Հոկտեմբերի 8-ից 12-ն անցկացված տոնավաճառն այս տարի կազմակերպվում է 66-րդ անգամ: Գրքի շուկայում վերջին նվաճումներին ծանոթանալու և իրենց արտադրանքը ներկայացնելու էին եկել 100 երկրների ներկայացուցիչներ։ Տոնավաճառի այցելուների թիվը անցել է 300.000-ի շեմը: Աշխարհի տարբեր երկրներից Մայնի Ֆրանկֆուրտ էին ժամանել նաև շուրջ 1.000 հեղինակներ։
«Ֆրանկֆուրտի գրքի տոնավաճառ-2014»-ի այս տարվա ծրագրում ներառված էին 3.500 միջոցառումներ՝ շնորհանդեսներ, գրական ընթերցումներ, հանդիպումներ հեղինակների հետ, քննարկումներ, համերգներ և այլն։ Այս տարվա տոնավաճառի պատվո հյուրը Ֆինլանդիան էր։
Ցուցահանդեսը գրավիչ է նաև բիզնես գործընկերներ գտնելու առումով: Տարեկան ցուցահանդեսի 7000-ից ավելի մասնակիցներ ներկայացնում են իրենց արտադրանքն ու գտնում նոր գործընկերներ տարբեր երկրներում:
Հայաստանյան պատվիրակության կազմում էին ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Ներսես Տեր-Վարդանյանը, ԵՊՀ հրատարակչության տնօրեն Կարեն Գրիգորյանը, «Զանգակ», «Անտարես» հրատարակչությունների ղեկավարները, «Գրքի և հրատարակչական գործի» կենտրոնի ներկայացուցիչները և ոլորտի այլ մասնագետներ:
Հայկական տաղավարում ներկայացվել են պետական աջակցությամբ և մասնավոր հրատարակչությունների՝ վերջին տարիներին տպագրած լավագույն նմուշները: Առանձին հատվածով ներկայացվել է նաև Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող վերջին տարիներին հրատարակված գրքերը:
ԵՊՀ հրատարակչությունը եվրոպացի ընթերցողիներին էր ներկայացրել գրքերի կատալոգ, որում ներառված են 1920 թ-ից մինչ օրս ԵՊՀ-ում հրատարակված լավագույն գրքերը:
«Բավականին տպավորիչ էին տոնավաճառի կազմակերպման ձևաչափն ու ընդգրկումը: Այն շատ լավ հարթակ էր գործընկերներ գտնելու, հրատարակչական գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների արտադրանքին ծանոթանալու, մեր աշխատանքը և հատկապես Հայաստանը ներկայացնելու համար»,- նշում է Կարեն Գրիգորյանը:
ԵՊՀ ներկայացուցիչները տոնավաճառի ընթացքում հանդիպել են «Springer», «Oxford University Press» և «Cambridge University Press» հրատարակչությունների ներկայացուցիչների հետ, իսկ Անկախ հրատարակիչների եվրոպական միության ու Եվրոպայի համալսարանական հրատարակչությունների ասոցիացիայի ղեկավարների հետ գործնական պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել հետագա համագործակցության և համատեղ ծրագրերի վերաբերյալ:

The Book Fair was held on October 8-12. It was organized for the 66th time. Representatives of 100 countries visited this event to learn about the latest innovations in the world of books and present their products. Number of visitors of the fair exceeded 300 000, including about 1000 authors from different countries.
The program of the “Frankfurt Book Fair 2014” included 3500 events: presentations, readings, meetings with authors, discussions, concerts, etc. Guests of honor at the fair this year were the representatives of Finland.
This fair is interesting in terms of finding business partners. Annually, more than 7,000 participants present their products and find new partners in different countries.
The Armenian delegation was composed of the Deputy Minister of Culture of Armenia Nerses Ter-Vardanyan, Director of YSU Publishing House Karen Grigoryan, heads of publishing houses “Zangak” and “Antares”, representatives of the center “Book and Publishing Business” and other experts in this field.
Armenian pavilion exhibited the best examples published in recent years with the support of the state or by private publishing houses. In a separate sector there were also presented books about the Armenian Genocide.
YSU Publishing House provided European readers with a book catalog, which included the best books published at YSU from 1920 up to our days.
“We were very impressed with the format and scale of the organization of the fair. This is a very good platform to find partners, see the production of various organizations engaged in publishing business, to present our products and Armenia in general”, - said Karen Grigoryan.
YSU representatives held meetings with the representatives of publishing houses “Springer”, “Oxford University Press” and “Cambridge University Press”, as well as with the leaders of the European Union of Independent Publishers and Association of European University Presses. Agreements for future cooperation and implementation of joint programs were reached.