որպեսզի ավելի առարկայական դառնա համագործակցությունը, որը ենթադրում է Երևանում և Լիբանանում կրթական տարբեր ծրագրերի իրականացում, հայագիտական ուղղվածությամբ կրթական, գիտական, ակադեմիական համատեղ հրատարակությունների, էլեկտրոնային գրքերի ստեղծում, տարածում և այլն:
Նոյեմբերի 4-ին էլ տեղի է ունեցել համալսարանականների հանդիպումը Հայ կաթողիկե համալսարանականների միության ներկայացուցիչների հետ:Նույն օրը լիբանանահայ մեծ լսարանի առջև «Քրդական քաղաքական կառույցների դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանութեան հարցում» թեմայով դասախոսությամբ հանդես եկավ ՀՀԻ հայ-քրդական առնչությունների բաժնի վարիչ Վահրամ Պետրոսյանը:
Այս օրերին պատվիրակության անդամներից 3-ը` Գեղամ Բադալյանը, Արտակ Մովսիսյանը և Մհեր Հովհաննիսյանը, այցելում են հայկական դպրոցներ, լսում հայոց պատմության դասերը, մեթոդական և մասնագիտական ցուցումներ են տալիս ուսուցիչներին: Այդ ամենի նպատակը մեկն է. ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտը ստանձնել է տեղի դպրոցների համար Հայոց պատմության դասագիրք գրելու գործը: Դպրոցներ կատարած այցերը կօգնեն ավելի լավ հասկանալ դասագրքին ներկայացվող պահանջները: Պատվիրակության երեք այլ անդամներ էլ, ովքեր ուսանել են «Ցեղասպանագիտություն» և «Հայագիտություն» ծրագրերով, այդ դպրոցներում դասեր են անցկացնում Հայոց ցեղասպանության թեմայով:
Նշենք, որ այցի օրակարգում մեծ տեղ է հատկացված տեղական լրատվամիջոցների հետ աշխատանքին: Պատվիրակության անդամներն արդեն հյուրընկալվել են «Ազդակ», «Զարթոնք», «Արարատ» թերթերի խմբագրություններում, «Վանա ձայն» ռադիոկայանում և բարձրացրել այնպիսի հիմնախնդիրներ, որոնք հրատապ են թե՛ Հայաստանի, թե՛ լիբանանահայ համայնքի համար:
Առաջիկայում նախատեսվում են հանդիպումներ Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսի, Հայկազյան համալսարանի ուսանողների, տարբեր վարժարանների ուսուցիչների հետ և այլն: Նախատեսվում է նաև ցուցահանդես, որտեղ կներկայացվեն Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի կապակցությամբ ԵՊՀ հրատարակած գրքերը: Այնուհետև ԵՊՀ հրատարակչության և Լիբանանի «Վահե Սեթյան» հրատարակչատան միջև կկնքվի համագործակցության հուշագիր: Այցի վերջին օրը «Հակոբ Տեր-Մելքոնյան» թատերասրահում կցուցադրվի ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի հայ-օսմանական առնչությունների բաժնի վարիչ Լուսինե Սահակյանի «Համշենը անցյալի և ներկայի խաչմերուկներում» ֆիլմը:

The goal of the visit of the nine-member delegation is to establish partnership with the organizations of the Armenian community in Lebanon, find new areas of cooperation, present the opportunities to receive education in Armenia, as well as present the publications dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide.
YSU delegation, headed by the Deputy Director of YSU Institute for Armenian Studies Mher Hovhannisyan, was also composed of the Director of YSU Publishing House Karen Grigoryan, representatives of university staff, lecturers and students.
On the first day of the visit, October 31, YSU delegation visited the Pifkaya Seminary where lecturer of the Faculty of History Artak Movsisyan delivered a lecture, headed “Education in Armenia in pre-Mashtots Era”. On the next day they were received in the Zmmar Seminary, where an extensive lecture was delivered by the historian Gegham Badalyan.
On November 2, a meeting was held with the directors of the Armenian colleges and the representatives of local authorities in the “Erjo Samuelyan Tricolor” Hall of the National Ordinariate. This meeting was arranged by the efforts of the Head of the Armenian Diocese in Lebanon, Bishop Shahe Panosyan.
The opening speech was made by the Head of the Information Department of the National Ordinariate Raffi Demirjyan: “We expect that this and subsequent meetings will be effective in terms of cooperation, and our partnership will become sustainable.”
Deputy Director of the Institute for Armenian Studies Mher Hovhannisyan also spoke about the purpose of the visit. He presented the steps taken so far in the field of cooperation, ties with the Diaspora, as well as the issue of the involvement of the Diaspora students in the master programs “Genocide Studies” and “Armenian Studies”.
Director of the Publishing House Karen Grigoryan presented the activities of this structure beginning with 1920 up to our days, noting that about 5500 pieces of literature have been published so far. Speaking about the cooperation with the Publishing House “Vahe Setean”, Mr. Grigoryan noted that an agreement between the two parties should be signed to provide this cooperation with more effectiveness. Here we should highlight about the implementation of various educational programs in Lebanon and Yerevan, joint educational, scientific and academic publications, a focus on the electronic books, the distribution, etc.
The agenda of the visit also includes the visits to the offices of local media. Members of the delegation have already been hosted in the editorial houses of the newspapers “Azdak”, “Zartonk” (Awakening), “Ararat”, radio station “Voice of Van” and raised the issues that are vital for both Armenia and the Armenian community in Lebanon.
Meetings with the Catholicos of the Great House of Cilicia Aram I, students of the Haigazian University, teachers from different colleges are also expected. On the last day of the visit the film “Hamshen at the Crossroads of Past and Present” by the Head of the Department of the Armenian-Ottoman Relations of the IAS Lusine Sahakyan will be shown in the theater “Hakob Ter-Melkonian”.