Այսօր Ավ. Իսահակյանի անվան կենտրոնական գրադարանում տեղի ունեցավ ամենակարդացող բուհերին պատվոգրերի հանձնման հանդիսավոր արարողությունը, որին ներկա էին նաև Մայր բուհի ներկայացուցիչները, մասնավորապես ԵՊՀ ուսանողների, շրջանավարտների և հասարակայնության հետ կապերի գծով պրոռեկտոր Ռուբեն Մարկոսյանը և ԵՊՀ հրատարակչության տնօրեն Կարեն Գրիգորյանը:
Պատվավոր առաջին տեղում Մայր բուհն է, որի շուրջ 4 հազար ուսանողներ Իսահակյանի անվան գրադարանի մշտական ընթերցողներն են: 2-րդ տեղում է Խ. Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանը (3 հազար ուսանող), իսկ 3-րդ հորիզոնականը զբաղեցնում է Երևանի Վ. Բրույսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանը (2 հազար ուսանող):
Միջոցառման մասնակիցներին դիմավորեց գրադարանի տնօրեն Հասմիկ Կարապետյանը, ով շնորհակալություն հայտնեց բուհերին գրադարանի հետ սերտ համագործակցելու համար:
«Ես երբեք չեմ համաձայնվել այն տեսակետի հետ, որ այսօրվա երիտասարդները չեն կարդում: Իհարկե նախապատվությունը տալիս են մասնագիտական գրականությանը, սակայն դա նույնպես իր բացատրությունն ունի: Մենք, հիրավի, գիրքը գնահատող ու սիրող սերունդ ունենք, և դա է վկայում մեր այսօրվա միջոցառումը»,- ասաց Հասմիկ Կարապետյանը և հավելեց, որ գրադարանում գրանցված ընթերցողների հիմնական մասն ուսանողներ են:
Այնուհետև գրադարանի տնօրենը հանդիսավոր կերպով պատվոգիրը հանձնեց պրոռեկտոր Ռուբեն Մարկոսյանին:
«Մենք հպարտ են, որ մեր ուսանողները օգտվում են ոչ միայն համալսարանի գրադարանից, այլև այլ գրադարաններ են հաճախում: ԵՊՀ-ն պատրաստակամ է ոչ միայն շարունակել համագործակցությունը, այլև ընդլայնել այն: ԵՊՀ 95-ամյակին ընդառաջ՝ ԵՊՀ հրատարակչությունն Ավ. Իսահակյանի անվան կենտրոնական գրադարանին կնվիրի վերջին տարիների ընթացքում համալսարանում լույս տեսած բոլոր գրքերի մեկական օրինակ»,- նշեց Ռուբեն Մարկոսյանը:
Հասմիկ Կարապետյանը շնորհակալություն հայտնեց պրոռեկտորին և հավելեց, որ գրադարանը կկազմակերպի ԵՊՀ-ի կողմից տրամադրված գրքերի ցուցադրություն, որպեսզի ընթերցողը դրանց ծանոթանալու հնարավորություն ունենա:
Միջոցառման վերջում գրադարանի բարեկամների կողմից պատրաստված համերգային համարներին մասնակցում էր նաև ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնի սան Մարիցա Թիլիքյանը:

The certificate awarding ceremony was held today at the Central Library after Av. Isahakyan. YSU Vice-rector on Students, Alumni and Public Relations Ruben Markosyan and Head of Public Relations and Information Department Karen Grigoryan were present at the ceremony.
YSU is the winner, as around 4 thousand students of YSU are users of this library. Armenian State Pedagogical University is the second (3 thousand students) and the third is Yerevan State Linguistic University after V. Bruysov (2 thousand students).
Participants were welcomed by the library director Hasmik Karapetyan, who thanked the universities for the cooperation.
“I have never agreed with the opinion that today’s young people do not read. Of course, they give preference to the professional literature, but it also has its explanation. We, indeed, have a generation, which appreciates and loves books and today’s event is the direct proof of it,” - said Hasmik Karapetyan, adding that the major part of the readers of this library are students.
Then Hasmik Karapetyan solemnly handed Ruben Markosyan the certificate.
“We are proud that our students are not only the users of YSU Library, but other libraries, too. YSU is not only willing to continue cooperation, but also to expand it. On the eve of the 95th anniversary of YSU will donate the Central Library after Av. Isahakyan copies of all the books published by the university in recent years,” – said Ruben Markosyan.
Hasmik Karapetyan thanked Mr. Vice-rector and added that their library will organize an exhibition of the books, donated by YSU to introduce this literature the readers.
Member of YSU Cultural Centre Maritsa Tilikyan participated in the cultural event, organized at the end of the ceremony.