Այսօր «Գաֆէսճեան» արվեստի կենտրոնում Հայաստանի ազգային գրադարանը հասարակությանը ներկայացել էր «ArmBookExpo» երկրորդ ցուցադրությամբ, որին 53 երկրից ավելի քան 32 լեզուներով ներկայացված էր մոտ 5400 միավոր գրականություն: Ի տարբերություն առաջին անգամ դեռ 2012 թ.-ին անցկացված «ArmBookExpo» ցուցահանդեսի, որը տեղի էր ունեցել Երևանը գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակելու և Հայ գրատպության 500-ամյակի միջոցառումների շրջանակում, այս տարի այն անցկացվում էր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում:
«ArmBookExpo» ցուցահանդեսին մասնակցում էր նաև ԵՊՀ հրատարակչությունը, որի գրքերը ներկայացված էին Հայաստանում և Արցախում հրատարակված գրքերի ցուցասրահում: Ըստ ԵՊՀ հրատարակչության տնօրեն Կարեն Գրիգորյանի` ցուցահանդեսին ներկայացված է վերջին 2-3 տարիներին հրատարակված շուրջ 50 անուն գիրք:
«ԵՊՀ հրատարակչության կողմից ներկայացված գրքերը, որոնք վերաբերում են Հայոց ցեղասպանությանը, Հայկական հարցին ու ընդհանրապես Հայաստանին, հիմնականում պատմագիտական բնույթ ունեն: Իհարկե, կան նաև գեղարվեստական գրքեր, որոնց թվում կառանձնացնեի վերջերս լույս տեսած իսպանացի գրող Գոնսալո Գուարչի «Սպիտակ լեռը» վեպը` հեղինակի եռագրության վերջին աշխատանքը»,- նշեց ԵՊՀ հրատարակչության տնօրենը` հավելելով, որ վերջին տարիներին Մայր բուհի հրատարակչությունը բավականին ակտիվ գործունեություն է իրականացնում` հրատարակելով համալսարանականների հիմնականում գիտական աշխատանքները:
ԵՊՀ հրատարակչությունը, ըստ Կարեն Գրիգորյանի, այժմ էլ պատրաստվում է հոտեմբերին Ֆրանկֆուրտում և Բեյրութում կայանալիք գրքերի խոշոր ցուցահանդեսներին:
Հարկ է նշել, որ սեպտեմբերի 24-ից 26-ը «Գաֆէսճեան» արվեստի կենտրոնում անցկացվող «ArmBookExpo» ցուցահանդեսին տաղավարները ներկայացված են ըստ երկրների` այբբենական կարգով: Հրատարակություններով ակնառու են ԱՄՆ-ն (641 միավոր), Ֆրանսիան (390 միավոր), Լիբանանը (365 միավոր), Ռուսաստանը (298 միավոր), Թուրքիան (265 միավոր), Մեծ Բրիտանիան (139 միավոր), Ռումինիան (131 միավոր), Իրանը (108 միավոր): Ներկայացված 5400 միավոր գրականությունից շուրջ 2800-ը հրատարակված է Հայաստանում և Արցախում: Ցեղասպանության թեմայով ընդգրկվել է 2275 միավոր գիրք:

The second edition of “ArmBookExpo” was organized by the National Library of Armenia. The participants were from 53 countries and the books presented were in over 32 languages. Unlike the first time in 2012, held in the framework of the events Yerevan World Book Capital and 500th Anniversary of Armenian Printing, this year it was held as part of the Centennial of the Armenian Genocide.
According to the Director of YSU Publishing House Karen Grigoryan over 50 books published in the last 2-3 years are exhibited here today. Books published by YSU were exhibited at the pavilion of Armenian and Artsakh books.
“Books exhibited by YSU, are mainly about the Armenian Genocide, the Armenian Issue and in general Armenia and are primarily historical in nature. Of course, there is also fiction literature. Here I would highlight recently published novel “White Mountain”by Spanish writer Gonzalo Guarch, the last part of his trilogy,” - said Karen Grigoryan, adding that in recent years the university publishing house has been active in publishing mainly scientific works of YSU researchers.
According to Karen Grigoryan, YSU Publishing House will participate in major exhibitions in Frankfurt and Beirut in October.
The exhibition will be held on September 24-26. The pavilions are presented in alphabetical order according to countries: USA (641 pieces), France (390 pieces), Lebanon (365 pieces), Russia (298 pieces), Turkey (265 pieces), Great Britain (139 pieces), Romania (131 pieces), Iran (108 pieces). Of approximately 5400 pieces of literature 2800 is published in Armenia and in Artsakh. 2275 books are about the Armenian Genocide.