ԵՊՀ պրոռեկտոր Ռուբեն Մարկոսյանը, հրատարակչության տնօրեն Կարեն Գրիգորյանը, Հայ բանասիրության ֆակուլտետի դեկան Արծրուն Ավագյանը, Հայ գրականության ամբիոնի վարիչ Սամվել Մուրադյանը և մի քանի համալսարանականներ ևս մայիսի 16-ին այցելեցին Վանաձորի պետական համալսարան, որտեղ մինչ այդ ԵՊՀ հրատարակչության անունից որպես նվիրատվություն հարյուրավոր արժեքավոր գրքեր էին ուղարկվել: Կազմակերպվել էր նաև գրքերի ցուցադրություն: Ի դեպ, բուհը բոլորովին վերջերս է ինստիտուտի կարգավիճակը փոխարինել համալսարանով:
«Գյումրի ևս այցելել էինք գրքեր նվիրաբերելու համար: Գյումրին, Վանաձորը և հանրապետության մարզային բուհերը զգում են այդ գրքերի կարիքը, ուսանողության համար էլ դրանք իսկական թարմություն են բերում, իսկ ԵՊՀ հրատարակչությունը պատրաստակամ է ոչ միայն նվիրատվություն կազմակերպելու, այլև հրատարակելու այս բուհերի դասախոսների աշխատանքները»,- ասում է ԵՊՀ հրատարակչության տնօրեն Կարեն Գրիգորյանը՝ հավելելով, որ 300-ից ավելի կտոր գրականությունը, որը Վանաձոր էր հասել, հաստատապես օգտակար կլինի թե՛ բուհի ուսանողներին, թե՛ դասախոսներին:
ԵՊՀ հրատարակչության այս նախաձեռնության նպատակն է մարզային բուհերի համար հասանելի դարձնել այս նոր գրականությունը, իսկ ցուցահանդեսներն այդ բուհերի պրոֆեսորադասախոսական կազմին և ուսանողներին թույլ կտան ծանոթանալ գրադարանները համալրող գրականությանը:
«Ուրախ ենք և շնորհակալ ԵՊՀ հրատարակչությանն արժեքավոր նվերի համար: Այսօր էլ գիրքը մեծ արժեք ունի, այսօր էլ այն դաստիարակիչ նշանակություն ունի, այսօր էլ այն մեզ՝ դասախոսներիս և ուսանողների համար կարևոր է: Վերակազմավորված այս բուհը վերջին անգամ այսպիսի օգնություն ստացել էր տասնամյակներ առաջ, այնպես որ` շատ շնորհակալ ենք ուշադրության համար»,- նշում է Վանաձորի պետական համալսարանի պրոռեկտորը:
Վերջին տարիներին ԵՊՀ հրատարակչության ջանքերով և Գալուստ Գյուլպենկյան հիմնարկության օժանդակությամբ լույս են տեսել հարյուրավոր գրքեր՝ մենագրություններ, բառարաններ, արդի ուսումնամեթոդական ձեռնարկներ, դասագրքեր և այլն: Քիչ չեն նաև հայ գրականության դասականների գործերը, որոնք վերահրատարակվել կամ լույս են տեսել առաջին անգամ:
«Երևանի պետական համալսարանը բազում թելերով կապված է մարզային բուհերին: Պատահական չէ, որ մեր ուսանողներից շատերը ՀՀ մարզերից եկած սաներն են: Նրանք դուրս են եկել այս շրջապատից: Մայր բուհը կարևորում է մարզային բուհերի հետ ակտիվ համագործակցությունը, և այսօր մենք այստեղ ենք, որպեսզի միասին շնորհավորենք 95-ամյակը բոլորած Մայր բուհին»,- ասում է գրականագետ Սամվել Մուրադյանը:
Վանաձորի պետական համալսարանի գրադարանավարուհի տիկին Վարսինեն էլ խոստովանում է, որ տպավորված է գրքերի քանակով. «Հաճախ ստիպված էինք լինում հիասթափեցնել մեր ուսանողներին, ովքեր նոր գրքեր էին փնտրում: Գրադարանի ֆոնդը քիչ չէ, սակայն այն հիմնականում ԽՍՀՄ տարիներին հրատարակված գրքերի հաշվին է հարուստ համարվում: Նոր գրքեր գրեթե չունեինք»:
Երևանից ժամանած հյուրերի համար տոնական միջոցառումն ավարտվեց Վանաձորի պետական համալսարանի սաների երաժշտական ու ասմունքի կատարումներով:
ԵՊՀ հրատարակչությունն այսքանով, սակայն, չի սահմանափակվելու. ցուցահանդես-նվիրատվություններ կկազմակերպվեն նաև Գորիսի պետական համալսարանում, Մայր Աթոռ Սուրբ էջմիածնի մատենադարանում, Ավ. Իսահակյանի անվան կենտրոնական գրադարանում, ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական, ՀՀ ՊՆ Արմենակ Խանփերյանցի անվան ռազմական ավիացիայի ինստիտուտներում:

YSU Vice-rector on Students, Alumni and Public Relations Ruben Markosyan, Director of YSU Publishing House Karen Grigoryan, Dean of the Faculty of Armenian Philology Artsrun Avagyan, Head of Chair of Armenian Literature Samvel Muradyan and other our colleagues visited Vanadzor State University on May 16. Earlier hundreds of valuable books had been sent to the library of this university by YSU Publishing House. Exhibition of books had been organized, too. By the way, this HEI has received the status of the university just recently. Formerly it was an institute.
“Just several hours ago we were in Gyumri, where we also donated books. Gyumri, Vanadzor and other regional universities of Armenia need replenishment of literature. And YSU Publishing House is not only going to donate books to these libraries, but also publish works of the lecturers of these universities,” - said the Director of YSU Publishing House Karen Grigoryan, adding that more than 300 pieces of literature, that had been sent to Vanadzor, will be of great use for both students and lecturers.
The aim of YSU Publishing House is to make available new literature at regional universities. And via the exhibitions lecturers and students of these HEI are being introduced to the new publications.
“We are glad and grateful for the valuable gift of YSU Publishing House. Today also books have a great value and educational significance and are of great importance for lecturers and students. For the last time, this restructured university had received such support decades ago, so, we are very grateful for such an attention,” – said VSU Vice-rector.
Hundreds of books, monographs, dictionaries, textbooks and manuals have been published in recent years by YSU Publishing House with the support of Galust Gulbenkian Foundation. The previously unreleased classic works by the Armenian writers have also been published and some works - republished.
“Yerevan State University has strong ties with the regional universities. And it should be noted that many of our students represent various regions of Armenia. YSU pays great attention to the cooperation with the regional universities and today we are here to congratulate together 95 years old YSU,” – said literary critic Samvel Muradyan.
Librarian of VSU Mrs. Varsine said she was impressed by the volume of books: “Often we had to disappoint our students because of the unavailability of literature. Our library stock is not a small one, but mainly there are books, published in the Soviet years. We almost did not have new books.”
VSU students had prepared music and poetry performances for the guests from Yerevan.
And this initiative of YSU Publishing House will be continued. Exhibitions-donations are also envisaged at Goris State University, Matenadaran of Mother See of Holy Echmiadzin, Central Library after Av. Isahakyan, RA MD Military Institute after Vazgen Sargsyan, RA MD Military Aviation Institute after Armenak Khanperyants.