Հոկտեմբերի 14-ից Գերմանիայի Դաշնության Մայնի Ֆրանկֆուրտ քաղաքում մեկնարկել է միջազգային հրատարակչական ոլորտի ամենամեծ` 67-րդ Ֆրանկֆուրտի գրքի տոնավաճառը: Այն կշարունակի գործել մինչև հոկտեմբերի 18-ը:
Մասնակցելով աշխարհի խոշորագույն տոնավաճառին՝ աշխարհի հարյուրավոր երկրների բազմաթիվ հրատարակչություններ ներկայացնում են իրենց աշխատանքները: Գրքի շուկայում վերջին նվաճումներին ծանոթանալու և իրենց արտադրանքն այս տարի ներկայացնելու էին եկել ավելի քան 100 երկրների 7100-ից ավելի հրատարակիչներ։ Տոնավաճառի այցելուների թիվն արդեն անցել է 270.000-ի շեմը: Իսկ ահա 9300 հավատարմագրված լրագրողներ հնարավորություն են ունեցել լուսաբանելու գրքի հետ կապված` աշխարհի ամենամեծ իրադարձությունը: Ընդ որում՝ աշխարհի տարբեր երկրներից Մայնի Ֆրանկֆուրտ են ժամանել նաև շուրջ 1000 հեղինակներ։
Հարկ է նշել, որ ցուցադրության առաջին երեք օրերի ընթացքում տոնավաճառը բաց կլինի պրոֆեսիոնալների այցելության համար: Այնուհետև «Ֆրանկֆուրտի գրքի տոնավաճառ-2015»-ի շրջանակում անցկացվել են շուրջ 3500 միջոցառումներ` շնորհանդեսներ, գրական ընթերցումներ, հեղինակների հետ հանդիպումներ, քննարկումներ, համերգներ և այլն: Բարի ավանդույթի համաձայն՝ այս տարվա տոնավաճառը նույնպես ունեցել է պատվո հյուր. նախաձեռնողները ընտրել են Ինդոնեզիային:
Ինչ վերաբերում է ԵՊՀ հրատարակչության մասնակցությանը գրքի միջազգային տոնավաճառին, ապա նշենք, որ այս տարի ցուցադրության է ներկայացվել ավելի քան 30 անուն գիրք: Հաշվի առնելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հանգամանքը՝ հրատարակչությունն այս տարի կենտրոնացել է հենց այն գրքերի ներկայացման վրա, որոնք հիմնականում վերաբերում են Հայոց ցեղասպանությանը, Հայկական հարցին:
Այդ տեսանկյունից հատկապես կարևորվել է ԵՊՀ դասախոս Սիլվա Խասապետյանի «Ցեղասպանագիտության եզրույթների բառարան. հայերեն-անգլերեն և անգլերեն-հայերեն»-ի լույսընծայումը, որտեղ ներառվել են միայն այն տերմինները, որոնք առնչվում են Հայկական հարցին ու Ցեղասպանությանը: Բացի այդ՝ իրենց տեսակի մեջ եզակի մոտեցմամբ ընդգծվել են նաև Գոնսալո Գուարչի Հայոց ցեղասպանության եռագրության «Սպիտակ լեռը», հայտնի պատմաբան Նիկողայոս Ադոնցի «Ասույթներ Հայկական հարցի և Հայոց ցեղասպանության մասին» (հայերեն, անգլերեն), հայտնի հրապարակախոս Ալեքսեյ Ջիվելեգովի «Թուրքիան և Հայկական հարցը, հոդվածների ժողովածու»-ի և Լեոյի` վերահրատարակված «Հայկական հարցի վավերագրերը» գրքերի տպագրումը:
Հայաստանյան տաղավարն առանձնացել է իր գրքերի բազմազանությամբ, որում ներկայացվել են պետական աջակցությամբ և մասնավոր հրատարակչությունների՝ վերջին տարիներին տպագրած լավագույն նմուշները: ԵՊՀ հրատարակչության տնօրեն Կարեն Գրիգորյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ բավականին տպավորիչ են եղել տոնավաճառի կազմակերպման ձևաչափն ու ընդգրկումը, բացի այդ` նմանաբնույթ ցուցահանդեսները հնարավորություն են տալիս նաև գտնելու բիզնես գործընկերներ:
Կարեն Գրիգորյանի հավաստմամբ՝ այս տարին հատկանշական է նրանով, որ օտարազգի այցելուները հետաքրքրվում են Հայաստանի և Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող գրքերով. «Այսօր Հայաստանի, Հայկական հարցի ու հայերի վերաբերյալ գրքերը շատ են, բայց դրանք հիմնականում հայոց լեզվով են: Մենք օտարազգի ընթերցողին այդ ամենն այլ լեզուներով ներկայացնելու խնդիր ունենք (խոսքը վերաբերում է նաև մասնագիտական գրականությանը): Տոնավաճառին մեր մասնակցության երկու տարվա փորձը ցույց է տալիս, որ օտարազգի ներկայացուցիչները հենց այդ պահանջով են այցելում հայկական տաղավար: Այդ ամենն էլ հաշվի առնելով՝ շուտով մենք նախաձեռնելու ենք օտարալեզու գրքերի հրատարակություն, չնայած որոշ դեպքերում այդ ամենին նպաստում են նաև մեր` անգլերենով տպագրվող գիտական ամսագրերը»:

