Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, հոկտեմբերի 14-ից 18-ը ԵՊՀ հրատարակչությունն ու ևս մի քանի հայաստանյան հրատարակչություններ մասնակցում էին Ֆրանկֆուրտի գրքի միջազգային ամենամյա 67-րդ տոնավաճառին: Բացի գրքերի ցուցադրություններից, աշխարհի գրեթե 100 երկրների ներկայացուցիչներ, ցուցադրություններից զատ, իրականացրել են նաև գրքերի շնորհանդեսներ, հեղինակների հետ հանդիպում-քննարկումներ, հարցազրույցներ և այլն:
Եվ ահա հոկտեմբերի 17-ին էլ տեղի է ունեցել Ռոլֆ Հոսֆելդի գրքի շնորհանդեսը:Գերմանական և ավստրիական պատմագրության մասին գիրքը եզակի աշխատություն է, որում, բացի Հայոց ցեղասպանության ամբողջական ներկայացումից, հանգամանալից արծարծվել է նաև Գերմանիայի և Ավստրիայի համապատասխանատվության խնդիրը:
ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի Ցեղասպանագիտության բաժնի առաջ. գիտ. աշխատող պ.գ.դ., պրոֆեսոր Աշոտ Հայրունու ջանքերով ՀՀԻ-ում կազմակերպվեց գերմանացի անվանի հայագետ, Յոհաննես Լեփսիուսի տուն-թանգարանի տնօրեն Ռոլֆ Հոսֆելդի «Մահ անապատում. Հայոց ցեղասպանություն» գրքի շնորհանդեսն ու ծանոթացումը հայ լսարանին՝ զուգահեռ ՀՀԻ Ցեղասպանագիտություն բաժնի կողմից նախաձեռնելով գրքի հայերեն տարբերակի պատրաստման աշխատանքները:
ԵՊՀ հրատարակչությունը ձեռք է բերել գիրքը հայերեն տարբերակով հրատարակելու իրավունքը: Այժմ կատարվում են թարգմանչական և սրբագրական աշխատանքներ: «Մահ անապատում. Հայոց ցեղասպանությունը» գիրքը հայերենով պատրաստ կլինի տարեվերջին:
Խոսելով այդ և մի շարք այլ հարցերի մասին` գրքի հեղինակը նշել է, որ այն լրացնում է դաշտում առկա բացը: 10 տարի առաջ հրատարակված «Նեմեսիսի օպերացիան» գրքից հետո սա Հոսֆելդի երկրորդ ծավալուն աշխատությունն է Հայոց ցեղասպանության թեմայով: Ընդ որում՝ այս գրքում նա ներկայացրել և արժևորել է նաև Ցեղասպանությանը վերաբերող միջազգային կարևորագույն գիտական ուսումնասիրությունները:
Աշխատությունը բաղկացած է մոտ 300 էջից, որոնցից գրեթե 50-ը հատկացված են սկզբնաղբյուրներին և մասնագիտական գրականությանը, իսկ Ցեղասպանությունը ներկայացվում է ժամանակագրական հաջորդականությամբ բնութագրվող տասը գլուխներում:
ԵՊՀ հրատարակչության տնօրեն Կարեն Գրիգորյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ «Մահ անապատում. Հայոց ցեղասպանությունը» գրքի արժանիքներից մեկն այն է, որ հանգամանալից պարզաբանվում է նաև Ցեղասպանության նախապատմությունը, ծրագրայնությունը, թուրքական կառավարող ռեժիմի կողմից դրա իրագործման հետևողականությունը. «Գիրքը գլուխ առ գլուխ բացահայտում է զարհուրելի իրադարձությունները, մի ամբողջ ժողովրդի բնաջնջման ամբողջական պատկերը, որն իբրև մեկ ամբողջական գործընթաց` սկզբնավորվեց սուլթան Աբդուլ Համիդ II-ի կողմից նախաձեռնված հայերի կոտորածներով»:
Գիրքն ավարտվում է Սողոմոն Թեհլերյանի դատավարության ներկայացմամբ, դատավարության դիտորդ Ռոբերտ Քեմպների արտահայտած նկատառումներով, ով, ի դեպ, հետագայում` Նյուրնբերգյան դատավարության ժամանակ, հանդես է եկել որպես մեղադրող: Անդրադարձ է կատարվում նաև Ռաֆայել Լեմկինին, ում վրա 1921 թ.-ի վերոնշյալ դատավարությունը մեծ ազդեցություն է թողել 1948 թ.-ին ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի կողմից վավերացված՝ Ցեղասպանությունների կանխարգելման ու պատժման վերաբերյալ կոնվենցիայի իրավական դրույթները շարադրելու հարցում:

As we have informed, on October 14-18 YSU Publishing House along with several other Armenian publishing houses took part in the 67th Annual International Book Fair in Frankfurt. Representatives of almost 100 countries attended book presentations, meetings with authors, discussions, interviews etc.
On October 17, presentation of the book, written by Rolf Hosfeld, took place. This is a unique work on the German and Austrian historiography, which, in addition to the detailed presentation of the Armenian Genocide, tells us about the responsibility of the German and Austrian authorities regarding this issue.
Owing to the efforts of Doctor of History, Professor Senior Researcher Ashot Hayruni, who works at the Division on Genocide Studies at YSU Institute for Armenian Studies, the Armenian audience was introduced to the work “Death in the Desert: The Armenian Genocide”, authored by the Academic Director of the Potsdam Lepsius House in Germany, a Research Center for Genocide Studies Rolf Hosfeld. We should note that the initiative of the publication of the Armenian version of this book belongs to the Division on Genocide Studies at YSU Institute for Armenian Studies.
YSU Publishing House has acquired the rights to publish the book in Armenian. Now the translation of the book is in process and it will be ready by the end of the current year.
Speaking about these and other issues, the author noted that it fills a gap in this field. After Mr. Hosfeld’s monograph “Operation Nemesis”, which was published 10 years ago, this is the secondextensive workabout the Armenian Genocide. In this book, he has also focused on the most important researches of foreign authors on the Armenian Genocide.
The work consists of nearly 300 pages, 50 of which contain resourcesand professional literature, and the genocide is presented in a chronological sequence in ten chapters.
Director of YSU Publishing Karen Grigoryan told us that this book is different from others in this row as it gives us the detailed background of the genocide, its planning, implementation consistency of the Turkish ruling regime: “The book chapter by chapter reveals the atrocious events, the complete picture of the extermination of an entire people, which asone complete process was initiated by the massacre of Armenians by Sultan Abdul Hamid II.”
The trial on SoghomonTehleryan is presented in the end of the book, which contains the notations of the observer Robert Kempner, who later acted as prosecutorat the Nuremberg trial. Afocus is also made on Raphael Lemkin, as this trial held in 1921 has had a great impact on him when later in 1948 he wrote the legal provisions of the Convention on Genocide Prevention and Punishment, ratified by the UN General Assembly in 1948.