«Yerevan Book Fest»-ը կազմակերպել էր «Միհր» ստեղծագործողների միությունը՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ: Առաջին անգամ անցկացվող փառատոնի հիմնական նպատակը գրահրատարակչության զարգացման խթանումն էր, ժամանակակից հայ գրականության հանրայնացումը, նոր հրատարակությունների ներկայացումը, ինչպես նաև գրող-հրատարակիչ-ընթերցող շղթայի ամրապնդումը: Գրքի ցուցահանդես-տոնավաճառին մասնակցում էին շուրջ 27 հրատարակչություններ:
ԵՊՀ հրատարակչության տնօրեն Կարեն Գրիգորյանի խոսքով՝ շատ կարևոր է նմանօրինակ միջոցառումների անցկացումը: ԵՊՀ հրատարակչությունը հաճախ է մասնակցում գրքի տոնավաճառների նաև արտերկրում: Ըստ Կարեն Գրիգորյանի՝ եթե միջազգային տոնավաճառներում կարևոր է երկիրը հավուր պատշաճի ներկայացնելը, արտասահմանյան գործընկերների հետ կապեր հաստատելը, ապա հայաստանյան փառատոների ժամանակ կարևոր է տեղական հրատարակչությունների՝ միմյանց աշխատանքներին ծանոթանալը:
«Տաղավարում հիմնականում ներկայացված էին ուսումնական գրականություն, դասագրքեր, գիտական նոր գրքեր, հետազոտություններ: Հիմնականում ուշադրություն է դարձվել օտարալեզու գրականությանը: Մեծ թիվ էին կազմում հայագիտությանն ու Ցեղասպանությանը վերաբերող գրքերը, քանի որ գրքի երևանյան ցուցահանդես-տոնավաճառի այցելուների թվում շատ էին նաև զբոսաշրջիկները, ովքեր ցանկություն ունեն ծանոթանալու հայոց պատմությանն ու մշակույթին»,- նշեց Կարեն Գրիգորյանը:
Փառատոնին ԵՊՀ ուսանողները և ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնի սաները ներկայացան յուրատեսակ ֆլեշմոբով: Նրանք տոնավաճառի տարածքում զբոսնում և կարդում էին հատվածներ հայ մեծանուն գրողների ստեղծագործություններից՝ քարոզելով ընթերցանության տարածումը երիտասարդների շրջանում:
«Yerevan Book Fest» այցելեց նաև ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը: Նախարարը հույս հայտնեց, որ հաջորդ փառատոներին ավելի շատ երիտասարդ ժամանակակից գրողներ կմասնակցեն և կներկայացնեն իրենց ստեղծագործությունները:
«Իրականության մեջ մենք ունեցանք եռօրյա գրքի և հրատարակչության երևանյան հրաշալի հրավառություն, որը մեզ պարգևեց ավելի շատ լույս, ավելի շատ ջերմություն և կարողացավ կողք կողքի բերել հրատարակչին ու գրողին, ընթերցողին ու գրքին: Ամեն տարի գոնե մեկ անգամ կարող ենք այս ձևաչափով կամ ավելի մեծ մասշտաբով հավաքվենք և ի մի բերենք այն աշխատանքը, որ կատարել ենք այդ ընթացքում: Ես վստահ եմ, որ եկող տարի գրքի ցուցադրությունը կդառնա հանրապետական՝ միջազգային դառնալու միտումով»,- նշեց ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը:
Փառատոնի կարևոր բաղադրիչը ժամանակակից հայ գրականության ներկայացուցիչների մրցանակաբաշխությունն էր։ Մրցույթին մասնակցության հայտ էին ներկայացրել բոլոր ցանկացողները՝ առանց տարիքային սահմանափակման։ Մրցույթին մասնակցելու համար ստացվել էր շուրջ 133 հայտեր: Հեղինակները մրցույթին ներկայացրել էին ապագա գրքից մի հատված։ Հայ ժամանակակից գրականության մրցութային ուղղություններն էին՝ արձակ, պոեզիա, դրամատուրգիա, մանկապատանեկան գրականություն:Հաղթողները ստացան ֆինանսական աջակցություն գրքերը հրատարակելու համար:
Եռօրյա փառատոնի ընթացքում տեղի ունեցան գրքերի շնորհանդեսներ, ընթերցումներ, քննարկումներ և վարպետության դասեր: Անցկացվեց նաև բարեգործական գրքահավաք, որի արդյունքում ձեռք բերված 223 գիրք նվիրաբերվեց սահմանամերձ Բաղանիս գյուղի դպրոցի գրադարանին:

“Yerevan Book Fest” was organized by the Union of Artists “Mihr” with the support of the RA Ministry of Culture. The purpose of the festival was to promote book publishing, publicizing modern Armenian literature, presenting new publications as well as the strengthening of the writer-publisher-reader chain. About 27 publishing houses participated in the book fair.
According to YSU Publishing House Director Karen Grigoryan, such events are very important. YSU Publishing House often participates in book fairs abroad as well. According to Karen Grigoryan, it is important for the international fairs to properly represent the country, establish contacts with foreign partners; it is important for local publishers to get acquainted with each other’s work during the Armenian festivals.
“The pavilion was mainly devoted to the educational literature, textbooks, new books, research. Basically, attention has been paid to foreign language literature. The books about Armenology and Genocide were largely presented as there were many tourists visiting the book fair in Yerevan, who want to get acquainted with Armenian history and culture,” - said Karen Grigoryan.
YSU students and YSU Cultural Center students came up with a unique flash mob. They strolled through the fair and read verses from the works of the great Armenian writers, promoting the spread of reading among young people.
Minister of Culture Armen Amiryan also visited “Yerevan Book Fest”. The minister expressed a hope that more young contemporary writers will participate in the festivals and present their works.
“In reality, we had a wonderful three-day event, which gave us more light, more warmth and ability to bring the publisher and writer, reader and book together. At least once a year we can gather in this format or larger. I am sure that next year the event will become a republican, international event,” - said Minister of Culture Armen Amiryan.
An important part of the festival was the award ceremony for the contemporary Armenian literature representatives. There was no age limitation. About 133 applications were received for the contest. Contemporary Armenian literature nominations were: prose, poetry, dramaturgy and children’s literature. The winners received financial support for publishing books.
During the three-day event, book presentations, readings, discussions and master classes were held. A charitable book collection was also held, as a result of which 223 books were donated to the Baghanis village library.