The 67th edition of the largest international book fair was opened in the German city of Frankfurt am Main on October 14. It will be open up to October 18.
Hundreds of publishing houses present their latest publications at this fair. Morethan 7100 publishers frommore than 100 countries have gathered under one roof to present their latest achievements in the world of literature.The number of visitors has already passed the threshold of 270.000.9300 accredited journalists will have the opportunity to cover the world’s largest event related to the book industry.Around1,000 authors have visited Frankfurt on this occasion.
We should note that on the first three days the fair is open to professionals. 3500 events - presentations, literary readings, meetings with authors, discussions, concerts and moreare envisaged in the framework of the “Frankfurt Book Fair 2015”. According to the tradition, this year’s fair also has a guest of honor. The initiators have chosen Indonesia.
As for YSU, this year we present more than 30 books. As 2015 marks the Centennial of the Armenian Genocide, we have focused on the publishing of the books, which mainly relate to the Armenian Genocide, the Armenian Question.
Let us present some of the books, exhibited by our side. This is Professor Silva Khasapetyan’s“Genocide dictionary terms: Armenian-English, English-Armenian”, which includes only those terms that relate to the issue of genocide. In addition, Gonzalo Guarch has underlined a unique approachin his trilogy about the genocide“White Mountain”. Here we also have“Sayings about the Armenian Genocide and Armenian Question”of the famous historian Nicholas Adonts(in Armenian, English). We should note aboutthe collection of articles of a well-known publicist Alexei Jivelegov “Turkey and the Armenian Question” and the republication of Leo’s“Documentaries of the Armenian Question”.
The Armenian pavilion had a variety of books, which included publications of recent years by both state and private publishing houses. Director of YSU Publishing House Karen Grigoryan told us that the format of the organization of the fair is veryimpressive. In addition, such events serve as an opportunity to find business partners.
Karen Grigoryan said that this year foreign visitors are more interested in Armenia and the Armenian Genocide related books: “Today there are many books about Armenia, Armenians and Armenian Question, but they are mostly in our native language. We have to provide foreign readers with the opportunity to read this all in other languages (including the professional literature). The experience of our participation at this event (two timesalready) shows that the foreign representatives expectfrom the Armenian pavilion literature available in different languages. Taking into consideration this fact, soon we will initiate the publication of books in foreign languages, although in some cases ourscientific journals published in English contribute to this all.”